مقاومت ملت ایران در جنگ تمام عیار اقتصادی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:03 - سه‌شنبه 07 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۴۹۴۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳
رئیس جمهور گفت: همه شاخص‌ها نشان می‌دهد دولت در طول ۳ تا ۴ سال قبل از شروع جنگ اقتصادی، سیاست و عملکرد قابل مقایسه‌ای با دوره بلندمدت داشته است و در این جنگ تمام عیار، مقاومت ملت مشاهده می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در نشست هیات دولت با بیان اینکه در طول چهار سال قبل ایران در جنگ اقتصادی قرار داشت، افزود: از سال ۹۴ تا ۹۶ فشار تحریم‌ها بیشتر شد و ما در شرایط جنگ اقتصادی قرار گرفتیم، اما با تلاش ملت و همه دست اندرکاران دولت و قوای دیگر، سربلند بودیم که می‌توان براساس آمار آن را با قبل از این ۳ تا ۴ سال مقایسه کرد که برای دوران بلندمدت تاریخ ایران دستاورد‌های قابل ملاحظه‌ای کسب شده است.
 رئیس جمهور گفت: اگر ۳ سال ۹۳ تا ۹۶ قبل از شروع جنگ اقتصادی را بخواهیم با ۴۱ سال کل انقلاب مقایسه کنیم، شرایط اقتصادی ایران در این مدت و در بسیاری از شاخص‌های مهم اقتصادی پیشرفت ملموسی داشته است، به طور مثال، رشد تولید ناخالص ملی ما به طور متوسط در ۴۱ سال گذشته یک و نیم درصد است. اما در ۳ سال گذشته یعنی از سال ۹۴ تا ۹۶ به ۴، ۷ درصد به طور متوسط رسیده است، این یعنی بیش از ۳ برابر رشد داشته است.
 آقای روحانی افزود: در اشتغال به طور متوسط در ۴۱ سال گذشته ۲۶۱ هزار رشد داشتیم، اما در این سال‌ها نرخ اشتغال به ۶۸۴ هزار رسیده که رشدی تقریبا سه برابر داشته است، صادرات غیرنفتی به طور متوسط و در ۴۱ سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار بوده و در این ۳ سال به بیش از ۳۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون رسیده که بازهم رشدی بیش از ۳ برابر داشته است.
 رئیس جمهور همچنین گفت: نرخ تورم به طور متوسط در ۴۱ سال گذشته ۱۹ و نیم درصد بوده، اما در این ۳ ساله به ۱۰ و ۲ دهم درصد رسیده یعنی نرخ تورم در این مدت نصف شده است. همه شاخص‌هایی که مقایسه شد نشان می‌دهد که دولت در طول ۳ تا ۴ سال قبل از شروع جنگ اقتصادی، سیاست و عملکرد قابل مقایسه‌ای با دوره بلندمدت داشته است و در این جنگ تمام عیار مقاومت مردم و ملت نشان داده می‌شود.
 آقای روحانی در ادامه با اشاره به شیوع کرونا در یکسال گذشته، افزود: امسال، سال سختی به لحاظ شیوع کرونا داشتیم، اما مهر نسبت به شهریور امسال در مقایسه رشد تولید در کنار رشد صادرات ۷۵ درصد در صنعت پیشرفت داشتیم، به این معنی که مردم ما در سخت‌ترین شرایط بهترین تلاش‌ها را انجام داده اند، این تشکر اول ما برای پیروزی است و مطمئنیم فردا هم پیروز خواهیم شد.
 
رعایت بیش از ۹۰ درصدی شیوه نامه‌های بهداشتی از جانب مردم
 
 رئیس جمهور با قدردانی ویژه از مردم بابت رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در طرح جدید محدودیت‌های کرونایی، اعلام کرد: بنابر آماری که دیشب از قرارگاه مدیریت بیماری‌های کرونا به دستم رسید، مردم دستورالعمل‌ها را به طور متوسط بالای ۹۰ درصد و در برخی موارد بالای ۹۸ تا ۹۹ درصد رعایت کردند.
 آقای روحانی در ادامه سخنانش در نشست هیات دولت، گفت: در هفته‌ای که در حال پایان آن هستیم، مردم در اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی کار بزرگی کردند، در این دو هفته که بسیاری شهر‌ها به عنوان شرایط قرمز، بسیاری به عنوان وضع نارنجی و برخی شهر‌ها در شرایط زرد اعلام شدند، مردم شیوه نامه‌های بهداشتی را بالای ۹۰ درصد رعایت کردند که کاری بسیار بزرگ و افتخارآمیز است.
 رئیس جمهور افزود: من می‌دانم که چقدر سخت است، مغازه دار کوچکی که محل کسب و کارش را تعطیل می‌کند و کارگری که از فعالیت بیکار شده این دوره را با چه سختی می‌گذراند، اما مردم همه به صحنه آمده اند که این کار بسیار بزرگی است.
 آقای روحانی با اشاره به اقدام صدا و سیما در انعکاس اجرای طرح محدودیت‌ها در بازار‌ها و خیابان ها، گفت: می‌بینید که مردم چه کار بزرگی کردند و چه حماسه‌ای آفریده اند، شبیه به حماسه ملی در فروردین که توانستند ویروس کرونا را مهار کنند و این بار هم همین کار انجام می‌شود و در پایان این هفته خواهید دید که شرایط تغییر خواهد کرد.
 رئیس جمهور گفت: دیشب در جلسه روسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با کرونا وزیر بهداشت بسیار خوشبین بود که شرایط در هفته‌های آینده بسیار بهتر می‌شود.
 آقای روحانی تاکید کرد: هیچ راهی برای مقابله با این ویروس جز همکاری، رعایت فاصله گذاری‌های اجتماعی و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی وجود ندارد، هر کسی، راه دیگری بگوید به گزاف گفته است.
 آقای روحانی همچنین تاکید کرد: از هفته آینده در مناطق قرمز اگر حضور یک سوم کارمندان ضرورت ندارد، تعداد آن‌ها کمتر شود.
 رئیس جمهور گفت: اگرچه ممکن است در آینده واکسن و داروی این بیماری نیز ارایه شود، اما اکنون هیچ راه دیگری جز رعایت این شیوه نامه‌ها وجود ندارد.
 آقای روحانی افزود: در جلسه شنبه ۱۴ دستورالعمل برای کمک به مردم تصویب کردیم که برخی اجرا شده و برخی به تدریج اجرا می‌شود.
 رئیس جمهور گفت: صد هزار تومانی که به منظور کمک هزینه معیشتی برای حدود ۳۰ میلیون نفر درنظر گرفتیم به طور ماهانه و تا چهار ماه آینده پرداخت می‌شود و وام یک میلیون تومانی نیز طبق برنامه‌ای که مردم قبلا هم انجام دادند می‌توانند دریافت کنند.
آقای روحانی افزود: اقدامات دولت در مقایسه با مشکلات این مردم بسیار خوب ممکن است جبران کننده نباشد، اما دولت در حد توان و امکاناتش اقدام کرده است.
 رئیس جمهور همچنین با قدردانی از خدمات بزرگ شرکت‌های دانش بنیان و شبکه بهداشت و درمان، گفت: اگر قرار بود دستگاه تنفس مصنوعی، سی تی اسکن و دارو‌ها را از خارج بخریم، حتی اگر همه چیز مهیا بود معلوم نبود به این سادگی در اختیار ما بگذارند چنانکه در مواردی رفتیم بخریم، اما نشد.
 آقای روحانی افزود: شرکت‌های دانش بنیان، مهندسان و کارگران ما با تمام توان این کار را انجام دادند و امروز می‌توانیم برای مقابله با بیماری کرونا با اطمینان به خود متکی باشیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۱۰°