دلفین ها و نهنگ ها در معرض خطر ابتلا به کرونا!
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:43 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۴۱۸۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
محققان در یک بررسی جدید نشان داده‌اند که پستانداران آبزی مانند دلفین‌ها نیز در خطر ابتلا به کروناویروس قرار دارند و حتی نسبت به انسان در برابر آن آسیب‌پذیرتر هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از دیلی‌میل، بررسی پژوهشگران "دانشگاه دالهاوزی" (Dalhousie University) کانادا نشان می‌دهد که نهنگ‌ها و دلفین‌ها در خطر ابتلا به کووید-۱۹ به واسطه فاضلاب‌های انسانی قرار دارند.

کروناویروس در حال حاضر بین گونه‌های متفاوت جانداران در حال انتقال است. این ویروس در اصل از خفاش به انسان منتقل شده و احتمال انتقال آن به راسو، سگ و دیگر حیوانات ساکن خشکی نیز وجود دارد.

پژوهشگران در این بررسی جدید نشان داده‌اند که پستانداران آبزی نیز در خطر ابتلا به کروناویروس قرار دارند و حتی نسبت به انسان در برابر آن آسیب‌پذیرتر هستند.
پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که کروناویروس در فاضلاب شهری باقی می‌ماند و پژوهشگران باور دارند ورود فاضلاب شهری به اقیانوس‌ها می‌تواند حیوانات ساکن آن‌ها را نیز آلوده کند.

پژوهشگران در این پروژه، ژنوم ۳۶ پستاندار دریایی مورد بررسی قرار دادند و احتمال آلوده شدن آن‌ها به کروناویروس را ارزیابی کردند.

بررسی‌ها نشان داد که ممکن است حداقل ۱۵ گونه از پستانداران دریایی به واسطه گیرنده آنزیم "ACE ۲" خود، به کروناویروس آلوده شوند.

از میان ۳۵ گونه مورد بررسی، ۲۱ گونه را نهنگ‌ها و دلفین‌ها تشکیل می‌دادند. "گراهام دلیر" (Graham Dellaire)، از پژوهشگران این پروژه گفت: بسیاری از این گونه‌ها به طور جدی مورد تهدید و در معرض خطر هستند.

وی افزود: این حیوانات در گذشته به انواع مرتبطی از کروناویروس مبتلا شده‌اند که هم نشانه‌های ضعیف بیماری و هم نشانه‌های شدید و خطرناک آن از جمله آسیب کبدی و ریوی را در آن‌ها پدید آورده است. بررسی گونه‌های آسیب‌پذیر می‌تواند به حفظ زندگی آن‌ها در دوره همه‌گیری بیماری و پس از آن کمک کند.

پژوهشگران در حال حاضر، هیچ گونه‌ای از پستانداران دریایی را که به نوع کنونی کروناویروس مبتلا باشند، شناسایی نکرده‌اند، اما هم نهنگ‌ها و هم دلفین‌ها در گذشته به دیگر انواع مرتبط کروناویروس مبتلا شده‌اند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۸°