ایران همواره خواهان صلح و آرامش برای افغانستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:48 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۸۰۴۸۴۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
قالیباف؛
رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با سفیر افغانستان در ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره به ایجاد صلح و آرامش در افغانستان تاکید دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "محمدباقر قالیباف" رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز(دوشنبه ۳ آذر) با  "عبدالغفور لیوال" سفیر افغانستان در ایران دیدار و گفتگو کرد.
سفیر افغانستان در این دیدار پیام تشکر دولت و ملت افغانستان را بابت حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از روند صلح افغانستان و استقرار دولت قانونی این کشور را ابلاغ و از سیاست‌های کشورمان بابت میزبانی از مهاجران افغانستانی قدردانی کرد.
قالیباف با اشاره به ارتباطات دیرینه و اشترکات فرهنگی ایران و افغانستان، گفت: همواره روابطی برادرانه میان مردم دو کشور برقرار بوده و این پشتوانه محکمی برای توسعه و گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز تأسف از وقایع تروریستی اخیر درکابل افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره بر ایجاد امنیت و برقراری صلح و آرامش در افغانستان تأکید دارد و امیدواریم شاهد تکرارحوادث تلخ روز‌های اخیر نباشیم.
وی با تأکید بر ضرورت تدوین سند جامع همکاری میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، گفت: توسعه همه جانبه همکاری‌های دو کشور مورد تأکید ما است و مجلس شورای اسلامی از آن حمایت می‌کند.
قالیباف با اشاره به نقش موثر مجالس در ارتقا سطح مناسبات فیمابین گفت: ارتباطات پارلمانی نقش تعیین­ کننده و تسهیل­ کننده ­ای در فرآیند تعاملات دوستانه دو کشور دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت گفتگو‌های صلح در این کشور، گفت: گفتگو‌های درونی و بدور از فشار کشور‌های ثالث با محوریت دولت قانونی افغانستان می­ تواند به روند برقراری صلح و ثبات پایدار منجر شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت از اتباع افغانی در جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یک وظیفه اسلامی مورد توجه جدی است.

عبدالغفور لیوال در ابتدای این دیدار با قدردانی از حمایت ­های جمهوری اسلامی ایران در مقاطع مختلف تاریخی از مردم افغانستان گفت: ملت افغانستان هیچگاه حمایت­های مادی و معنوی مردم ایران در دوران جنگ و بعد از آن در حمایت از قانون اساسی افغانستان را فراموش نخواهند کرد.

وی همچنین افزود: از همدلی و همدردی دولت و مردم ایران در حوادث تروریستی اخیر در دانشگاه کابل و نیز حمایت‌های صورت گرفته از مهاجران و پناهندگان افغان در چهل سال گذشته توسط جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاریم.

سفیر افغانستان در پایان با اشاره به شیوع بیماری کرونا همکاری بیشتر میان مراکز بهداشتی و درمانی دو کشور را خواستار شد.
جمهوری اسلامی ایران میزبان حدود 3 میلیون نفر افغانستانی است که از مرز های شرقی وارد شده اند.
برچسب ها: افغانستان ، قالیباف ، کابل
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°