خطیب زاده: دولت کانادا به تعهداتش پایبند باشد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:09 - چهارشنبه 05 آذر 1399
کد خبر : ۸۰۴۷۳۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان به اقدامات سیاسی مخرب و ضد حقوق بشری کانادا اشاره و تاکید کرد: انتظار داریم دولت کانادا به تعهداتش پایبند باشد و از استاندارد‌های دوگانه دست بردارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای سعید خطیب زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران که به صورت برخط برگزار شد، با تبریک ولادت امام حسن عسگری (ع) و روز بسیج مستضعفان، گفت: بسیج مکتب عشقی است که بی نام برای آبادانی ایرانی عزیز تلاش کرده و می‌کند؛ این میراث رهبر کبیر انقلاب است که امیدواریم هر روز بالنده‌تر جلو برود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ۲۷ آبان متعاقب اقدامات سیاسی مخرب و ضد حقوق بشری کانادا در همراهی با تروریسم اقتصادی ایالات متحده، سفیر ایتالیا را به عنوان حافظ منافع احضار کردیم؛ انتظار داریم دولت کانادا به تعهدات خودش پایبند باشد و از استاندارد‌های دوگانه دست بردارد. دولت کانادا به ویژه در این سال‌ها رویکرد مخربی داشته است.

آقای خطیب زاده در ادامه نشست خبری تصریح کرد: آقای ظریف هفته گذشته با همتای انگلیسی خود تلفنی گفتگو کرد و سفیر جمهوری اسلواکی و سفیر تایلند و ژاپن هم رونوشت استوارنامه خودشان را تقدیم وزیر امور خارجه کردند.

ایران درباره امنیت ملی خود در هیچ برهه‌ای اهل مسامحه نبوده است

آقای سعید خطیب زاده درادامه نشست خبری هفتگی با خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درباره ادعای برخی رسانه‌های غربی که اعلام کردند سردار قاآنی فرمانده سپاه قدس با مقامات عراقی دیدار داشته و گفته است تا پایان دولت ترامپ احتیاط کنند تا این دوره تمام شود، اظهار داشت: این گمانه زنی‌های رسانه‌ای در این ایام فقر خبر، تبدیل به "خبرسازی شده" است.

وی ادامه داد: ایران درباره امنیت ملی خود در هیچ برهه‌ای اهل مسامحه نبوده است. برای ما مهم نیست چه کسی در کاخ سفید است؛ برای ما منافع و امنیت ملی ایران مهم است و اگر هرجا این‌ها مخدوش شود پاسخ کوبنده خواهد گرفت؛ لذا این موارد گمانه زنی است که نه تایید می‌شود و نه ارزش پیگیری دارد.

اقای خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره آینده روابط ایران و آمریکا و برخی جهت گیری‌های جناحی در ایران نسبت به این روابط گفت: ما سیاست خارجی این جناح و آن جناح نداریم؛ صدا‌های مختلفی در کشور هست و این چند صدایی شکوه ایران است. ما در جامعه چندصدایی هستیم، اما در سیاست خارجی دقیق و واحد عمل می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه سیاست خارجی ایران یک امر حاکمیتی است و بر اساس منافع و اصول ایران تنظیم می‌شود؛ تصریح کرد: آینده روابط ایران و آمریکا ساده نیست. ایالات متحده جنایت‌های مختلفی بر ضد ایران انجام داده است. لیست این جنایت‌ها از اول انقلاب تا کنون وجود دارد؛ در دوره فعلی نیز از مخدوش کردن امنیت دارویی در کنار جنایت‌های خاص مثل ترور سردار سلیمانی در این لیست وجود دارد؛ این لیست نه کوچک و نه فراموش می‌شود. اقای خطیب زاده تاکید کرد: رژیم فعلی آمریکا سیاست‌های شکست خورده خود را بهتر از هر کسی می‌داند و نمی‌تواند ادامه دهد.

این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: وزیر خارجه مصاحبه‌ای با روزنامه ایران داشته و در آنجا گفتند ایالات متحده اگر بخواهد مسیر غلط را اصلاح کند، چاره‌ای ندارد جز اینکه به تعهدات خود به عنوان عضو ملل متحد برگردد و طبیعی است که "مراوداتِ بسیار حساب شده" همیشه در جریان بوده است؛ اما این به این معنا نیست که ایران لیست جنایت‌های آمریکا را فراموش کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۰°