سازمان ملل: رژیم صهیونیستی اشغالگر است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:45 - جمعه 03 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۴۵۷۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای، رژیم صهیونیستی را قدرت اشغالگر نامید و هرگونه تغییر مرز‌ها پس از ۱۹۶۷ را نامعتبر دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا، کمیته دوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با ۱۵۳ رای مثبت، ۶ رای منفی و ۱۶ رای ممتنع به قطعنامه‌ای رای داد که بار دیگر رژیم صهیونیستی را قدرت اشغالگر دانست و بر جاری بودن کنوانسیون ژنو در قلمرو اشغالی اعم از قدس شرقی و دیگر مناطق اشغال شده از سال ۱۹۶۷ تاکید کرد.سازمان ملل: رژیم صهیونیستی اشغالگر است

این قطعنامه با ابراز نگرانی از بهره‌برداری منابع طبیعی سرزمین اشغالی فلسطین از جمله قدس شرقی و دیگر مناطق عربی اشغال شده از سال ۱۹۶۷ توسط اسرائیل به عنوان قدرت اشغالگر، در مورد تخریب گسترده زمین‌های کشاورزی و باغات در سرزمین اشغالی فلسطین همچون ریشه‌کن کردن تعداد زیادی از درختان میوه‌دار و تخریب مزارع و گلخانه‌ها و محیط زیست و تاثیر اقتصادی این موضوع، به شدت ابراز نگرانی کرد.

اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد همچنین با ابراز نگرانی عمیق نسبت به تخریب گسترده زیرساخت‌های غیرنظامی همچون شبکه آب رسانی و برق در غزه و دیگر سرزمین‌های اشغالی توسط رژیم اشغالگر، در مورد تاثیر منفی مهمات منفجر نشده باقی‌مانده از درگیری ژوئیه و اوت ۲۰۱۴ در نوار غزه بر محیط زیست ابراز نگرانی بیشتری کردند و از تلاش‌های بخش مربوطه سازمان ملل متحد برای حذف ایمن این مهمات قدردانی کردند.

این قطعنامه با یادآوری گزارش هیات مستقل حقیقت یاب بین‌المللی برای بررسی پیامد‌های شهرک سازی اسرائیل بر حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم فلسطین در سراسر سرزمین اشغالی فلسطین از جمله قدس شرقی و با آگاهی از تاثیر مخرب ساخت غیرقانونی دیوار بر منابع طبیعی سرزمین اشغالی فلسطین از جمله در قدس شرقی و اطراف آن و اثر‌های شدید آن بر شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم فلسطین، خواستار پایان دادن فوری اشغالگری اسرائیل از مرز‌های ۱۹۶۷ شده است.

کشور‌های عضو سازمان ملل متحد با یادآوری قطعنامه ۲۳۳۴ (۲۰۱۶)، تاکید کردند هیچ تغییری در خطوط مرزی ۴ ژوئن ۱۹۶۷ از جمله درباره شهر قدس به جز آنچه که از طریق مذاکره مورد توافق دو طرف قرار گیرد، پذیرفتنی نیست.

این قطعنامه بر لزوم پایان دادن به همه اقدامات خشونت‌آمیز از جمله ترور، تحریک، فتنه‌انگیزی و تخریب تاکید کردند و بهره‌مندی از منابع طبیعی از جمله منابع زمین، آب و انرژی را حق مسلم مردم فلسطین و جمعیت جولان اشغالی سوریه دانستند.

قطعنامه کمیته دوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد همه کشور‌ها و سازمان‌های بین‌المللی را تشویق می‌کند تا به طور فعال سیاست‌های خود را برای اطمینان از احترام به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی با توجه به تمام اقدامات و فعالیت‌های غیرقانونی اسرائیل در سرزمین اشغالی فلسطین از جمله قدس شرقی به ویژه فعالیت‌های شهرک‌سازی و بهره برداری از منابع طبیعی آن‌ها دنبال کنند.

این قطعنامه از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست تا برای هفتاد و ششمین مجمع عمومی این سازمان، گزارشی از چگونگی اجرای این قطعنامه از جمله درباره آثار و پیامد‌های خسارت به منابع طبیعی فلسطینیان از سوی رژیم صهیونیستی ارائه دهد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۳°