تمهیدات جدید برای متقاضیان دریافت تسهیلات نوسازی بافت فرسوده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:10 - پنجشنبه 06 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۵۹۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۲
عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: با الکترونیکی کردن دریافت تسهیلات نوسازی بافت فرسوده و اتصال به سامانه تسهیلات بانک مسکن، مراجعه حضوری متقاضیان به یک مرحله کاهش یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"عباس شفیعی" در گفتگو با ۱۸:۳۰ در روند کاهش مراجعات متقاضیان دریافت تسهیلات نوسازی بافت فرسوه گفت: از آغاز امسال و گسترش شیوع ویروس کرونا تدابیری اندیشیده شده تا با حذف برخی مراحل سامانه بازآفرینی شهری و گرفتن کد رهگیری و مراجعه به بانک عامل (بانک مسکن) کاهش یابد و نیازی به مراجعه حضوری نباشد.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: حتی افتتاح حساب بانک مسکن نیز می‌تواند غیر حضوری انجام شود و در صورت بروز مشکل متقاضیان می توانند از کارشناسان استفاده کنند.

او از سه بخش بافت فرسوده در سطح کشور گفت و افزود:بافت فرسوده در ۲۷۰۰ محله و در ۵۴۳ شهر پراکنده اند و در مجموع ۱۴۱ هزار هکتار از مساحت کشور را شامل می‌شود.

شفیعی از تقاضای تسهیلات بانکی پس از دریافت پروانه ساخت گفت و افزود: انبوه سازان در تهران به ازای هر واحد ۲۵۰ میلیون تومان و افراد خود مالک از ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات استفاده می‌کنند. این رقم در شهر‌های کشور متفاوت است.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: طبق برنامه ششم وزارت راه و شهرسازی هر سال باید ۱۰ درصد از بافت فرسوده نوسازی شود.

شفیعی افزود: هر سال سه گروه دولت، شهرداری‌ها و بخش خصوصی مکلفند با تخصیص منابعی ۱۰ درصد از بازسازی بافت فرسوده را تامین هزینه کنند.
او گفت: هیچکدام از بخش‌ها به تعهدات خود در تامین ۱۲۳ هزار میلیارد تومان منابع لازم برای نوسازی بافت فرسوده عمل نکرده اند. یک سوم از این منابع را دولت و دو سوم دیگر را شهرداری‌ها و بخش خصوصی تامین می‌کنند.

شفیعی با پیشنهاد افزایش سه برابری تسهیلات بافت فرسوده به دولت گفت: با توجه به افزایش قیمت ساخت مسکن در سال‌های اخیر، به دولت پیشنهاد دادیم میزان تسهیلات ۹ درصدی بافت فرسوده تا ۳ برابر افزایش یابد.

او از تحویل رایگان پروانه ساخت به سازندگان بافت فرسوده گفت و افزود: شهرداری‌های تهران صدور رایگان پروانه ساخت را بعنوان بسته تشویقی به سازندگان بافت فرسوده ارائه می‌کنند.
شفیعی از ساماندهی سکونت گاههای غیر رسمی بافت فرسوده مانند محله منبع آب اهواز گفت و افزود: در یکسال گذشته بیشترین تسهیلات به بافت میانی شهری که مشکل مالکیت ندارند داده شده است و در آینده ای نزدیک سکونت گاهها در واحد های مسکونی ساماندهی می شوند.

مهدی روانشادنیا کارشناس مسکن درباره مشکلات نوسازی بافت فرسوده از چند مانع جدی گفت و افزود: روش‌های موجود توان تامین مالی و بازسازی ۱۰ درصد از بافت فرسوده شهری را ندارد.
او گفت: صندوق توسعه محله، صندوق توسعه مسکن و بورس می‌تواند در تنوع ابزار‌های مالی و بازسازی بافت فرسوده کمک کند.
روانشادنیا افزود: سازنده بافت فرسوده با انبوهی از مشکلات ساخت و ساز روبرو می‌شود. بخشی از منطقه ۱۲ تهران بعنوان بافت تاریخی و فرسوده تهران است.
برچسب ها: بافت فرسوده
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°