سرعت انتقال کرونا تا ۹ برابر افزایش یافته است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:30 - شنبه 15 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۲۶۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹
دکتر مردانی گفت: برای توقف گردش انتقال ویروس کرونا باید دست به دست هم بدهیم و با برخورد منطقی با شرایط، از تجمعات و مهمانی های شبانه و دورهمی ها دوری کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر مردانی متخصص بیماری‌های عفونی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: با جهشی که ویروس کرونا کرده است سرعت انتقال آن ۳ تا ۹ برابر افزایش پیدا کرده است برای همین همه باید بیشتر مراقب خودشان باشند و پروتکل‌ها و فاصله گذاری اجتماعی را کاملا رعایت و از تجمع و اجتماع دوری کنند و با اعمال این محدودیت‌های جدید تلاش می‌کنیم حداقل سرعت انتقال بیماری را آهسته‌تر کنیم.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا با اشاره به افزایش موارد ابتلا به بیماری افزود: ما امیدواریم که محدودیت‌هایی که اعلام می‌شود اجرا شود، من خودم دیشب سمت سعادت آباد و ... رفتم حدود ساعت ۸ و ۹ شب، دیدم رستوران‌ها و فست فود‌ها همه باز و لبالب آدم نشسته بود و فاصله گذاری و پروتکل‌ها اصلا رعایت نمی‌شد.

مردانی با اشاره به این که پیشنهاد‌های کمیته علمی در سطوح بالاتر ستاد ملی چکش کاری و به اقتضای جوانب مختلف تصمیم گیری می‌شود گفت: پیشنهاد ما تعطیل کردن کامل ۲ تا ۳ هفته‌ای شهر تهران بود.
 
این متخصص عفونی با ابراز خوشبینی درخصوص ساخت واکسن تا ۵، ۶ ماه دیگر گفت: هر عاملی که بتواند گردش ویروس را در سطح جامعه یا متوقف و یا آهسته کند می‌تواند از بار و فشار همه کارکنان درمانی و بهداشتی کم کند و بگذارد تا نفسی بکشند الان هر روز وقت و بی وقت ما خبر ابتلا و یا فوت همکاران پزشک یا پرستارمان را می‌شنویم و این خیلی سخت و دردناک است.

مردانی درباره افزایش تست گیری‌ها گفت: تعداد تست‌ها خیلی نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است و نزدیک به ۳۰ هزار تست pcr در روز رسیده است و قرار است با کیت‌های رپیدی که از کشور کره وارد کرده اند تعداد تست‌ها به روزی ۱۰۰ هزار برسد و مراکزی برای غربالگری مشخص کرده اند تا افراد مشکوک به کرونا به آنجا معرفی و تست بدهند و این به شناسایی افراد مبتلا و ناقل کمک می کند و قرنطینه آن‌ها خودش کمک شایانی به کنترل بیماری می‌کند.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا ضمن اشاره به این که ۵۰ درصد مبتلایان در مهمانی‌ها و دورهمی‌های خانوادگی مبتلا شده اند، از مردم خواست ضمن رعایت همه پروتکل‌ها حتما از تجمع‌ها دوری و از برگزاری مهمانی‌های شبانه و دورهمی‌ها به شدت اجتناب کنند.

رؤسای بیمارستان‌های امام خمینی (ره)، سینا، و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی لرستان و کردستان هم در ارتباط تصویری با برنامه ضمن ابراز نگرانی شدید از سیر افزایشی مبتلایان بدحال و پر شدن آی سی یوها، درباره تاثیر محدودیت‌های جدید برای کنترل بیماری ابراز تردید کردند و گفتند محدودیت‌ها باید همراه با آگاهی افراد باشد تا از دورهمی‌ها و مهمانی‌ها و تجمع‌ها دوری کنند و همه دستورالعمل‌ها را رعایت کنند وگرنه محدودیت‌ها به تنهایی تاثیر چندانی نخواهد داشت و شاهد افزایش مرگ و میرها و فرسایش و خستگی بیش از حد کارکنان درمانی خواهیم بود.
 
ویدئوی کامل برنامه تیتر امشب :
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°