ثبت ۲۶۸ هزار ازدواج در ۵ ماه نخست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۴۳۴۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۸
سخنگوی ثبت احوال کشور از ثبت ۲۶۸ هزار و ۷۴۷ مورد ازدواج در ۵ ماه نخست امسال خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی ثبت احوال کشور با بیان اینکه از ابتدای فروردین تا مرداد امسال ۲۶۸ هزار و ۷۴۷ مورد ازدواج ثبت شده است، گفت: از ابتدای فروردین تا پایان آبان امسال ۶۷ هزار و ۲۰۸ مورد هم طلاق به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: در این بازه زمانی ۲۸۷ هزار و ۴۹۳ مرگ به ثبت رسیده و در همین مدت ۶۷۴ هزار و ۵۸ مورد واقعه ولادت در کشور ثبت شده است.

ابوترابی افزود: مهلت قانونی ثبت فوت در ثبت احوال ۱۰ روز است و طبق ماده ۲۲ قانون ثبت احوال کشور، وفات هر فرد اعم از ایرانی یا خارجی باید به یکی از ادارات ثبت احوال سراسر کشور اعلام شود و مهلت قانونی ثبت تولد نوزادان در سازمان ثبت احوال ۱۵ روز از زمان تولد است و خانواده‌ها باید در این مهلت اقدام کنند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد:  وفات ایرانیان در خارج از کشور به ماموران کنسولی محل اقامت یا به یکی از ادارات سازمان ثبت احوال کشور اعلام می‌شود.

وی در مورد اینکه چه افرادی می‌توانند برای اعلام وفات و اخذ گواهی فوت اقدام کنند، گفت: نزدیک‌ترین خویشاوند متوفی یا هر شخصی که در موقع وفات حاضر بوده با ارائه مدرک شناسایی، مأموران انتظامی متصدی یا صاحب مکانی که وفات در آن رخ داده است، متصدیان گورستان ها، مقامات قضایی و نظامی و گروه‌های امدادی، می‌توانند برای اعلام وفات واخذ گواهی فوت اقدام کنند.

 سخنگوی ثبت احوال کشور با بیان اینکه اکنون بیش از ۹۹ درصد از ولادت‌ها در کشور در مهلت قانونی (۱۵ روز) ثبت می‌شوند، گفت: اگر واقعه ولادت در مهلت قانونی ۱۵ روز ثبت نشود، برای ثبت خارج از این مهلت، افراد هزینه بیشتری را متحمل می‌شوند.

ابوترابی گفت:بر اساس ماده ۱۲ قانون ثبت احوال کشور در خصوص ثبت ولادت، ولادت هر طفل در ایران اعم از اینکه پدر و مادر طفل ایرانی یا خارجی باشند، باید به نماینده یا مأمور ثبت احوال اعلام شود و ولادت اطفال ایرانیان مقیم خارج از کشور هم به مأمور کنسولی ایران در محل اقامت و اگر نباشد به نزدیک‌ترین مامور کنسولی و یا سازمان ثبت احوال کشور اعلام شود.

وی در مورد اینکه چه افرادی می‌توانند برای ثبت ولادت نوزاد و اخذ شناسنامه اقدام کنند، تصریح کرد: پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه، مادر در صورتی که ازدواج او قانونی به ثبت رسیده باشد، وصی یا قیم یا امین با ارائه مدارک ذیربط، متصدی یا نماینده موسسه‌ای که طفل به آنجا سپرده شده و صاحب واقعه (ولادت) که سن او ۱۸ سال تمام به بالا باشد، می‌توانند برای ثبت ولادت و گرفتن شناسنامه اقدام کنند.

 سخنگوی ثبت احوال کشور گفت: بر پایه قانون و مصوبه شورای عالی آمار، سازمان ثبت احوال کشور مرجع رسمی آمار‌های ازدواج و طلاق است و این آمار‌ها به تفکیک سال، سن و سایر اقلام مورد نیاز در وب سایت دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال در دسترس عموم مردم است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °