خطیب زاده: از حل دائمی بحران قره باغ استقبال می کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:40 - سه‌شنبه 11 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۳۵۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
سخنگوی وزارت امور خارجه، مسیر حل بحران قره باغ را روشن دانست و گفت: ایران از هرگونه حل و فصل دائمی این بحران استقبال و طرح ارائه شده ایران همپوشانی جدی با طرح اجرا شده دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 خطیب زاده در نشست خبری امروز خود، درباره طرح ایران برای مناقشه قره باغ، گفت: در هفته گذشته جوسازی صورت گرفت، برخی از فضای مجازی سوء استفاده کردند، جمهوری اسلامی ایران از هرگونه حل و فصل دائمی این بحران استقبال می‌کند، در عین حال فکر می‌کنیم مسیر روشن است، طرح ارائه شده ایران همپوشانی جدی با طرح اجرا شده دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: مرز‌های ایران و منطقه تغییری نکرده و نخواهد کرد، کریدوری که مطرح شده یک جاده ترانزیت ساده است، البته درباره امنیت و کم و کیفی آن باید تبادل نظر صورت بگیرد، این یک چیز کاملا دقیقی است و جمهوری اسلامی ایران هیچ تغییری را نمی‌پذیرد.

وی با بیان اینکه امیدواریم نیرو‌های تکفیری منطقه را ترک کرده باشند و حل و فصل مناسب این مناقشه به سود همه است، افزود: جمهوری اسلامی ایران در شاهراه مسیر‌های ترانزیتی دنیا قرار دارد و از این موقعیت آگاه است و خود استفاده و دوستانش را هم بهره مند می‌کند، به مصاحبه اخبر آقای عراقچی در این باره مراجعه کنید، این ابهامات آنجا هم پاسخ داده شده است.
 
خطیب زاده درباره احتمال پادرمیانی پاکستان برای میانجی گری میان ایران و عربستان هم گفت: در سفر آقای ظریف به اسلام آباد، تمرکزی در موضوع عربستان نبوه است.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات سیاست خارجی در یک هفته گذشته اظهار کرد: هفته گذشته سفر وزیر امور خارجه به دعوت همتای پاکستانی در رأس هیئت سیاسی اقتصادی به پاکستان انجام شد. وی ۲۰ آبان وارد اسلام آباد شدند و ملاقات‌هایی در سفر دو روزه به این کشور داشتند.

وی با اشاره به رایزنی‌های وزیر امور خارجه در اسلام آباد گفت: در این سفر گفتگو‌هایی درباره مسائل دفاعی و مرزی با مقامات ارتش این کشور انجام شد. همچنین درباره فنس کشی، قاچاق مواد مخدر، گروه‌های تروریستی و افغانستان بحث و تبادل نظر شد.

خطیب‌زاده اضافه کرد: وزیر امور خارجه در دیدار با همتای پاکستانی درباره گسترش روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای، روند صلح افغانستان، جلوگیری از توهین به مقدسات و طرح‌های مخرب رژیم صهیونسیتی تبادل نظر کرد. توافقنامه‌های تجاری بین دو کشور از دیگر محور‌های گفتگو‌های وزیر امور خارجه در اسلام آباد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در هفته‌ای که گذشت موضوع کنفرانس بین‌المللی درباره آوارگان سوریه برگزار شد که نماینده وزارت امور خارجه در این زمینه ملاقاتی با بشار اسد رئیس جمهور سوریه داشت.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره تحولات در مرز شمال غرب کشور اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از هر گونه حل و فصل بحران استقبال کرده و در سه دهه گذشته تلاش کرد این موضوع مسالمت آمیز حل شود و امروز هم از روند صلح استقبال می‌کند.

وی گفت: فکر می‌کنیم مسیر کاملا شناخته شده و روشن است و طرح جمهوری اسلامی ایران هم با فضایی که جلو می‌رود همپوشانی‌های جدی دارد.

خطیب‌زاده تصریح کرد: مرز‌های جمهوری اسلامی در این منطقه هیچ تغییری نکرده و در آینده هم این اتفاق نمی‌افتد. طبیعی است برداشت و فهم ما از این مطلب منتشر شده یک جاده ترانزیتی ساده است که نحوه امنیت و کم و کیف آن باید مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد و جمهوری اسلامی با دقت موضوع را پیگیری می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: این یک موضوع کاملا دقیق است و نه مرزی عوض شده و نه جمهوری اسلامی تغییری خارج از مطالب اعلام شده می‌پذیرد. کریدوری که گفته می‌شود جاده ترانزیتی ساده است و در همین حد می‌فهمیم و آن را پیگیری هم کردیم.

نیرو‌های تکفیری دیگر در منطقه قره‌باغ نیستند

وی در خصوص حضور نیرو‌های تکفیری در منطقه گفت: نیرو‌های تکفیری همین الان باید منطقه را ترک کرده باشند و آنچه به ما گفتند نیرو‌های تکفیری دیگر در منطقه نیستند و حل و فصل صلح آمیز برای کل منطقه مفید خواهد بود و جمهوری اسلامی بخش مهمی از تلاش‌های خود را معطوف به این موضوع خواهد کرد.

خطیب زاده تصریح کرد: جمهوری اسلامی در شاهراه بسیاری از مسیر‌های ترانزیتی قرار دارد و از جایگاه ژئوپولوتیک خود آگاه است و سعی کرده دوستان خود را از این جایگاه ژئوپولتیک بهره‌مند سازد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا پاکستان حامل پیامی از طرف عربستان برای ایران بود یا خیر، گفت: جمهوری اسلامی بار‌ها موضع خود را اعلان کرده و نیازی به پیام آوردن یا بردن نیست. عربستان پاسخ معمول را نداد و به طور ویژه موضوعی با این محور در نشست پاکستان مطرح نشد.

وی با بیان اینکه درمورد حوزه امنیتی با دقت و هوشیاری تمام موارد را رصد می‌کنیم، گفت: درباره ایالات متحده در منطقه آنچه روشن است حضور این کشور جز جنگ و خونریزی چیزی برای منطقه نداشته است و این کشور درحالی از افغانستان خارج می‌شود که نه دستاوردی داشته و نه توانسته حتی به برخی اهداف اعلام شده خود برسد.

خطیب‌زاده تصریح کرد: سرنوشت محتوم خون و خونریزی این اخراج است که صورت خواهد گرفت. طبیعی است گروه‌هایی منافع خود را در جنگ طلبی می‌بینند، مزدور می‌فرستند پول می‌گیرند و سلاح می‌گیرند و منافع آنان در این است. اخراج آمریکا از منطقه به وقوع خواهد پیوست.

خطیب زاده در پاسخ به این سوال که آیا ایران هم نباید نیرو‌های حافظ صلح در منطقه داشته باشد، گفت: جمهوری اسلامی نقش استراتژیک و راهبردی خود را در همه معادلات منطقه داشته و خواهد داشت.

وی با بیان اینکه‌آتش بس نباید پاسخ نهایی این بحران باشد، گفت: تنها راه حل دائمی این بحران توجه به حق انصاف، حق حاکمیت کشور‌هاست و اگر مواردی از این جنس باشد از آن استقبال می‌کنیم؛ بنابراین چیزی خارج از روال طبیعی نمی‌تواند شکل بگیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تأکید کرد: همان‌طور که هیچ کنش‌گر مخربی در منطقه ما نمی‌تواند جای پایش باز شود و آن کسی که باید این پیام را بگیرد می‌گیرد، ما در این مسیر هستیم.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره موضع گیری اخیر پادشاه عربستان درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: این جملات توسط حکام سعودی غیرطبیعی نیست، اما پیام ایران کاملا روشن بوده است. رژیم آل سعود باید بداند نمی‌توان با کشتن مردم یمن به صلح رسید و با ترویج وهابیت به منطقه حکومت کرد و تا مادامی که این جریان و از این مسیر غلط برنگردند چشم اندازی برای بهبود وضعیت منزوی عربستان حتی در همین منطقه خلیج فارس وجود ندارد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه بیان کرد: دردناک است که جهان عرب در شرایطی قرار گرفته که کسانی که قرار بود کمک کار ملت‌های عربی باشند، خائنان آن شدند.

وی با بیان اینکه دست دوستی جمهوری اسلامی بر اساس باوری که داریم، همچنان برای همه کشور‌های اسلامی دراز است، گفت: ما همه نقشه و توطئه‌های آل سعود را می‌دانیم. ما انتخاب نکردیم همسایه آل سعود باشیم، اما هستیم و در این شرایط همه دست به دست هم دهیم و حکام آل سعود باید از این اتهام زنی فاصله بگیرند.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره اتباع ایرانی که دچار مشکل شده و در حصر حضور داشتند، گفت: متاسفیم برخی هموطنان در دام قاچاقچیان انسان می‌افتند و برای ما بسیار دردناک است که شاهد این نوع سوداگری‌ها هستیم.

وی افزود: همه نمایندگی‌ها و سفارتخانه‌های خارج از کشور موظفند به همه ایرانی‌ها دسترسی کنسولی بدهند در این مورد هم دفتر حافظ منافع ما در قاهره دسترسی‌های لازم را داشت و این افراد به دفترحافظ منافع آمدند و در تهران هم تلاش شد با خانواده هایشان تماس گرفته شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه گفت: اصل بر بازگشت داوطلبانه افراد است و به آنان کمک می‌کنیم و دولت مصر هم تا امروز کمک‌های خوبی داشته است و گزارش را ارائه خواهیم کرد.

مسیر همکاری جمهوری اسلامی با شانگ‌های روشن است

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره نشست هفته گذشته شانگ‌های و حضور ایران در آن گفت: مسیر همکاری جمهوری اسلامی با شانگ‌های روشن است. برخی تلاش می‌کنند موانع را حل نشده باقی بگذارند، اما ما در چارچوب منافع ملی کارمان را انجام می‌دهیم و هر جا منافع ما ایجاب کند، عضو دائم شویم، می‌شویم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره ادعای نیویورک تایمز درباره کشته شدن نفر دوم القاعده در ایران گفت: القاعده دست پرورده کدام کشور است. کسانی که اندکی آشنایی با ایدئولوژی تکفیری دارند می‌دانند این ایده بیشترین خصومت را با شیعیان داشته و دارند ما یک جبهه در مقابل این ایدئولوژی تکفیری بودیم؛ بنابراین این سناریو‌ها و اتهامات چیزی نیست که به جمهوری اسلامی بچسبد و همه می‌دانند چه کسانی به آنان پول دادند و ایالات متحده پرورش دهنده نیرو‌های داعش است.

وی افزود: نیویورک تایمز که مطالب ساختگی را به دیگر رسانه‌ها می‌دهد بگوید کجا او را کشتند. افغانستان اعلام کرد یک ماه قبل المصری کشته شده است و بهتر است کسانی که سناریو‌های هالیوودی می‌نویسند اول بگویند کجا بوده و بعد بگویند در خیابان‌های تهران کشته شده است.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره مرز‌های کشور تأکید کرد: مرز‌های ما نه دست خواهد خورد نه اجازه این کار را می‌دهیم. درباره کریدور هم بنا دارند یک جاده ترانزیتی ساده باشد و اینکه کجا این جاده جانمایی خواهد شد چیزی نیست بدون حضور ایران در این باره حرف زد و نمایندگان ما به جدیت این موضوع را پیگیری خواهند کرد.

وی ادامه داد: وزارت خارجه هماهنگ کننده نهاد‌های حاکمیتی و نهایتا مجری نهاد‌های حاکمیتی است و وظیفه وزارت امور خارجه اجرای این تصمیمات است. این‌ها موضوعی نیست که خارج از حاکمیت درباره آن تصمیم گرفته شود. برای این گفتم تا دغدغه شما و بقیه به طور کامل برطرف شود و در فضای مجازی داستان‌های خیالی در این باره نوشته نشود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره احداث سد در افغانستان و پیامد‌های آن گفت: همین امروز معاون وزیر خارجه افغانستان در ایران حضور دارد و موضوعات به طور جدی بحث و تبادل نظر می‌شود. موضوع آب موضوع ساده‌ای نیست و در چارچوب قرارداد‌ها موضوع را پیگیری می‌کنیم. اینکه وزارت امور خارجه کاری نکرده باید بگویم سفارتخانه‌های ما شبانه روز مشغول کار هستند.

موضع ایران اجرای بی کم و کاست برجام است

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام گفت: هنوز دولت مستقری در ایالات متحده روی کار نیامده و براساس حدس و گمان نمی‌توانیم اعلام نظر کنیم. بعد از روی کار آمدن دولت مستقر می‌توانیم اعلام نظر کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: سیاست فشار و تحریم حداکثری و به تعبیر وزیر بی شرم آمریکا گرسنه نگه داشتن ملت ایران که خوشبختانه به لطف خدا این اتفاق نیفتاده، یک سیاست شکست خورده است. اگر طرف‌های برجامی اتحادیه اروپا به تعهداتشان برگردند و ایالات متحده به مسیر درست برگردد، ایران متناسب با آن جواب درست خواهد داد.

وی تصریح کرد: موضع ما اجرای بی کم و کاست برجام، نه یک کلمه اضافه و نه یک کلمه کمتر است و این کشور‌ها باید به تعهدات خود پایبند باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفیر وزیر دفاع عراق به ایران گفت: وزیر دفاع عراق به دعوت امیر به ایران سفر کرده‌اند و تمرکز بر همکاری‌های مرتبط با امور دفاعی، امنیت مرز‌ها و تروریسم خواهد بود.

خطیب زاده ابراز امیدواری کرد با همت طرف عراقی مسیر همکاری‌ها به سرعت اجرایی شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه گفت: به امنیت و آرامش و شکوفایی عراق و کمک به مردم عراق برای زیست بهتر متعهد هستیم و درعین حال توقع داریم طرف مقابل بدون فوت وقت به تعهدات خود عمل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا تا به امروز از طرف لبنانی درباره قتل پدر و دختری که مرداد ماه در تهران به قتل رسیده‌اند، پیگیری صورت گرفته است، گفت: این همان اتفاقی است که امروز نیویورک تایمز می‌گوید کس دیگری بوده است. همین نشان می‌دهد تا چه حد اخبار منتشره ساختگی و بدون معناست. جزئیات این موضوع را باید از نهاد‌های امنیتی پرسید اگر چیز بیشتری باشد حتما خواهم گفت.

خطیب‌زاده درباره مناقشه قره‌باغ و پیوند‌های عربستان و اسرائیل در مساله قره‌باغ گفت: ما هیچ طرف خارج منطقه‌ای به ویژه رژیم اشغالگر قدس را در منطقه تحمل نمی‌کنیم و این موضوع جدیدی نیست. درمورد تکفیری‌ها هم عرض کردم گزارش‌های متعددی وجود دارد و همان منابع هم تکذیب می‌کنند. دوباره تاکید و تکرار می‌کنم امیدوارم همین الان که حرف می‌زنم گزارش‌های موثقی که به ما برسد این باشد تکفیری‌ها منطقه را ترک کرده باشند.

وی با تسلیت شهادت مرزبانان در آذربایجان غربی به خانواده‌های حافظان مرز‌های کشور گفت: متاسفانه این‌ها بزدلانه می‌آیند و حرکات ایذایی می‌کنند، اما پاسخ ما قاطع و قطعی بوده و این پاسخ ادامه می‌یابد. به دولت عراق هم اعلام می‌کنیم با دقت به وظیفه حاکمیتی خود عمل کند و منبای این حرکات ایذایی نباشد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره فعالیت معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: وزیر امور خارجه بار‌ها دراین باره گزارش عملکرد داده و وعده‌ای در کار نبوده است. هفته دولت هم وزات امور خارجه در گزارشی فعالیت‌های خود را در این زمینه تشریح کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآورشد: وزارت امور خارجه و معاونت دیپلماسی اقتصادی کار دیپلماسی اقتصادی را پیگیری می‌کنند و امور اقتصادی را سایر وزارتخانه‌ها پیگیری می‌کنند. وزارت امور خارجه وزارت صمت یا سازمان بنادر نیست بلکه تسهیل کننده مراودات اقتصادی در ابعاد مختلف در دیگر کشور‌ها می‌باشد، ناظر این قضیه هم شکست آمریکا و کمترین وقفه در تجارت است.

وی اضافه کرد: مشکلات و فشار‌های حداکثری آمریکا وجود دارد، اما هیچ‌کدام برای ما دلیل و توجیهی نبوده که بخواهیم کار را رها کنیم. معاونت دیپلماسی اقتصادی توسط وزارت امور خارجه از زمان احیا همه تلاش‌ها را انجام داده است. این معاونت هر هفته گزارش مبسوطی به ستاد هماهنگی‌های اقتصادی ارائه می‌کند.

خطیب‌زاده افزود: وزارت امور خارجه نمی‌تواند در همه ابعاد اقتصادی حلال اقتصادی باشد، اما با همه کمیسیون‌ها و مجلس همکاری گسترده‌ای دارد و معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر هفته‌ای نیست که به مجلس نرود و گزارش ارائه نکند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۲°