۲۳ جهش ژنتیکی کرونا شناسایی شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:21 - شنبه 08 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۱۶۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
معاون فناوری پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری گفت: با مطالعه بیش از ۲۰۰ توالی ژنی و ژنوم کرونا، ۲۳ جهش ژنتیکی این ویروس شناسایی شد که چهار جهش آن مختص ایران است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر محمدعلی ملبوبی افزود: ویروس کرونا در مقیاس بسیار بالایی تکثیر می‌شوند، براساس منابع علمی هر ویروس روزانه حدود ۹۰۰ ویروس جدید تولید می‌کند.

وی افزود: برخی مردم بر این باور غلط هستند که تعداد کم ویروس نمی‌تواند مشکلی ایجاد کند به طور مثال اگر یک ویروس وارد بدن شود روز اول به حدود ۹۰۰ ویروس تکثیر می‌شود و در روز دوم به حدود یک میلیون ویروس می‌رسد و پس از آن به میلیارد‌ها ویروس، به عبارتی این ویروس به سرعت بدن را فرا می‌گیرد.

وی به مردم توصیه کرد با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی خود را در معرض ویروس کرونا قرار ندهند.

معاون فناوری پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری همچنین گفت: هرچند تقریبا تمام جهش‌های ژنتیکی ویروس کرونا خنثی و بی خطر هستند و به ندرت یک جهش تک منجر به تهاجمی شدن می‌شود، اما تجمیع آن‌ها موضوع مهمی بوده و می‌تواند خطرناک باشد.

ملبوبی با یادآوری این که تاکنون بیش از ۱۲ هزار جهش در ژنوم ویروس کرونا در جهان شناسایی شده است، افزود: ویروس‌ها سعی می‌کند با جهش‌های متعدد، بقای خود را در جمعیت میزبان حفظ کنند که این کار سلامت انسان‌ها را به خطر می‌اندازد.

این ویروس شناس امکان جهش‌های متعدد ویروس کرونا در انسان را محتمل دانست و گفت: جهش‌ها تقریبا خود به خود طی تکثیر ویروس رخ می‌دهند، چون جنس این ویروس از "آر ان‌ای مثبت " است، زمان همانند سازی خطا در ویروس رخ می‌دهد که به آن جهش گفته می‌شود.

ملبوبی افزود: ۲۳ جهش ژنتیکی ویروس کرونا در ایران شناسایی شده است که از مطالعه بیش از ۲۰۰ توالی ژنی و ژنوم به دست آمده اند. برخی از این توالی یابی‌ها در داخل کشور و برخی از ویروس کرونا از بدن بیمار ایرانی با سابقه مسافرت به کشور در خارج انجام شده اند. بخشی از این جهش در کشور‌های دیگر هم مشاهده شده است، اما چهار جهش ویروس کووید۱۹ مختص ایران است.

وی گفت: متخصصان در حال بررسی بر روی جهش‌های ژنتیکی هستند تا مشخص شود چه تغییراتی در آن‌ها رخ داده یا جهش‌ها چه مقدار بوده است؟ تا براساس آن بتوانیم روش‌های تشخیص بیماری را بهینه و امکان گروه بندی بیماران انجام شود.

ملبوبی با یادآوری این که در ساخت واکسن‌ها به جهش‌های ژنتیکی توجه جدی می‌شود، افزود: براساس جهش‌های شناسایی شده، می‌توان بیماران را گروه بندی کرد تا بهترین دارو برای مداوای آنان انتخاب شود. در این حالت بیماران زودتر مداوا می‌شوند و هزینه‌های درمان کاهش پیدا می‌کند. برخی از دارو‌ها ممکن است حال بیمار را بدتر کنند که باید با دانستن نوع و سویه ویروس از مصرف آن جلوگیری شود.

معاون فناوری پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری گفت: در حال حاضر در برخی شهر‌ها جهش ژنتیکی ویروس کرونا مشاهده شده است که با مسافرت مبتلایان، امکان درهم آمیختن جهش ژنتیکی و تجمیع آن‌ها در جمعیت و حتی در سویه‌های ویروسی بیشتر می‌شود.

ملبوبی افزود: افراد مبتلا با مسافرت از شهری به شهر دیگر در یک استان یا از استانی به استان دیگر و حتی مسافرت هوایی داخلی و خارج از کشور، می‌توانند کار را سخت‌تر و سلامت افراد بیشتری را به خطر اندازد.

وی، محدودیت‌های ترددی بین شهری را مفید ارزیابی کرد و گفت: کاش محدودیت‌های اخیر زودتر اعمال می‌شدند و مردم نیز با آگاهی از واقعیات فوق بیشتر همکاری و همراهی کنند.
برچسب ها: کرونا ، ژنتیکی ، شناسایی ، ویروس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۷°