به علت باورهای غلط، ذخایر خونی کشور با کمبود مواجه است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۸۰۴۴۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
رئیس سازمان انتقال خون کشور گفت: استان‌های سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویر احمد امروز (چهارشنبه، ۲۸ آبان) با کمترین ذخیره خونی مواجه هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

پیمان عشقی، رئیس سازمان انتقال خون کشور با اشاره به وضعیت ذخایر خونی کشور گفت: ایران شاید کمتر از مابقی کشورها دچار کمبود ذخایر خونی شده باشد و آن هم به دلیل برخی باورهای غلطی است که در دنیا وجود دارد.

وی افزود: از جمله باورهای غلط این روزها این است که افراد می‌گویند اگر خون اهدا کنیم، ایمنی بدن پایین می‌آید و به کرونا مبتلا می‌شویم و در مقابل بیمارانی که نیازمند دریافت خون هستند تصورشان این است که با تزریق خون به کرونا مبتلا می‌شوند.

رئیس سازمان انتقال خون کشور با تأکید بر اینکه باید ترددها در شهر کاهش یابد، تصریح کرد: مردم فراموش نکنند که بیماری‌هایی مانند تالاسمی، سرطان، شیمی درمانی، بانوان باردار، جراحی‌های اورژانسی و غیره، منتظر نمی‌نشینند تا کرونا به‌طور کامل از بین برود.

عشقی تأکید کرد: خون را نه می‌شود خرید و نه در کارخانه‌ای تولید کرد، حتی نمی‌توان از کشور دیگری وارد کرد. خون فقط در چهاردیواری ایران از خود مردم ایران به مردم ایران می‌رسد. باید به یکدیگر کمک کنیم و اهدای خون را فراموش نکنیم.

اهداکنندگان مستمر خون، نظارت کنند

وی با تأکید بر اینکه تمام دستورالعمل‌های بهداشتی در مراکز انتقال خون رعایت می‌شود گفت: سازمان انتقال خون از مردم درخواست کرده است که ناظر بر عملکرد ما باشند.  در همه پایگاه‌های انتقال خون سه تا چهار اهداکننده مستمر حق دارند بر عملکرد و رعایت دستور‌العمل‌های بهداشتی نظارت کنند.

کرونا از خون منتقل نمی‎شود

رئیس سازمان انتقال خون کشور گفت: بیماری کرونا بیماری تنفسی است و از راه خون وارد بدن نمی‌شود.

وی بیان کرد: در دنیا یکی از سختگیرانه‌ترین سازمان‌ها، سازمان انتقال خون ایران است.

عشقی افزود: اگر ذخیره خون کشور، مقدار خونی که برای مصرف متعارف پیش‌بینی شده است، ذخیره خون زیر سه روز باشد وضعیت بحرانی است، اگر تا چهار روز باشد در محدوده خطر قرار دارد و اگر چهار تا پنج روز باشد قابل قبول است و حتی استان‌هایی که پنج تا هفت روز خون دارند، می‌توانند به استان نیازمند خون ارسال کنند، بالای هفت روز ذخیره خونی باید یک موارد اصلاحی صورت بگیرد.

رئیس سازمان انتقال خون کشور گفت: وضعیت خون کشور امروز (چهارشنبه، ۲۸ آبان) قابل قبول است، ولی شکننده است.

کاهش ذخایره فرآورده‌های خونی استان‌های سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویر احمد

عشقی بیان کرد: استان‌های سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویر احمد امروز (چهارشنبه، ۲۸ آبان) با کمترین ذخیره خونی مواجه هستند.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد اهداکنندگان ما مستمر هستند، گفت: از اهداکنندگان مستمر و اهداکنندگان بار اولی به‌ویژه جوانان درخواست می‌کنم برای اهدای خون بیایند و جوانان جایگزین اهداکنندگان مستمر شوند.

عشقی گفت: با اهدای خون هر خانم، هر خانه یک پایگاه انتقال خون می‌شود. به دلیل آنکه در فرهنگ ما ایرانیان خانم خانه هر کاری که انجام دهد آن خانواده به همان سمت می‌رود.

رئیس سازمان انتقال خون کشور گفت: برای اهدای خون خانم و آقا فرقی ندارد. در اروپا ۵۰ درصد خانم‌ها خون اهدا می‌کنند و این درحالی است که در ایران این میزان ۴درصد است.

بهبودیافتگان کرونا، پلاسما اهدا کنند

عشقی گفت: بیماران کرونایی که یک‌ماه از بهبودیشان گذشته است، می‌توانند پلاسمای خونشان را در اختیار افرادی که به آنتی‌بادی‌ آن نیاز دارند، بگذارد. در تمام دنیا اثبات شده که در سه تا هفت روز اول اگر این پلاسما به بیمار برسد جلوی رشد ویروس گرفته می‌شود.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴.۵۹°    ۲۸.۹۹°