فرصت صادرکنندگان ایرانی در بازار اوراسیا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:16 - پنجشنبه 06 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۶۵۴
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۴
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مذاکرات موافقت نامه تجارت آزاد با اتحادیه اورسیا تا پایان سال میلادی انجام می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
   "حمید زادبوم" در گفتگوی خبری ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: مذاکرات موافقت نامه موقت تجارت آزاد بین ایران و اورسیا که از سال ۱۳۹۵ شده است در اردیبهشت ۱۳۹۷ به امضاء وزیر وقت صمت رسید و بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی از ۵ آبان ماه ۱۳۹۸ اجرایی شد.

او گفت: این موافقت نامه یک موافقت نامه تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و این اتحادیه که شامل کشور‌های روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان است که البته ممکن است در آینده تعداد اعضای این اتحادیه تغییر کند.

زادبوم گفت: کشور ازبکستان در انجام مقدمات پیوستن به این اتحادیه است و برخی از کشور‌ها هم مانند ایران موافقت نامه با این اتحادیه خواهند داشت.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران: بعضی از کشور‌ها مانند ویتنام و سنگاپور عضو این اتحادیه نیستند، ولی تجارت آزاد با این اتحادیه دارند.

او گفت: ایران در ارتباط با اتحادیه اورسیا در مرحله اول موافقت نامه موقت تجارت آزاد طی یکسال که اجرایی شد و بعد از این مدت ۲ سال فرصت داریم تا مذاکرات تجارت آزاد را انجام دهیم و اگر ظرف این ۳ سال موفق شویم موافقت نامه تجارت را امضاء بکنیم، ما یک طرف تجاری اتحادیه خواهیم بود و با موافقت نامه تجارت آزاد و فعلا بحث عضویت مطرح نیست.

زادبوم گفت: برای اینکه مذاکرات تجارت آزاد شروع شود باید یکسری اقدامات قانونی انجام شد که در آبان ماه امسال جلسه مقدماتی با اتحادیه بصورت وبینار برگزار شد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مذاکرات موافقت‌نامه تجارت آزاد با اتحادیه اورسیا تا پایان سال میلادی انجام می‌شود که این مذاکرات دوبخش دارد، بخش اول متن موافقت نامه و بخش دوم روی کالا‌هایی که برای تخفیف و به صفر رساندند است.

محمدعلی ضیغمی، معاون امور اقتصادی و بین الملل اتاق تعاون ایران دیگر مهمان برنامه گفت: با توجه به اهمیت این اتحادیه و اینکه این موافقت نامه نخستین موافقت نامه‌ای است که ایران به آن پیوسته است باید به این موضوع توجه شود که برای تحقق برنامه‌های برون گرای اقتصادی، موافقت نامه‌های بین المللی ابزار بسیار مهمی هستند.

او گفت: با توجه به ظرفیت اقتصادی بالای این اتحادیه که چیزی بالغ بر ۸۷۰ میلیارد دلار تجارت با دنیا دارند که سهم ایران در این بخش ۳ دهم درصد است، طبیعاً ظرفیت خیلی خوبی برای توسعه تجارت ما و برای ظرفیت دهی به تولیدات داخلی، برای توسعه بازار‌های خارجی ما می‌تواند این اتحادیه داشته باشد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°