نوترکیب ایرانی به مرحله اخذ مجوز اخلاق رسید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 04 تير 1400
کد خبر : ۸۰۴۹۲۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۴
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از قرار گرفتن واکسن آنفلوآنزای نو ترکیب ایرانی در مرحله اخذ مجوز اخلاق خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر قانعی گفت: یکی از شرکت‌های دانش بنیان در حال تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب در کشور است.
 
وی افزود: این واکسن اکنون در مرحله اخذ مجوز اخلاق برای اینکه بتواند کلینیکال ترایال(کارآزمایی بالینی) انسانی را شروع کند.

دکتر قانعی گفت: در دنیا دو نوع واکسن آنفلوآنزا تولید می‌شود که یکی از طریق تخم مرغ SPF و دیگری به طریق نوترکیب تولید می‌شود؛ واکسن‌های آنفلوآنزای تخم مرغی، از تخم مرغ اس پی اف درست می‌شود که در حال حاضر خود این تخم مرغ تحریم است، واکسن آنفلوآنزای تولید شده توسط شرکت‌های دانش بنیان، واکسن نوترکیب است.

قانعی افزود: در ایران کار‌های مربوط به تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب انجام شده و به جز تعداد معدودی کشور که روی تکنولوژی آن کار کرده اند، مابقی کشور‌ها این نو واکسن را ندارند.

وی یادآور شد: درحال حاضر این واکسن درحدی که آزمایش اول انجام شود، تولید شده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ادامه داد: در حال حاضر کمبود شدیدی در خصوص واکسن آنفلوآنزا در دنیا وجود دارد و کشور ما نیز از این مسئله مستثنی نیست، اما باتوجه به اینکه دانش‌بنیان‌های ایرانی توان بالایی در تولید واکسن دارند، باید از این فرصت استفاده کنیم.

وی گفت: ستاد توسعه زیست فناوری همیشه یکی از اولویت‌های کاری خود را تولید و بومی‌سازی انواع واکسن‌های کاربردی در نظام سلامت قرار داده است و صنعت واکسن را رگ حیات نظام سلامت می‌داند.

پیش از این رئیس ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به فعالیت یکی از شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تولید واکسن نوترکیب آنفلوآنزاگفته بود که با تولید این واکسن در کشور سال آینده از واردات واکسن آنفلوآنزا بی‌نیاز می‌شویم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °