فتح سوسنگرد؛ نمونه بارز تدبیر جهادی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:01 - شنبه 15 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۳۵۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵
آزادسازی سوسنگرد در ماه ها نخست دفاع مقدس، یکی از نمونه های بارز تدبیر جهادی و اقدام فوری در تاریخ انقلاب است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 عملیات آزادسازی سوسنگرد پس از فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر این‌که سوسنگرد تا فردا بایستی آزاد شود و تدبیر و مدیریت بی‌بدیل مقام معظم رهبری که آن زمان عضو شورای عالی دفاع بودند، انجام شد که با فرماندهی مشترک ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با رشادت‌های بزرگمردانی چون شهید مصطفی چمران و پایمردی رزمندگان اسلام و نیرو‌های مردمی به پیروزی رسید.

پس از وخامت اوضاع سوسنگرد و اشغال این شهر، در جلسه‌ای در اهواز با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای -نماینده‌ی امام خمینی در شورای عالی دفاع-، سرلشکر فلاحی -جانشین وقت ریاست ستاد مشترک-، سرلشکر ظهیرنژاد -فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش-، آقای غرضی -استاندار وقت خوزستان- و افراد دیگری، تصمیم به اجرای عملیات آزادسازی سوسنگرد گرفته شد و واحد‌های نظامی شرکت‌کننده در عملیات نیز مشخص گردید.

همان شب، آقای اشراقی داماد حضرت امام خمینی رحمه‌الله‌علیه، در مکالمه‌ی تلفنی با آیت‌الله خامنه‌ای، پیام امام را ابلاغ کرد: «تا فردا سوسنگرد باید آزاد شود.».

اما چند ساعت مانده به شروع عملیات، به دستور بنی‌صدر، تیپ ۲ لشکر زرهی اهواز از شرکت در این عملیات منع گردید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از اطلاع از دستور بنی‌صدر، در نامه‌ای خطاب به فرمانده آن لشگر (سرهنگ قاسمی) دستور دادند که طبق تصمیم قبلی، تیپ ۲ در عملیاتی که منجر به آزادسازی سوسنگرد شد، به موقع وارد شود. دکتر چمران دیگر نماینده‌ی امام در شورای عالی دفاع نیز در ذیل همین نامه بر ضرورت اقدام سریع و جلوگیری از اتلاف وقت بیشتر تاکید کردند.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، در بیانیه ای با گرامیداشت ۲۶ آبان سالروز حماسه آزادسازی شهر سوسنگرد؛ تکریم و یادآوری دفاع مقدس را از مولفه‌های بازدارندگی و موجب جاودانگی فرهنگ و روحیه مقاومت و ایستادگی و اعتمادبه‌نفس ملت ایران برابر جبهه دشمن دانست.
در ابتدای این بیانیه آمده است: ۲۶ آبان سالروز حماسه عظیم آزادسازی و اخراج اشغالگران بعثی از شهر مقاوم و شهیدپرور سوسنگرد، یکی از حوادث و رخداد‌های ماندگار و الهام‌بخش دفاع مقدس هشت ساله ملت ایران برابر استکبار جهانی است که با گذشت ۴۰ سال، همچنان کانون تولید قدرت و اراده برای دفاع از استقلال، عزت و عظمت میهن اسلامی و پیگیری آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و شهدای عالیقدر است.»
از نکات ارزنده و درس آموز عملیات آزادسازی سوسنگرد که نیازمند تامل و تعمق دائمی است، نقش و تاثیر رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای (مد ظله العالی) است که در آن مقطع تاریخی در سنگر نمایندگی حضرت امام (ره) در شورای عالی دفاع می‌درخشیدند.
معظم‌له با همراهی مومنانه و شجاعانه شهید دکتر مصطفی چمران و نقش پذیری‌های حماسی نیرو‌های جنگ‌های نامنظم، لشکر ۹۲ زرهی نیروی زمینی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ملت ایران را شاهدان خلق یکی از معجزات دفاع مقدس قرار دادند.
این بیانیه در ادامه، فریاد رسای حضرت امام (ره) در فرمان تاریخی «سوسنگرد تا فردا باید آزاد شود» را همچنان در فضای میهن اسلامی طنین‌انداز توصیف کرد.
رزمندگان سلحشور و تاریخ‌ساز اسلام در این عملیات غرور انگیز و روحیه بخش با نشان دادن عزم و اراده مصمم ملت ایران برای دفاع از میهن اسلامی و بیرون راندن اشغالگران بعثی از سرزمین مقدس خود؛ عیار باور و اعتماد به وعده الهی و تاثیر وحدت و همدلی آحاد جامعه برای غلبه بر دشمنان تا بن دندان مسلح و فائق آمدن بر سد‌ها و موانع ایجاد شده در مسیر پیش روندگی انقلاب اسلامی و اهتزاز پرچم عدالت، معنویت و حق طلبی بر بام‌های جهان را آشکار ساخت.
این بیانیه بر تبیین نقش راهبردی و تعیین کننده مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دفاع مقدس هشت ساله به ویژه خلق این حماسه بزرگ و همچنین بر تداوم و تعمیق تلاش و همت نهاد‌ها و مراکز متولی حوزه تحقیق، پژوهش و تاریخ نگاری دفاع مقدس برای بازخوانی و ترسیم این نقش والا و عبرت‌آموز تصریح کرده است.
همچینین تاکید شده است: حضور بسیجی‌گونه در روز‌های حساس جنگ به عنوان چشم نافذ حضرت امام (ره)، فراخوان و سازماندهی هسته‌های اولیه نیرو‌های مردمی و بسیجیان در جبهه‌های نبرد، هدایت جنگ‌های نامنظم و چریکی در اوایل جنگ تحمیلی، هماهنگ‌سازی ظرفیت‌ها و یگان‌های ارتش، سپاه و بسیج در عملیات‌های مقاومت و مقابله با دشمن متجاوز، تلاش پیوسته در رفع مشکلات رزمی و پشتیبانی جبهه‌ها در سراسر کشور در تعامل با ائمه جمعه و شخصیت‌های مرجع کشور و به ویژه مقابله با سیاست‌های خائنانه بنی صدر در اداره جنگ و رویارویی با اندیشه لیبرالی و امریکایی حاکم بر نحوه مصاف با دشمن بعثی، از جمله محور‌ها و موضوعاتی است که در کنار نقش موثر معظم‌له در تقویت حضور مردم در جنگ و گسیل رزمندگان به جبهه‌ها و تبلیغ جهاد و مقاومت مومنانه علیه دشمن در سنگر نماز جمعه و خطبه‌های تاریخی و. نیازمند تمرکز عالمانه و درخور است.
این بیانیه با پاسداشت چهلمین سالروز حماسه آزادسازی سوسنگرد و تعظیم به مقام شامخ شهیدان هشت سال دفاع مقدس و درود به روح تابناک معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)، تحریف و روایت سازی‌های جعلی از حوادث و رخداد‌های جنگ تحمیلی ۸ ساله را از جمله خطرات بزرگ فراروی دفاع مقدس قلمداد کرده است.
در ین بیانیه همچنین با تأکید بر لزوم صیانت از ثروت دفاع مقدس و سرمایه سازی و سرمایه آفرینی بیشتر از آن برای آینده ایران و ایرانی و بلکه به ملت‌های حق‌طلب، آزادی خواه و استکبارستیز آمده است: «مشابهت‌های شرایط تحمیلی امروز استکبار جهانی علیه ملت ایران با زمان جنگ تحمیلی و قرار دادن نظام در دوراهی مقاومت یا سازش با ایجاد دو قطبی‌های موذیانه و خیانت بار در افکار عمومی، لزوم بهره گیری از تجربیات، درس‌ها و عبرت‌های دفاع مقدس و کاربست آن در شرایط خطیر و سرنوشت‌ساز کنونی که راهبرد «مقاومت فعال» و «قوی شدن» بر پیشانی آن‌ها جلوه گری می‌کند را مورد تاکید قرار داده و انتظار است آحاد مردم و مسئولان با حفظ رویکرد و روحیه آرمان‌گرایی و واقع‌گرایی دوران دفاع مقدس، اقتدار و افزایش استحکام ساخت درونی نظام با اتکا به ظرفیت‌های بومی و داخلی کشور را نسخه عبور پیروزمندانه از جنگ همه جانبه اقتصادی و پروژه تحریم و فشار حداکثری دشمنان پلید و قسم‌خورده خود قرار دهند.»
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۸°