آمریکایی‌ها مشغول غارت نفت و ثروت مردم سوریه هستند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:46 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۴۹۸۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۰
تخت روانچی در نشست مجازی سازمان ملل:
نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: نیرو‌های آمریکایی با اشغال بخش‌هایی از سوریه، تحت پوشش مبارزه با تروریسم، از برخی گروه‌های تروریستی حمایت کرده و مشغول غارت نفت و ثروت مردم سوریه هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک گفت که برخی کشور‌ها با تحمیل تحریم‌های یکجانبه علیه مردم سوریه، ممانعت از تلاش‌های بین‌المللی برای بازگشت پناهندگان و آوارگان سوری و نیز کارشکنی در فرآیند سیاسی، درصدد طولانی‌تر کردن بحران سوریه و تحمیل ارائه خود بر مردم آن هستند و این اقدام غیرقانونی و غیرانسانی بوده و محکوم به شکست است.

تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در نشست روز چهارشنبه (پنجم آذر) شورای امنیت درباره سوریه اظهار داشت: در حالی که مردم سوریه شدیداً تحت فشار‌های ناشی از درگیری و گسترش کرونا در این کشور قرار دارند، اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا باعث افزایش رنج سوری‌ها می‌شود و ما آن را قویاً محکوم می‌کنیم.

وی ضمن استقبال از تلاش‌های جاری، از جمله اقدامات سازمان ملل برای حل سیاسی بحران سوریه و نیز اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران به منظور کمک به حل سیاسی بحران سوریه، گفت: به موازات این روند باید حمایت‌های لازم از بازسازی سوریه و نیز بازگشت پناهندگان و آوارگان سوری نیز به عمل آید.

تخت روانچی همچنین بر لزوم احترام کامل به حاکمیت سوریه تأکید کرد و خواستار خروج همه نیرو‌های خارجی که بدون مجوز رسمی دولت سوریه در این کشور حضور دارند، شد.

وی در این زمینه اظهار داشت: نیرو‌های آمریکایی با اشغال بخش‌هایی از سوریه، تحت پوشش مبارزه با تروریسم، از برخی گروه‌های تروریستی نظیر جبهه النصره (تحریر الشام) حمایت می‌کنند و مشغول غارت نفت و ثروت مردم سوریه هستند.

به گزارش فارس، وی ضمن محکوم کردن حملات رژیم اسرائیل به سوریه و غیرقانونی خواندن اشغال جولان سوریه توسط این رژیم، سفر تحریک‌آمیز اخیر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به جولان اشغالی سوریه را اقدامی در جهت مشروعیت بخشیدن به انضمام آن به اسرائیل برشمرد و تأکید کرد: جولان بخشی از سوریه بوده و خواهد بود.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید بر لزوم مبارزه مستمر با تروریست‌ها در سوریه تا از بین بردن ریشه تهدید آنها، گفت: باید با هرگونه تلاش‌های تجزیه‌طلبانه در این کشور نیز مخالفت شود.
 
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این هفته در دیدار گیر پدرسون، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه با اشاره به کارشکنی برخی کشور‌ها در روند حل و فصل سیاسی موضوع سوریه، بر لغو تحریم‌های ظالمانه و غیرعادلانه علیه دولت و مردم سوریه به ویژه در شرایط شیوع کرونا تاکید کرد.


نماینده سوریه در سازمان ملل هم با محکوم کردن سفر اخیر وزیر خارجه آمریکا به جولان اشغالی گفت: این بازدید واقعیت‌های حقوقی، سیاسی و جغرافیایی را تغییر نخواهد داد و جولان بخش‌جدایی ناپذیر خاک سوریه خواهد بود.

نماینده روسیه در سازمان ملل هم سفر وزیر خارجه آمریکا به جولان اشغالی سوریه را تحریک‌آمیز عنوان کرد. نبنزیا همچنین گفت: حضور آمریکا در سوریه غیرقانونی است. نبنزیا بار دیگر بر حفظ یکپارچی سوریه تاکید کرد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۸°