تولید داروی ایرانی ضد ویروس مؤثر در درمان کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:15 - جمعه 24 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۴۲۷۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷
دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، داروی ضد ویروس مؤثر در درمان کرونا را تولید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل  از خبرگزاری صدا و سیما، دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، داروی ضد ویروس مؤثر در درمان کرونا را تولید کردند و موفق به دریافت تأییدیه کمیسیون سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت شدند.


مرحله مطالعاتی این دارو که دستاورد مشترک تیمی ۴۰ نفره متشکل از متخصصان علوم پایه و بالینی علوم پزشکی است، از زمان پیدایش کرونا در چین آغاز و پس از ورود ویروس به ایران وارد مرحله آزمایشگاهی شد.


بر اساس اعلام مجری این طرح پژوهشی، در این دارو از ترکیبی استفاده شده که تجربه ۱۵ سال تحقیق بر روی آن وجود داشته است.


در مطالعات آزمایشگاهی دارو، روش‌های مختلفی از جمله کشت مستقیم دارو بر روی ویروس کرونا انجام و اثرگذاری آن بررسی شد و پس از گذراندن آزمایش‌های فیزیکی و شیمیایی، آزمایش‌های تعیین سمیت و اخذ کد اخلاق، وارد مرحله کارآزمایی بالینی شد.


این داروی ضد ویروس در ابتدا به صورت گزارش (کیس ریپورت) و سپس در بیماران سرپایی و در نهایت تعداد قابل توجهی از بیماران بستری مورد ارزیابی قرار گرفت و بعد از طی مراحل بررسی در سازمان غذا و دارو موفق به دریافت تاییدیه کمیسیون غذا و دارو شد.


هم‌اکنون این دارو در حال معرفی در مجامع تخصصی است و به دلیل لزوم رعایت اخلاق پژوهشی و توصیه دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا امکان انتشار نام دارو در جامعه و مجامع غیر تخصصی وجود ندارد.


این دارو یک داروی مکمل نیست بلکه به‌عنوان داروی ضد ویروس در درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و نیاز به استفاده از دارو‌های پروتکل در کنار آن وجود ندارد و اغلب مصرف بعضی از دارو‌های ضد ویروس دیگر با این دارو تداخل داشته و منجر به کاهش اثربخشی دارو می‌شود. البته در شرایط عفونت ثانویه باکتریال و جلوگیری از دهیدراتاسیون بیمار در مواقع لازم باید از آنتی بیوتیک و سرم تراپی استفاده شود.


این دارو دارای مکانیسم کاملا مشخص است و با سه مکانیسم شامل اتصال به پروتیین RBD اسپایک ویروس و جلوگیری از اتصال ویروس به گیرنده ACE۲، اتصال به جایگاه فعال آنزیم RDRP و غیر فعال کردن آنزیم و جلوگیری از تکثیر ویروس و در نهایت تقویت و تنظیم سیستم ایمنی با مهار سایتوکاین‌های التهابی و تقویت سیستم ایمنی سلولار و مهار واکنش اکسیداتیو، اثر می‌کند.


بنا بر اعلام تیم تحقیقاتی، تمامی مراحل تولید انبوه این دارو انجام شده و به زودی وارد داروخانه‌های سراسر کشور خواهد شد. تهیه این دارو تنها با تجویز پزشک معالج امکان‌پذیر است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۶°