شورای امنیت با بحران مشروعیت و اعتبار مواجه است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:08 - چهارشنبه 05 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۴۰۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
نماینده دائم ایران در سازمان ملل، اصلاح ساختار شورای امنیت برای افزایش کارایی این نهاد درچارچوب قوانین بین‌الملل و برای تأمین منافع عادلانه تمامی کشور‌های جهان را یک ضرورت دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

شورای امنیت با بحران مشروعیت و اعتبار مواجه استمجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در نشست امروز مجمع عمومی این سازمان که برای بحث درباره اصلاحات شورای امنیت برگزار شده بود، گفت: این نهاد به خاطر عملکرد ضعیف، منفعلانه و در برخی موارد غیرقانونی و فراقانونی، با بحران مشروعیت و اعتبار مواجه است.

وی افزود: شورای امنیت عمدتاً تحت سلطه کشورهای غربی قرار داشته، مورد سوء استفاده برخی اعضای دائم قرار گرفته و در قبال عملکرد خود نیز پاسخگو نبوده است و همچنین به خاطر حضور ضعیف کشورهای در حال توسعه در ترکیب اعضای آن، غیردمکراتیک است.

روانچی با اشاره به استفاده زیاد و سریع شورای امنیت از اختیارات خود تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل، از جمله اعمال تحریم گفت: شورا باید فقط به عنوان آخرین وسیله و زمانی که تمام مسیرهای حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات را طی و آثار و تبعات آنها را ارزیابی کرده باشد، از این اختیارات استفاده کند.

وی در عین حال در مورد اعمال تحریم بر کشورها نیز افزود: تحریم روشی نسنجیده است که کارآمدی و مشروعیت اخلاقی آن به خاطر هدف قرار دادن اقشار آسیب‌پذیر در کشورهای هدف به شدت زیر سئوال رفته است.

تخت روانچی در پایان بر لزوم اصلاح روشهای کار شورای امنیت تأکید کرد و گفت: شورای اصلاح شده باید قانونمند بوده و طبق منشور عمل کند و در برابر اقدامات و تصمیمات خود نیز پاسخگو باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۰°