افزایش طول آزادراه‌ها به سه‌هزار کیلومتر تا پایان دولت دوازدهم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:34 - شنبه 04 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۴۶۴۴
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت راه و شهرسازی گفت: طول آزادراه‌های تحت بهره‌برداری کشور تا پایان کار دولت دوازدهم به بیش از سه هزار کیلومتر افزایش خواهد یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "امیرمحمود غفاری" درخصوص پروژه‌های آزادراهی این وزارتخانه در سال جهش تولید با اشاره به مزایای ساخت و توسعه آزادراه‌ها در کشور گفت: مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ۵۰۰ کیلومتر آزادراه دیگر شامل آزادراه‌های کنارگذر جنوبی تهران، کنارگذر شرقی اصفهان، فاز ۲ اراک- خرم‌آباد، باند رفت قطعه دوم تهران- شمال، کنارگذر منجیل، فاز اول تبریز- مرند و ... تا پایان دوره دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید و بنابراین طول آزادراه‌های تحت بهره‌برداری کشور تا پایان کار دولت دوازدهم به بیش از سه هزار کیلومتر افزایش خواهد یافت.
 
وی ادامه داد: توسعه شبکه حمل و نقل از اهم امور مورد توجه دولت‌ها به شمار می‌رود. اهمیت بالای این زیرساخت‌ها در فرآیند توسعه و نقش آن در رشد سایر بخش‌های اقتصادی از یک سو و افزایش سطح خدمت‌رسانی به عموم و ارتقای شاخص‌های اجتماعی از سوی دیگر، دولت‌ها را بر آن می‌دارد تا برای تقویت و توسعه این زیرساخت‌ها در اندیشه تدابیر مناسب باشند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت راه و شهرسازی افزود: سرمایه‌گذاری مستقیم روی زیرساخت‌های حمل و نقلی باعث افزایش سطح دسترسی به مراکز تولید و رونق فعالیت‌های اقتصادی توأم با کاهش هزینه‌های تجارت و نقل و انتقال و همینطور ایجاد محیط رقابت سازنده منتج‌به توسعه و رشد اقتصادی و کاهش چشمگیر تصادفات رانندگی و مصرف سوخت می شود.

غفاری افزود: جمهوری اسلامی ایران به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود از مزیت بالقوه‌ای برخوردار است، به‌طوری‌که از مجموع سه کریدور بزرگ ترانزیتی جهان، دو کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب از خاک کشور ما عبور می‌کند. با توجه به اینکه ایران پتانسیل ترانزیت ۲۰ میلیون تن کالا را دارد، فعال کردن کریدور‌های مزبور و استفاده کامل از ظرفیت‌های ترانزیتی کشور می‌تواند ضمن کسب درآمد‌های ارزی موجب ایجاد اشتغال و توسعه صنعت حمل و نقل کشور شود.

در حال حاضر سالیانه بیش از ۲۴۰ میلیون وسیله نقلیه در آزادراه‌های کشور با سرعت متوسط ۱۱۰ کیلومتر در ساعت تردد می‌کنند.

برچسب ها: آزاد راه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۵°    ۴°