۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالای اساسی در بندر امام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۴۲۵۶
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۱
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هم اکنون ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالای اساسی در بندرامام خمینی (ره) در جنوب خوزستان موجود بوده و ۴۹۰ هزار تن در لنگرگاه در حال تخلیه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا علیرضا رزم حسینی روز شنبه در بازدید از بنادر مجتمع بندری امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه پیش از این حدود ۱۷۰ هزار تن کالای اساسی از این بندر ترخیص شده بود بیان کرد: در مجموع از بندر امام خمینی (ره) و بندرعباس ۸۰۰ هزار تن کالای اساسی ترخیص شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به حساسیت بازار، وزارت صمت خود را مسوول می‌داند که در تامین کالای اساسی اقدامات لازم را انجام دهد افزود: با توجه به دستور رییس جمهوری در سه هفته پیش مبنی بر ترخیص فوری کالا‌های موجود در بنادر کشور، امروز از انبار‌های منطقه ویژه بندرامام (ره) بازدید داشتم. خوشبختانه کالا‌های موجود در بنادر زیاد است و باید هر چه سریعتر کار ترخیص آن‌ها انجام می‌شد که با دستور رییس جمهوری زمینه این کار فراهم شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:با توجه به موجودی خوب بنادر و وضعیت ذخایر راهبردی کالا که در انبار‌ها داریم، از لحاظ کالای اساسی مشکلی نداریم، ولی باید عملیات ترخیص کالا را سرعت می‌دادیم تا کالا‌ها زودتر دست مردم و واحد‌های تولیدی برسد.

وجود چهار میلیون تن کالای کارخانجاتی در بنادر

وی ادامه داد: حدود چهار میلیون تن کالا‌های کارخانجاتی در بنادر موجود است که اگر ترخیص شوند چرخه تولید بیشتر می‌چرخد و تولید کشور رونق بهتری می‌گیرد. به طور قطع برای کاهش قیمت در بازار باید فراوانی کالا داشته و عرضه را زیاد کنیم.

رزم حسینی افزود: دولت برای تامین نهاده‌های کشاورزی نزدیک به ۶ میلیارد دلار در سال اعتبار تخصیص داده که تاکنون انواع این نهاده‌ها با اعتبار نزدیک به پنج میلیارد دلار وارد کشور شده و به تدریج در حال ورود به شبکه توزیع است. کار ما به عنوان وزارت صمت تحویل کالا از بنادر به جهاد کشاورزی است و توزیع و تامین مرغ و تخم مرغ توسط جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سود واردات نهاده‌های دامی به جیب دلالان می‌رود گفت: اختلاف قیمت ارز و ۲ نرخی بودن، منشا فساد است و با توجه به شرایط کشور که در جنگ اقتصادی هستیم دولت تدابیری اندیشیده که کالا‌های اساسی به نرخ ارزانتر به دست مردم برسد. ما قدری در شبکه توزیع با مشکلاتی رو به رو هستیم، اما به تازگی وزارت جهاد کشاورزی با برنامه‌ریزی که انجام داده در جهت اصلاح شبکه توزیع گام برداشته تا کالا با قیمت مناسب به دست مردم برسد.

بندر امام خمینی (ره) از بندر‌های مهم کشور در جنوب خوزستان و در کرانه خلیج فارس است که با داشتن ۳۸ اسکله فعال به طول هفت کیلومتر، تامین کننده عمده کالای‌های اساسی است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °