واکنش نخست وزیر عراق به نتیجه انتخاب آمریکا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:53 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۴۵۲۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
نخست وزیر عراق در واکنش به انتخاب «جو بایدن» به ریاست جمهوری آمریکا گفت که مهم نیست چه کسی وارد کاخ سفید می‌شود، بلکه مهم توافق‌های صورت گرفته در چارچوب توافقنامه‌ها و تعهدات است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "مصطفی الکاظمی" درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: عراق از هر کسی که رئیس ایالات متحده آمریکا باشد، تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد، زیرا ما با نهاد‌های دولتی سروکار داریم و برای ما مهم نیست که چه کسی وارد کاخ سفید می‌شود؛ بلکه برای ما مهم آن چیزی است که درباره آن در قالب توافق نامه‌ها و تعهدات توافق کرده ایم.

وی افزود: ما به آنچه عراقی‌ها مبنی بر جدول بندی مجدد خروج نیرو‌های آمریکایی، بی نیازی به نیرو‌های رزمی آمریکا و همکاری در زمینه‌های دیگر می‌خواهند، متعهد هستیم و به مذاکرات برای رفع همه موانع برای دستیابی به یک توافق نهایی ادامه می‌دهیم.

الکاظمی درباره گفت وگوی راهبردی بین عراق و آمریکا تصریح کرد: ما دو راه داریم، یا درگیری یا نتیجه گیری. تصمیم گرفتیم که سیاست ما برای برچیدن موانع، آرام و دیپلماتیک باشد. وارد یک گفت وگوی راهبردی درباره حضور خارجی در عراق شدیم. به واشنگتن رفتیم و با رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کردیم. دور دوم گفتگو را آغاز کردیم و به توافقی برای استقرار (نیرو‌های آمریکایی) در خارج از عراق یعنی عقب نشینی و خروج از پایگاه‌های عراق دست یافتیم و سپس کمیته‌ای فنی برای پیگیری استقرار (نیرو‌های آمریکایی در خارج از عراق) تشکیل شد و رئیس جمهوری آمریکا خروج از عراق در طول حداکثر سه سال را اعلام کرد.

نخست وزیر عراق گفت: جلسات بین تیم‌های گفتگو کننده عراق و آمریکا برای دستیابی به یک چارچوب نهایی برای عقب نشینی ادامه دارد و این خواسته بزودی تحقق خواهد یافت و به همگان اطمینان خواهد بخشید.

دور نخست گفت و گوی راهبردی بغداد - واشنگتن (۲۲ خرداد ۹۹) از طریق ویدئو کنفرانس میان نمایندگان سیاسی عراق و آمریکا برگزار شد.

دومین دور گفتگو‌های راهبردی بین دو طرف نیز با حضور وزیران امور خارجه آمریکا و عراق ۲۹ مردادماه ۹۹ در واشنگتن برگزار شد.
 
حمله آمریکا به عراق از ۲۷ اسفند ۱۳۸۱ (سه شنبه 18 مارس 2003)تا ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۲ به طول انجامید. واشنگتن در توجیه آغاز حمله جرج بوش رئیس‌جمهور به عراق رابطه صدام حسین با القاعده و نابود کردن سلاح‌های کشتار جمعی اعلام کرد که هیچکدام بعدها ثابت نشد.
برچسب ها: عراق
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۸°