برنامه ریزی برای افزایش حضور ایران در بازار‌های منطقه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:21 - سه‌شنبه 04 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۴۷۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۶
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: برنامه ریزی برای افزایش حضور ایران در بازار‌های منطقه‌ای به عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های پیش رو و اهداف اسناد بالادستی در دستور کار کشور قرار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا، فرهاد دژپسند غروب سه شنبه در اختتامیه همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا در بندرانزلی افزود: در این مسیر همکاری ایران با اتحادیه اوراسیا می‌تواند گام مهمی در رسیدن به این هدف تلقی شود.

وی اظهار داشت: عضویت ایران در منطقه آزاد تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا با توجه به اهمیتی که کشور‌های عضو اتحادیه در تجارت خارجی کشور ما دارند می‌تواند گام بلندی برای عملی کردن فرصت‌های بالقوه برای طرفین باشد.

وی با بیان اینکه کشور‌های مهم آسیایی در منطقه همچون هند در صدر انتظار الحاق به این اتحادیه هستند، افزود: این اتحادیه در منطقه مهم استو انتظار می‌رود پس از پایان مدت موافقتنامه سه ساله با پیگیری وزارت صنعت، معدن و تجارت زمینه عضویت دائمی کشورمان در این اتحادیه فراهم شود.

وزیر اقتصاد و دارایی ادامه داد: در شرایط حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا که بازار‌های جهانی را به شدت متاثر کرده است، روند صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا طی مدت کوتاه همکاری، عضویت در اتحادیه را می‌توان به عنوان یکی از مهمترین دستاورد‌های تفاهمنامه مشترک ایران در اتحادیه اوراسیا دانست.

وی خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد استفاده از ظرفیت بازار‌های قابل دسترس در این منطقه ضروری و در این شرایط خاص؛ ممکن و مورد تاکید است و نباید از آن غافل شد.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در زمینه زیرساز سازمانی و اقدامات ملی نیز گمرک کار‌های قابل توجه‌ای داشته از جمله تشکیل کارگروه ملی امور گمرکی و برگزاری منظم جلسات آن با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط، پیگیری برای به روز رسانی ارزش گمرکی کالا‌های صادراتی، انتشار آمار ماهانه و ارسال آن به دستگاه‌های ذیربط از فعالیت‌های انجام شده در این زمینه بوده است.

وی خاطر نشان کرد: در بعد اقدامات بین المللی به عبارتی فراملی، گمرک جمهوری اسلامی ایران موفق به تشکیل کارگروه مشترک همکاری گمرکی و تبادل نظر در مورد به روزرسانی ارزش کمرگی اقلام صادراتی ایران به کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بود.

وی بیان داشت: پیگیری مذاکره در مورد سند همکاری شناخت متقابل فعالان مجاز اقتصادی AEO، پیگیری و نهایی کردن سند تبادل الکترونیکی اطلاعات، ارسال قوانین و مقررات گمرکی، دستورالعمل‌ها و حکم‌های مورد نیاز برای اتحادیه اوراسیا، ارسال راهنمای گام به گام واردات و صادرات و موضوع تعیین مرجع تایید کننده گواهی مبدا بخشی از این اقدامات است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۹°