مقابله با کرونا موضوعی ملی و اولویت نخست کشور است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:39 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۴۴۴۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱
جهانگیری: افتتاح خط توليد كيت تشخيص سريع كرونا اقدامي موثر در جهت تشخيص و شناسايي سريع و قطع زنجيره اين بيماري است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
جهانگیری در مراسم رونمايي از خط توليد كيت تشخيص سريع ويروس كرونا كه توسط ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) راه اندازي شده است، گفت: افتتاح اين خط كاري بزرگ، علمي و دانش بنيان است كه كشور به شدت به آن نياز دارد و به همه محققان، دانشمندان و فرهيختگاني كه در اين كار بزرگ مشاركت داشتند تبريك مي گويم.
 
 معاون اول رئيس جمهور ضمن تبريك به رهبر معظم انقلاب و ملت ايران گفت: بهره برداري از اين طرح در جهت جهش علمي، فناوري و تقويت شركت هاي دانش بنيان است.
 
 وي با بيان اينكه ايران در يك شرايط خطير و حساسي قرار دارد، گفت: همه آحاد ملت ايران متوجه شرايط سخت مواجهه با كرونا قرار دارند و اخبار آن را با حساسيت دنبال مي كنند. همين طور همه نهادهاي مسئول و مديريتي به دنبال چاره و راهگشايي هستند تا اين شرايط را به بهترين نحو كنترل كنند.
 
آقای جهانگيري با ابراز تاسف از آمار اعلام شده در خصوص مبتلايان و درگذشتگان كرونا در روز گذشته، گفت: بايد حتما براي مقابله با كرونا بيش از پيش چاره انديشي كنيم، همانطور كه در ابتداي شيوع اين بيماري اعلام شد كه كرونا بيماري نوظهور و عالم گير است و هر چه زمان پيش مي رود خبرهاي جديدي از عملكرد اين ويروس توسط محققان و دانشمندان مشخص مي شود، مهم است كه مديريت مقابله با كرونا با اتكا به تصميمات روزآمد و نيز جامع بتواند برنامه ريزي مناسبي در اين خصوص انجام دهد.
 
معاون اول رئيس جمهور ادامه داد: ويروس كرونا تنها سلامت انسان ها را تحت تاثير قرار نداده است بلكه به همه ابعاد زندگي ما در حوزه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و رواني دست اندازي كرده است.
 
 وي با تاكيد بر اينكه مقابله با كرونا مسئله اي ملي است و معطوف به يك وزارتخانه، دستگاه و يا يك استان نمي شود، گفت: همه قوا، نيروها و نهادها احساس مي كنند كه مقابله با كرونا در اولويت نخست كشور است. حتي رهبر معظم انقلاب براي نشان دادن اهميت اين موضوع مهمترين جلسه اي كه به طور حضوري برگزار كردند مربوط به ستاد مبارزه با كرونا بود و نظرات و راهكارهاي خود را در آن جلسه اعلام كردند.
 
 جهانگيري افزود: ستاد ملي مقابله با كرونا با مصوبه شوراي عالي امنيت ملي شكل گرفت و در آن از همه بخش ها غير از دولت حضور دارند. ستاد بعد از شكل گيري به تاييد رهبر معظم انقلاب نيز رسيد و مصوبه اش براي همه لازم الاجرا است. ما نيز در دولت تلاش كرده ايم تا بدون كوچك ترين بحثي زمينه اجراي مصوبات ستاد را فراهم كنيم.
 
 معاون اول رئيس جمهور گفت: با تاكيد رهبر معظم انقلاب بسياري از مسائل نظير راهپيمايي اربعين، زيارت حرم هاي مطهر و حتي برگزاري نمازهاي جماعت و جمعه تعطيل شد و ايشان فرمودند آنچه ستاد تشخيص مي دهد بايد به همان عمل شود.
 
وي با بيان اينكه بايد بسيج عمومي و همگاني كه تاكنون براي مقابله با كرونا شكل گرفته به خوبي تقويت شود، گفت: نبايد احساس كنيم كه به خاطر مرور زمان با موضوع كرونا به طور عادي برخورد كنيم.
 
تصميمات ستاد ملي مقابله با كرونا بسيار مهم است و اين تصميمات جديد كه توسط وزراي كشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام شد بايد با جديت اجرا شود.
 
آقای جهانگيري با اشاره به تعطيلي دو هفته اي در شهرهاي پرخطر، گفت: اميدوارم با كمك همه دستگاه ها و همكاري مردم بتوانيم از اين مرحله نيز عبور كنيم و جلوي چرخه شيوع كرونا را بگيريم.
 
معاون اول رئيس جمهور در ادامه گفت: بايد در كنار اين تصميمات تدبير لازم براي كمك به آسيب ديدگان اقتصادي و اجتماعي ناشي از كرونا نظير بيكاري و مسائل معيشتي اتخاذ شود.
 
او افزود: امروز پيش از اين مراسم در جلسه ستاد اقتصادي دولت كه به رياست رييس جمهور برگزار شد به دنبال راهكارهايي بوديم تا در اين شرايط سخت تحريم و محدوديت ها بتوانيم به اقشار نيازمند كمك هاي معيشتي انجام دهيم.
 
وي افزود: من به مردم عزيز ايران اطمينان مي دهم كه دولت و نهادهاي حاكميتي تلاش مي كنند كه با كمك هاي بلاعوض و اعطاي وام هاي قرض الحسنه، فشار اقتصادي را بر اقشار آسيب ديده كمتر كنند و اميدوارم خيرين و بخش هايي نظير ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) نيز در اين زمينه به دولت كمك كنند.
 
آقای جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه شرايط كرونا و تحريم هاي ظالمانه آمريكا چهره ضد انساني و ضد بشري دولت فعلي اين كشور را بيش از پيش نمايان ساخت، گفت: در روزهاي نخست شيوع بيماري كه كشور ما دچار مشكلات متعددي در تهيه ملزومات مورد نياز كادر پزشكي و درماني كشور بود، دولت آمريكا مانع از ارسال ملزومات مورد نياز بخش بهداشت و درمان به كشور شد.
 
عاون اول رييس جمهور افزود: متاسفانه آنها از كثيف ترين كارهاي ضد انساني پرهيز نكردند و مانع از ارسال ملزومات شدند كه پول آن پرداخت شده بود و براي حمل با هواپيما در انتظار بارگيري قرار داشت. حتي گزارش دادند كه در كشور كره جنوبي كه بيش از 7 ميليارد دلار پول داشتيم توافقاتي با وزارت خزانه داري آمريكا براي ارسال دارو انجام شده بود و موافقت اوليه را اعلام كرده بودند اما هنگام حمل آن اعلام كردند كه دوباره آمريكايي ها با ارسال دارو مخالفت كردند.
 
وي افزود: ما با چنين دولتي روبرو هستيم. مديران و كادر پزشكي كشور ما موفق شدند در شرايط كرونايي اين بيماري را تا حد ممكن كنترل كنند. اين در حالي بود كه وضعيت كشورهاي اروپايي و آمريكايي كه از همه اين امكانات برخوردار هستند بهتر از ما نيست.
 
آقای جهانگيري گفت: ايثارگري و نوع دوستي مردم ما در اين برهه حساس خود را نشان داد و رو سياهي براي دولت آمريكا و شخص آقاي ترامپ باقي خواهد ماند كه چنين اقدامات ضد انساني انجام دادند. به همين دليل است كه وقتي اين شخص مفتضحانه از سوي مردم آمريكا كنار زده مي شود، مردم كشور ما خوشحال مي شوند.
 
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: كار بزرگي كه در اين مقطع انجام شده فرهنگ سازي و اعتماد به شركت هاي دانش بنيان در كشور است. امروز اين موضوع به گفتمان رسمي تبديل شده به طوري كه در جلسه روز گذشته در بانك مركزي در فهرست بخش هايي كه تسهيلات به آنها پرداخت مي شود سرفصل جديدي براي نخستين بار با عنوان تسهيلات شركت هاي دانش بنيان باز كرده بودند.
 
وي تاكيد كرد: كارهاي تحقيقاتي و علمي براي ملزومات پزشكي و دارويي بايد مستمر و تا پايان كار انجام شود. امروز اكثر داروهاي مورد نياز در مواجهه با كرونا در كشور توليد مي شود تا بخش بهداشت، درمان دغدغه اي از اين بابت نداشته باشند.
 
بايد به مردم اطمينان داد و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي به دنبال آن باشد كه براي توليد واكسن تلاش مجدانه اي انجام مي دهد و من نيز به عنوان خدمتگزار شما در ارتباط با اين موضوع همواره وقت خواهم گذاشت. اين موضوع به طور جدي بايد در دستور كار همه گروه هاي علمي و تحقيقاتي باشد. خبرهاي خوش در اين خصوص وجود دارد كه ان شاءاله بتوانيم دغدغه مردم را مرتفع كنيم.
 
جهانگيري افزود: البته اگر واكسن كرونا در دنيا زودتر از داخل كشور توليد شود با تمام توان براي خريد آن اقدام خواهيم كرد. در اين زمينه منابع مالي لازم وجود دارد و با وجود همه محدوديت ها به دليل آنكه اولويت كشور است پول آن را براي خريد تهيه خواهيم كرد و نخواهيم گذاشت كه بگويند واكسن كرونا در گوشه اي از دنيا توليد شده و مردم ايران به خاطر مسائل مالي به آن دسترسي ندارند.
 
آنقدر توان داريم كه بتوانيم منابع ارزي را به هر كجاي دنيا ارسال كرده و واكسن را به كشور بياوريم.
 
معاون اول رئيس جمهور در خصوص مصوبات ستاد ملي كرونا گفت: بايد كاري كنيم همه صاحب نظران در اين حوزه نظراتشان شنيده شود، تشكيل اتاق هاي فكر و گروه هاي مشاوره مي تواند در اين خصوص تاثيرگذار باشد تا همه احساس كنند كه در اين كار بزرگ نظراتشان مورد توجه قرار گرفته است.
 
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اقدامات ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) گفت: اين ستاد مجموعه اي بزرگ است و در زمينه هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي اقدامات موثري انجام داده است.
 
حمايت ستاد از شركت هاي نوپا و دانش بنيان و جوانان و حمايت و دستگيري از شركت هايي كه از فعاليت با مشكل مواجه شده اند، بسيار ارزشمند است.
 
جهانگيري با اشاره به اينكه مسئله اشتغال اولويت اين دولت است، گفت: ستاد در زمينه اشتغال گام هاي بلندي برداشته است و برخي از طرح هايي كه امروز در حاشيه اين مراسم به نمايش گذاشته بودند بايد با تمركز بيشتر به سرعت اجرايي شود.
 
معاون اول رئيس جمهور گفت: متاسفانه درسال 1399 به دليل كرونا در بهار 1.5 ميليون شغل و در تابستان 1.200 هزار شغل از دست رفت كه بيشتر آنها در بخش خدمات بود. طبيعي است كه در حوزه گردشگري هزاران شغل دچار مشكل شده است.
 
حتما بايد ستاد اجرايي حضرت امام(ره) با تمركز روي اين بخش ها به دولت كمك كند تا بتوانيم ضمن كمك به آنها زمينه را براي فعاليت مجددشان مهيا كنيم. سرمايه گذاري در حوزه اشتغال موضوع مهمي است كه بايد در اين زمينه همه مساعي خود را به كار بگيريم.
 
پيش از سخنان معاون اول رييس جمهور دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رييس جمهور با بيان اينكه توسعه مفهومي متناسب در مسائل فرهنگي است گفت: خوشبختانه در اين دولت مفهوم دانش بنياني و حمايت از جوانان به شدت افزايش يافته و همه به اين باور رسيده اند كه ثروت كشور مغز و دانش جوانان است كه مي تواند ارزش افزوده ايجاد كند.
 
اين فرهنگ در موضوع كرونا موجب شده تا جوانان ما دستاوردهاي ارزشمندي داشته باشند. br/ همچنين دكتر مخبر رييس ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به تلاش ستاد در زمينه ايجاد عدالت اقتصادي و اجتماعي، بسيج عمومي براي توليد ملزومات مورد نياز كشور به منظور مقابله با كرونا را در شرايط تحريم يادآور شد و گفت: ساخت كيت هاي تشخيص كرونا و داروهاي مورد نياز در اولويت ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) قرار گرفته و گام هاي موثري براي توليد واكسن و ملزومات پيشگيرانه برداشته شد و همه امكانات در اختيار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي قرار گرفته است.
 
 همچنين در اين مراسم خط توليد كيت تشخيص سريع ويروس كرونا در پارك علمي و فناوري دانشگاه شهيد بهشتي از طريق ويدئو كنفرانس افتتاح شد.
 
دكتر زالي در اين ويدئو كنفرانس با اشاره به قرار گرفتن ايران در زمره سه كشور بهره مند در اين فناوري گفت: سرعت عمل و دقت بالا، قيمت پايين اين محصول مي تواند فرايند بيمار يابي را به سرعت افزايش دهد و مانع از شيوع بيشتر بيماري كرونا در كشور شود.
 
كيت تشخيص سريع ويروس كرونا با توجه به نياز نداشتن به دستگاه هاي پيشرفته و متخصصين پزشكي قابل استفاده در سراسر كشور است و ظرف 15 تا 20 دقيقه نتيجه آزمايش را مشخص مي كند. دقت اين كيت 85 درصد است و بهاي آن 30 درصد كمتر از هزينه هاي تست پي سي آر است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °