رد طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:31 - سه‌شنبه 11 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۲۵۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۷
سخنگوی شورای نگهبان از رد طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی در این شورا خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
«عباسعلی کدخدایی» روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در جلسه عصر امروز شنبه شورای نگهبان طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی را مورد بررسی قرار داد و اعضای این شورا به دلیل بار مالی با این طرح مخالفت کردند.

وی افزود: شورای نگهبان ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی را برای این طرح عنوان کرد، زیرا دولت بار مالی آن را متقبل نشد.

بر اساس این طرح دولت مکلف بود به منظور تامین بخشی از نیاز‌های معیشتی خانوار‌های کشور به وی‌ژه خانوار‌های کم برخوردار، در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ و به صورت ماهانه، نسبت به تامین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار (موضوع ردیف (۳۱) جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور)، ازطریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار اقدام نماید.

همچنین در این طرح پیش بینی شده بود، خانوار‌هایی که سطح در آمد آن‌ها کمتر از مبلغ حداقل دستمزد است، از دو برابر یارانه سایر خانوار‌های مشمول بهره‌مند شوند.

بر اساس اصل هفتاد و پنجم قانون اساسی "طرح‌های قانونی و پیشنهاد‌ها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه‌های عمومی می‌انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد. "
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۲°