واکنش غریب آبادی خطاب به شورای حکام و تروئیکای اروپایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:04 - جمعه 24 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۴۵۹۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳
نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت: سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا تعهدات خود را درباره رفع تحریم‌ها و همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز با ایران انجام ندادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
" کاظم غریب‌آبادی" در تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در نشست شورای حکام آژانس و در واکنش به تروئیکای اروپایی با موضوع برجام گفت: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در کنار تعهدات هسته‌ای ایران، شامل مقوله ضروری دیگری از تعهدات، یعنی رفع تحریم‌ها و اثرات آن است. در حالی که توافق به طور موثر و کاملی توسط ایران اجرا شد و یک همکاری مثال زدنی میان ایران و آژانس شکل گرفت، اما متأسفانه طرف‌های مقابل در رابطه با رفع تحریم‌ها به تعهدات خود عمل نکردند.

سفیر کشورمان از اینکه سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا به تعهدات خود در رابطه با رفع تحریم‌ها و همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز با ایران در این مدت پایبند نبودند، ابراز تاسف عمیق کرد و افزود: پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، این کشور‌ها نیز در عمل تعهداتشان را ذیل برجام اجراء نکردند. از این رو، فراخواندن ایران برای اجرای کامل تعهدات خود با علم به این واقعیت که منافع مشروع ایران از توافق محقق نشده است و اقدامی نیز برای اصلاح وضعیت انجام نشده است، نه منطقی است و نه عملی.

غریب‌آبادی گفت: ایران هنوز گزینه‌های مختلفی برای ایجاد تعادل ضروری در توافق در اختیار دارد. گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان دهنده سطح بالای همکاری با آژانس است

نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت: فراخواندن ایران برای اجرای کامل تعهدات خود نه منطقی است و نه عملی. تحریم‌های غیرقانونی آمریکا حتی در زمان همه‌گیری کرونا کاهش نیافته است.
غریب آبادی گفت: سیاست فشار حداکثری آمریکا محکوم به شکست است. ایالات متحده هزاران کلاهک هسته‌ای دارد.

نماینده دائم کشورمان نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی سپس به ریشه مشکلات پیرامون برجام پرداخت و اظهار داشت: اگرچه دولت ایالات متحده آمریکا به تعهداتش تحت برجام به طور کامل پایبند نبود، اما، وضعیت در ۸ می ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت‌ماه ۹۷) و زمانی که دولت آمریکا خروج یکجانبه خود را از این توافق اعلام کرد، وخیم شد.

وی گفت: در حالی که این توافق به طور موثر و کاملی توسط ایران اجراء شد، به گونه‌ای که یک همکاری مثال زدنی میان ایران و آژانس شکل گرفت، اما متأسفانه و به ویژه در طول دو سال و نیم گذشته، در رابطه با رفع تحریم‌ها اجراء نشد.

نماینده دائم کشورمان در تذکری مهم خطاب به شورای حکام، اعلام کرد: بدیهی است همکاری تنها گزینه ایران نیست و ایران هنوز گزینه‌های مختلفی را برای ایجاد تعادل ضروری در توافق در اختیار دارد.

وی ادامه داد: هر زمان توازن از دست رفته بین حقوق و تعهدات مشارکت کنندگان در برجام مطابق با رفع تحریم‌ها و عمل به تعهدات در این حوزه برقرار شود، ایران آماده است تا اقدامات جبران کننده خود را به وضعیت سابق برگرداند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در ادامه تأکید کرد: مطابق با مقررات برجام، ایران به طور موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجراء می‌کند؛ بنابراین، ارائه دسترسی به مکان مورد درخواست آژانس بر مبنای حسن نیت و داوطلبانه بود و این موضوع بایستی به عنوان مبنایی برای حل و فصل موضوع دیده شود؛ یعنی آغازی بر یک پایان.

غریب آبادی همچنین ادامه داد: در حالیکه ایالات متحده خود هزاران کلاهک هسته‌ای دارد، این قبیل سلاح‌ها و دانش مرتبط با آن را اشاعه داده است، آن‌ها را علیه یک کشور غیردارنده سلاح هسته‌ای استفاده کرده است، و دیگران را به استفاده احتمالی از آن‌ها تهدید می‌کند، اصولا چنین کشوری حتی حق ندارد در مورد نگرانی‌های عدم اشاعه صحبت کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۶°