تمرکز بسیج برخدمت به محرومان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:58 - پنجشنبه 09 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۴۹۹۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۸ هزار طرح محرومیت زدایی به وسیله بسیج سازندگی در سراسر کشور اجرا شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سردار سرتیپ غلامرضا سلیمانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری ۴ شنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه تمرکز بسیج ارائه خدمت به محرومان است و بیشتر این طرح‌ها در مناطق محروم اجرا شده است افزود: امسال ۱۰ هزار و ۸۹ طرح بین بسیج سازندگی و دستگاه‌های متصدی تأمین اعتبارات، امضاء شده است.

وی گفت: طرح‌های محرومیت زدایی شامل ساخت مسجد، خانه روستایی، مدرسه، شبکه آب رسانی، راه روستایی، احداث پل و ... است.

سردار سلیمانی افزود: اکنون هزار واحد مسکونی در چابهار در سیستان و بلوچستان برای محرومین حاشیه این شهر در حال ساخت است و این گونه طرح‌ها را در سراسر کشور اجرا می‌کنیم.

وی گفت: از ابتدای شروع کرونا، بسیج با هماهنگی وزارت بهداشت برای مدیریت این ویروس وارد شد و نقش آفرینی تحسین برانگیزی در غربالگری، تولید ماسک و مواد ضد عفونی کننده، ویروس زدایی از اماکن و معابر، خدمت به بیماران کرونایی و کمک به تیم‌های درمان ایفا کرد.
 

سردار سلیمانی افزود: با توجه به گستردگی بیماری کرونا، طرح تکمیلی مبارزه با این بیماری به نام شهید حاج قاسم سلیمانی تهیه و تفاهمنامه‌ای بین سازمان بسیج و وزارت بهداشت امضاء شده است.

وی گفت: این طرح، "مردم پایه" و "محله محور" است و در آن هر خانه یک پایگاه سلامت و مسجد، قرارگاه حافظان سلامت است.

سردار سلیمانی افزود: در قرارگاه حافظان سلامت، یک پزشک، ۴ پرستار و دستکم ۱۰ بهورز مستقر می‌شوند و ۲۵ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهند.

وی گفت: بر اساس طرح شهید حاج قاسم سلیمانی بیماریابی و آموزش کنترل ویروس انجام می‌شود.

سردار سلیمانی افزود: با آزمایش‌های سریع و تشخیص علائم بالینی، بیماران با آمبولانس و فقط همراهی بهورزان به بیمارستان‌ها فرستاده می‌شوند و کسانی که علائم خفیف دارند در محل تعیین شده‌ای که امکانات خوبی برای آن فراهم می‌شود قرنطینه می‌شوند.

وی گفت: مدت اجرای این طرح ۴ ماه است و برای آن در استان‌ها قرارگاهی با حضور استاندار، رئیس علوم پزشکی استان و رئیس سپاه استان تشکیل و در شهرستان‌ها نیز قرارگاهی با حضور فرماندار، مسئولان بهداشت و درمان و فرمانده سپاه تشکیل می‌شود.

سردار سلیمانی افزود: با سامانه ۴۰۳۰، بیماریابی انجام می‌شود و بسیجیان به محل مراجعه می‌کنند.

وی گفت: در این طرح تأمین داروی مورد نیاز بیماران، مواد غذایی و دستگاه‌های اکسیژن ساز سیار پیش بینی شده است.

سردار سلیمانی افزود: دستگاه‌های اکسیژن ساز سیار، تولید داخل است و موقت در اختیار بیماران قرار داده می‌شود.

وی گفت: کسانی که از بیمارستان مرخص می‌شوند در محل‌های قرنطینه کوچک در محله‌ها برای پاک شدن آنان از ویروس نگهداری می‌شوند.

سردار سلیمانی افزود: بر اساس هدف گذاری طرح شهید حاج قاسم سلیمانی نرخ تصاعدی مبتلایان نزولی و بیماری کنترل می‌شود.
 


وی گفت: تاکنون بیش از ۱۰ میلیون بسته کمک معیشتی در قالب طرح کمک مؤمنانه در ۴ مرحله توزیع شده است.

سردار سلیمانی افزود: با شناسایی دقیق از خانواده‌های نیازمند که تحت پوشش نهاد‌های حمایتی نیستند این کمک‌ها به وسیله بسیج جمع آوری و میان نیازمندان توزیع شد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفان گفت: فرهنگ کمک مؤمنانه نهادینه شده است و این حمایت‌ها تداوم خواهد داشت.
 

وی افزود: روز ۴ شنبه ۵۰۰ هزار بسته کمک معیشتی توزیع شد که ۱۰۰ هزار بسته مربوط به استان خوزستان بود.

سردار سلیمانی با بیان اینکه تاکنون ۲۰ میلیون بسته مواد ضد عفونی و بهداشتی به وسیله بسیج توزیع شده است گفت: در طرح شهید سلیمانی تاکنون ۱۰ میلیون ماسک توزیع کرده ایم.

وی از تهیه و توزیع تعدادی زیادی تبلت، کیف و لوازم التحریر برای دانش آموزان خبر داد و افزود: ۱۰ هزار جهیزیه برای کمک به ازدواج جوانان پیش بینی کرده ایم که تاکنون ۴۴ هزار جهیزیه تهیه و توزیع شده و بقیه نیز تا نیمه ماه شعبان با کمک خیرین تأمین می‌شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: در حوزه فرهنگی، بسیج یکی از گسترده‌ترین شبکه‌های فعال در کشور است و در مراکز استان ها، مراکز آفرینش‌های هنری را ایجاد کرده ایم که نمونه تولیدات آن‌ها از صدا و سیما پخش می‌شود.

سردار سلیمانی با اشاره به برنامه‌های تولیدی بنیاد روایت فتح بسیج افزود: سالانه صد‌ها عنوان کتاب دفاع مقدس با هزاران تیراژ را منتشر می‌کنیم.

وی گفت: در گام دوم انقلاب اسلامی هدف، تمدن سازی و محور تمدن سازی، فرهنگ و هنر است و بسیج در این باره، فعالیت خوبی دارد.

سردار سلیمانی افزود: جوانان بسیجی ظرفیت‌های بسیاری برای محصولات فرهنگی دارند البته در مقابل نیازی که در کشور وجود دارد این فعالیت‌ها کم است.

وی گفت: بسیج، تشکیلات سازمانی نیست و بسیجیان مردم هستند و اگر امروز ملت ایران در مقابل امریکا ایستاده، نشان دهنده بسجیی بودن این ملت است.

سردار سلیمانی افزود: بسیج را نباید از مردم جدا کنیم و درِ بسیج به روی هیچکس بسته نیست.

وی گفت: تفکر بسیج القائی نیست و بسیج به عنوان تشکیلات مردمی صاحب تفکر، اندیشه و راهبرد و روش است.

سردار سلیمانی افزود: برای حمایت از طرح‌های دانش بنیان که قابلیت اجرایی دارند مجموعه‌ای به عنوان پیشگامان در بسیج تشکیل شده است که نمونه آن حمایت از تولید دستگاه‌های دیالیز در داخل و صادرات آن به دیگر کشورهاست.

وی گفت: اکنون برنامه مسابقه تلویزیونی میدون با حمایت بسیج دانشجویی تولید می‌شود.

سردار سلیمانی با بیان اینکه از همه طرح‌های دانش بنیان حمایت می‌کنیم افزود: اکنون ۱۰ طرح اساسی برای جهش تولید با وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت مطرح کرده ایم.

وی گفت: از جمله این طرح‌ها جهش تولید در محصولات راهبردی کشاورزی مانند گندم، جو، کلزا و ... است که بر اساس آن مهندسان بسیجی در کنار کشاورزان به ارتقای بهره وری آنان کمک می‌کنند.

سردار سلیمانی افزود: از سال گذشته نظام احصاء مسائل کشور در بسیج دانشجویی راه اندازی شده است و اکنون با گسترش این برنامه، سامانه‌ای برای طرح مسائل و راه حل آن ایجاد شده است که مردم می‌توانند مسائل و راه حل‌های خود را درباره مشکلات کشور در آن ثبت کنند.

وی گفت: بسیج دریایی کمک مؤثری به نیروی دریایی سپاه در مقابله با صید ترال می‌کند.

سردار سلیمانی افزود: بسیج، تشکیلاتی مردمی دارای بصیرت سیاسی قوی است، اما سیاست زده نیست و زیر چتر گروه و دسته بندی‌ها قرار نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه ۲۱ میلیون بسیجی داریم که با همه سلایق و نگاه‌ها در بسیج فعالیت می‌کنند گفت: در سراسر کشور برای بالا بردن سواد رسانه‌ای در فضای مجازی ظرفیت خوبی داریم.

سردار سلیمانی افزود: بسیج در تولید و انتشار محتوا و هدایت جوانان و نوجوانان فعال است.

وی محور تحرک بسیج را جوانان خواند و گفت: در طرح کمک‌های مؤمنانه ۸۰ درصد، جوانان فعالند و در گروه‌های جهادی و پایگاه‌های بسیج ۹۰ درصد جوانان حضور دارند.

سردار سلیمانی افزود: بسیج، بدون جوان معنا ندارد و حتی کسانی که سن بالایی دارند در بسیج روحیه جوانی دارند.

وی درباره پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به بسیجیان گفت: بسیجیان باید دین خود را به این پیام اداء و با تلاش و مجاهدت شبانه روزی تعابیر رهبر انقلاب را عینیت بخشند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۲°