اعتراض پلیس بین‌الملل ناجا به عدم همکاری کانادا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۸۰۴۶۴۵
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰
رئیس پلیس بین‌الملل ناجا در نامه‌ای خطاب به دبیر کل سازمان اینترپل مراتب اعتراض نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران را از عدم همکاری پلیس کانادا در پیگیری پرونده‌های اخلالگران کلان نظام اقتصادی کشور ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  به نقل از پایگاه خبری پلیس، "سردار هادی شیرازد" با اشاره به ارسال نامه‌ای خطاب به دبیر کل سازمان اینترپل در اعلام اعتراض به عدم همکاری پلیس کانادا در پیگیری پرونده‌های اخلالگران نظام اقتصادی کشور گفت: از آنجایی که سازمان اینترپل مسئول رسیدگی و حل و فصل اختلافات پلیس کشورهاست، در نامه‌ای خطاب به دبیر کل سازمان اینترپل مراتب اعتراض خود را از عدم همکاری پلیس کانادا در پیگیری پرونده‌های اخلالگران کلان نظام اقتصادی کشور ابلاغ و اعلام کردیم.

وی افزود: برخلاف صدور اعلان قرمز برای «محمدرضا خاوری»؛ یکی از اخلالگران کلان نظام اقتصادی کشور که به کانادا متواری شده است، پلیس کشور مذکور همکاری لازم را برای استرداد این مفسد اقتصادی به جمهوری اسلامی ایران ندارد.

رئیس پلیس بین الملل ناجا با بیان اینکه بر مبنای ادله‌های موجود از سکونت خاوری در کشور کانادا مطلع هستیم، ادامه داد: علیرغم مکاتبات مستمر با پلیس کانادا مبنی بر اشراف پلیس ایران بر مخفیگاه متواری و تلاش برای دستگیری و استرداد وی، هیچ گونه همکاری از سوی پلیس این کشور صورت نپذیرفته؛ بنابراین طی ارسال نامه رسمی به دبیر کل سازمان اینترپل و پیوست مستندات مکاتبات با پلیس کانادا، خواستار رسیدگی به این موضوع هستیم و مراتب اعتراض خود را از عدم همکاری پلیس کانادا در پیگیری پرونده‌های اخلالگران کلان نظام اقتصادی کشور ابلاغ کردیم.
 
"محمودرضا خاوری" متهم به اختلاس سه هزار میلیارد تومان و اخلال در نظام اقتصادی کشور است. خاوری به ۲۰ سال، به دلیل اخذ رشوه به ۱۰ سال حبس و به پرداخت جریمه نقدی معادل مبلغ رشوه سه میلیون دلاری محکوم شده است.
وی که در پی افشای فساد بزرگ مالی در مهر ماه ۱۳۹۰ از مقام خود استعفا و به کانادا فرار کرد، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی "ابوالقاسم صلواتی" به صورت غیابی محاکمه شد.
از سال ۹۱ با وجود پیگیری‌های پلیس اینترپل کشورمان برای بازگرداندن محمودخاوری پلیس اینترپل کانادا با اعلام اینکه مدیرعامل سابق بانک ملی همچنان در اتاوای کانادا زندگی می‌کند، از تحویل وی به ایران خودداری می‌کند.
 
پیش از این (سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹)سفیر ایتالیا در تهران بعنوان حافظ منافع کانادا از طرف مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه فراخوانده شد و مراتب اعتراض کشورمان به رفتار‌های ضدحقوق بشری دولت کانادا و ریاکاری آن‌ها در ارتباط با رعایت حقوق شهروندی و کنسولی اتباع ایرانی مقیم این کشور به وی ابلاغ شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °