تلاش اروپا برای دستیابی به سند استراتژیک نظامی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:50 - سه‌شنبه 11 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۶۰۸
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۱
دیپلمات‌ها می‌گویند اتحادیه اروپا در حال تدوین یک سند استراتژیک نظامی برای ۲۷ کشور عضو است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
با ادعای دیپلمات‌های اروپایی، طبق این سند، تهدیدات، اهداف و جاه طلبی‌های نظامی آینده اتحادیه اروپا مشخص خواهدشد.

همچنین قراراست طبق این سند، روند تولید مشترک تجهیزات پیشرفته نظامی از جمله تانک‌های ساخت کشور‌های عضو اتحادیه دردستور کار قرارگیرد.

«قطب نمای استراتژیک» یا همان ناتوی اروپایی

نام این سند که در ماه‌های آینده بیشتر از آن می‌شنویم «قطب نمای استراتژیک» است.

در واقع قراراست کارآیی آن چیزی مشابه پیمان ناتو باشد و تفاوت آن در این است که تنها یک پروژه دفاعی مشترک بین کشور‌های اتحادیه اروپا خواهد بود.

بی تردید، خلق این پروژه دفاعی مشترک، نتیجه تهدید‌ها و انتقادات ۴ سال اخیر دونالد ترامپ از عدم همکاری اروپایی ها، خصوصا در زمینه مالی از پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو است. اولین بار سال گذشته امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیشنهاد «ارتش واحد اروپایی» را مطرح کرد.

گفته می‌شود جوزپ بورل، رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پنجشنبه در یک جلسه محرمانه وزرای خارجه کشور‌های عضو اتحادیه اروپا را از مفاد این سند که قرار است از سال ۲۰۲۲ در دستور کار قراربگیرد، آگاه خواهدکرد.

عدم اشتراک کشور‌های عضو درباره تهدید‌ها

البته بی تردید اختلافات زیادی روی فهرست «تهدید‌های بالقوه ای» که اروپا را با خطر روبرو می‌کنند، وجود خواهد داشت. مثلا برای فرانسوی‌ها تهدید واقعی «حضور اسلام گرایان افراطی» در خاک این کشور است در حالی که برای کشور‌های حوزه بالتیک نفوذ روسیه می‌تواند بسیار خطرناک باشد. با این حال به گفته دیپلمات‌های اروپایی، جوزپ بورل قصد دارد تمام کشور‌های عضو را حول نقاطی مشترک متحد کند.

برگزیت و فرصت بی نظیر برای آلمان و فرانسه

با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، دو کشور فرانسه و آلمان بصورت غیررسمی رهبری اتحادیه اروپا را در دست گرفته اند.

حالا به نظر می‌رسد آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون، رهبران دوکشور آلمان و فرانسه قصد دارند گام اول برای تشکیل ارتش اروپایی را با تدوین این سند بردارند.

رهبران دولت بریتانیا، چه محافظه کار و یا از حزب کارگر، همواره در زمان عضویت در اتحادیه اروپا از ایجاد یک ارتش واحد اروپایی جلوگیری می‌کردند. دلیل اصلی آن هم پیمان‌های تاریخی این کشور با ایالات متحده و همچنین اتحادیه کشور‌های مشترک‌المنافع بود. سال گذشته، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد ارتش مشترک اروپایی را «شرم آور» خوانده بود.

اولین گفتگو‌ها قرار است بین وزرای دفاع کشور‌های عضو اتحادیه اروپا، روز جمعه بصورت مجازی و آنلاین برگزارشود. گفتگو‌ها حول تدوین این سند و یافتن راه‌های مشترک در راه تولید تجهیزات نظامی و تمرکز روی استقرار نیرو‌های اروپایی در صد‌ها منطقه سوق الجیشی اروپا خواهد بود.

پیش از این وزرای دفاع آلمان و فرانسه و اسپانیا درباره تولید مشترک تجهیزات نظامی برای کاهش هزینه‌ها گفتگو کرده اند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۲°