هم نشینی پاییزی با یار مهربان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:30 - سه‌شنبه 04 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۲۱۳
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۵
بیست و هشتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران " با شعار دانایی، مانایی" امروز آغاز می‌شود و تا ۳۰ آبان ادامه دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
این هفته ۸۰۰ برنامه با موضوع کتاب و کتابخوانی پیش بینی شده است. همچنین دو طرح " عضویت رایگان در کتابخانه‌ها " و " تخفیف کتابفروشی ها" این هفته اجرا می‌شود.
 
رونمایی از کتاب‌های جدید و برگزاری جشنواره کتاب‌های دفاع مقدس از دیگر برنامه‌های این هفته است.
 
به علت شرایط کرونایی بیشتر برنامه‌ها مجازی برگزار می‌شود.
 
موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به‌عنوان هسته اصلی و مجری برنامه‌های بیست‌و‌هشتمین دوره هفته کتاب با وجود پیوست کرونایی برگزاری ۳۲ نشست تخصصی با حضور بیش از ۹۰ سخنران در سرای اهل قلم را با استفاده از قابلیت‌های فضای مجازی اقدام کرده‌است؛ مشارکت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در سراسر کشور با پیش‌بینی بیش از ۸۰۰ برنامه متنوع، نشان دهنده عزم جدی برای برگزاری موثر برنامه‌های هفته کتاب با وجود شرایط شیوع ویروس کرونا است.

یکی از اقدامات جدید موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران تشکیل کمیته محتوایی و تعیین ۶ رویکرد به‌جای نامگذاری روز‌های این هفته است. این رویکرد‌ها شامل «کتاب، کتابخانه، کتابدار، پایتخت کتاب»، «کتاب و جامعه‏‌پردازی با مروجان کتاب»، «کتاب، دانایی و توانایی»، «کتاب، سبک زندگی و جامعه سالم»، «کتاب، سرمایه اجتماعی و فضای مجازی»، «پویندگی با کتاب و کتابفروشی»، «کتاب، باورمندی دینی و خودسازی معرفت» است.

هفته کتاب، را باید جلوه عملی توجه به همه حلقه‌های نشر؛ به‌ویژه کتاب‌فروشی‌ها دانست یکی از اقدامات موثر متولیان برگزاری هفته کتاب برگزاری طرح پاییزه کتاب همزمان با هفته کتاب است. امسال نیز پانزدهیمن دوره طرح‌های حمایتی با همراهی قابل‌توجه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تخصیص اعتبار ۴ میلیاردی برگزار می‌شود.

در این طرح، ۸۳۵ کتابفروشی از سراسر کشور برای حضور در طرح پاییزه کتاب ۹۹ اعلام آمادگی کرده‌اند که در مقایسه با طرح تابستانه کتاب ۹۹ افزایش ۶ درصدی مشارکت کتابفروشی‌ها را به همراه داشت.

در پانزدهمین دوره طرح‌های یارانه حمایتی از کتاب‌فروشان، از تعداد کل کتاب‌فروشی‌های عضو طرح، ۶۲۹کتاب‌فروشی در مراکز استان و ۱۸۸کتاب‌فروشی در سایر شهر‌های استان‌ها برای حضور در طرح پاییزه کتاب۹۹ ثبت نام کرده‌اند.

مطابق آمار، ۱۰۵ کتاب‌فروشی نخستین‌بار در طرح پاییزه کتاب ۹۹ شرکت کرده‌اند. استان‌های تهران با ۱۲۸کتاب‌فروشی، اصفهان با ۸۵ کتاب‌فروشی، خراسان‌رضوی با ۸۴کتاب‌فروشی، قم با ۷۰کتاب‌فروشی، آذربایجان شرقی با ۵۰کتاب‌فروشی، کردستان با ۴۶کتاب‌فروشی، فارس با ۴۵کتاب‌فروشی، مازندران با ۳۱کتاب‌فروشی، گیلان با ۲۷کتاب‌فروشی و کرمان با ۲۲کتاب‌فروشی در طرح پاییزه کتاب ۹۹ مشارکت کردند.
 
پیش‌بینی می‌شود با توجه به برگزار نشدن سی و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران استقبال از طرح پاییزه کتاب قابل‌توجه باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۹°