چرا آمار مرکز آمار باورپذیر نیست؟
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:57 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۸۰۴۸۴۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
کارشناسان معتقدند آمار مرکز آمار ایران درباره نرخ بیکاری کشور با واقعیت ها تطابق ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی‌اکبر محزون، مدیرکل نیروی کار و سرشماری مرکز آمار با حضور در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰، با اشاره به دسته بندی شاخص‌های کلیدی بازار کار جهانی در ۱۷ رده، گفت: در کشور ما ۸ تا ۹ قسمت این دسته بندی اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد جمعیت کشور در سن کار قرار دارند، افزود: نرخ بیکاری کل جمعیت وارد شده به بازار کار در بهار امسال ۹ و ۸ دهم درصد است و به عبارتی این تعداد افراد موفق به اشتغال در هیچ فعالیتی حتی برای یک ساعت در هفته هم نشده اند.

آمار مرکز آمار، صحیح یا غلط؟

محزون با بیان اینکه شاخص های بازار کار به سه دسته تقسیم می شود، گفت: افراد شاغل و بیکار که به عنوان جمعیت فعال در بازار کار محسوب می شوند و جمعیت غیر فعال مانند زنان خانه دار، افراد بازنشسته، محصلان و دانشجویان و ... که درخواست خود را به بازار کار عرضه نکرده اند و یا تصمیمی برای ورود به بازار کار ندارند.

 

عزیزخانی کارشناس بازار کار، حساسیت به شاخص های بازار کار را سیگنال دهی این شاخص ها به سیاستگذاران برای دستیابی به واقعیت جامعه با انعکاس واقعیت ها دانست.

وی افزود: در بهار امسال نسبت به بهار سال قبل حدود ۱۴ و ۸ دهم رصد به تعداد شاغلین غیرفعال افزوده شده است به این معنی که این تعداد از شاغلین طی یکسال به دلایل مختلف از فعالیت اقتصادی خود منصرف شده و دیگر شاغل نیستند.

وی با بیان اینکه اعداد و ارقام مرکز آمار درباره نرخ اشتغال و بیکاری با واقعیت‌های جامعه تطابق ندارد، افزود: آمار بیکاری نه تنها نسبت به پارسال کاهش نیافته بلکه امسال بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از شاغلان، دیگر فعال نیستند و با افزوده شدنشان به جمع بیکاران، نرخ بیکاری حدود ۲۴ برابر می‌شود که با واقعیت‌های جامعه تطبیق بیشتری دارد.

آمار مرکز آمار، صحیح یا غلط؟

عزیزخانی گفت: امسال بر اثر شیوع ویروس کرونا، حدود 730 هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند در حالیکه طبق آمار، تعداد بیکاران در بهار امسال حدود 490 هزار نفر اعلام شده که بیانگر مشکلاتی بین دیتاهای مرکز آمار ایران در آمار تعداد بیکاران است.

او مد نظر قرار دادن شاخص هایی مانند معیشت شاغلین، کار شایسته، بیمه، آمارهای خاص و بومی کشور را در ارائه آمار بیکاران از سوی سازمان آمار کشور را راهکاری مناسب برای دستیابی به تعداد دقیق تر جمعیت فعال و بیکار کشور دانست.

 

 

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°