خیز چشم بادامی ها برای بزرگترین واکسیناسیون
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:19 - پنجشنبه 09 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۵۰۶۱
تاریخ انتشار : جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵
شرکت داروسازی«سینوفارم» چین اعلام کرد، دو واکسن آزمایشی خود برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را تاکنون به طور «اضطراری» به حدود یک میلیون نفر تزریق کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در شرایط کنونی از میان معدود واکسن‌هایی که مورد توجه سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته، سه مورد آن تولید چین است که از این میان دو شرکت به نام‌های«سینوواک» و «سینوفارم» واکسن خود را به صورت رسمی ثبت کرده‌اند؛ با این حال چین تاکنون برنامه‌ای برای واکسیناسیون عمومی اعلام نکرده است.
 
کار گزینش حدود ۱۷۰ واکسن در سراسر دنیا آغاز شده که از این میان ۴۲ واکسن وارد مرحله آزمایش‌های کلینیکی شده است که در مجموع ۱۳ واکسن ساخت چین در مراحل مختلف این آزمایش‌ها قرار دارند.

در ماه‌های گذشته بیشترین رقابت برای تولید واکسن کرونا بین کشور‌های اروپایی، چین، روسیه و آمریکا بوده است و همه این کشور‌ها بودجه‌های کلان و نهاد‌های مختلفی را برای ساخت واکسن بسیج کرده اند.
 
چین به عنوان یکی از کشور‌های پیشرو در این زمینه، مدعی که از ابتدای مرداد سال جاری استفاده اضطراری از واکسن کرونا را آغاز کرده است.

همان زمان قرار شد در مرحله بعدی، برای جلوگیری از شیوع بیماری در پاییز و زمستان، این واکسن به افرادی که در بازار‌های مواد غذایی، سیستم‌های حمل و نقل شهری و بخش‌های خدماتی کار می‌کنند تزریق شود.
 
شرکت داروسازی«سینوفارم» چین اعلام کرد، دو واکسن آزمایشی خود برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را تاکنون به طور «اضطراری» به حدود یک میلیون نفر تزریق کرده است.

«لیو جینگژن» رئیس هیئت مدیره شرکت داردیی سینوفارم چین چهارشنبه ادعا کرد که با وجود اینکه واکسن تولیدی این شرکت همچنان در مرحله آزمایش به سر می‌برد، اما تزریق اضطراری آن به بیش از یک ملیون نفر در این کشور از ماه ژوئیه(تیر) تاکنون هیچ عارضه‌ای نداشته است.

وی در این خصوص افزود: افرادی که واکسن این شرکت را دریافت کرده و به ۱۵۰ کشور سفر کرده‌اند، هیچ یک از آن‌ها تاکنون به این بیماری مبتلا نشده‌اند.

اگرچه طبق گزارش‌های قبلی، سینوفارم تاکنون روی دو واکسن کرونا کار کرده است، اما جینگژن اشاره‌ای به واکسن مورد استفاده نکرده و همچنین مدعی شد که هیچ کدام از افراد تزریق شده با عارضه جدی مواجه نشده‌اند و تنها برخی از آن‌ها علائم خفیفی داشته‌اند.

وی گفت که این شرکت، داده‌های زیادی از کشور‌هایی که این واکسن در آن‌ها در مرحله آزمایش بالینی مورد استفاده قرار گرفته را جمع آوری کرده و انتظار می‌رود نتایج آن‌ها امیدوار کننده باشد.

رئیس هیئت مدیره سینوفارم ادامه داد: داده‌های ما توسط اداره‌های مربوطه پس از طی پروتکل‌هایی حتی سخت‌تر از کشور‌های غربی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و ما با سازمان بهداشت جهانی در ارتباط نزدیک هستیم.

ماه گذشته چین اعلام کرده بود که واکسن‌های آزمایشی ساخت این کشور هیچ واکنش منفی در برابر کووید-۱۹ نشان نداده است.

طبق گفته مقامات چینی این کشور دارای ۱۳ شرکت نامزد ساخت واکسن کروناست که واکسن ۴ شرکت در فاز سوم آزمایش بالینی قرار دارند.

شرکت سینوفارم نیز پیشتر اعلام کرده بود که داده‌های مرحله سوم ازمایش بالینی واکسن خود را در اختیار سازمان غذا و دارو چین قرار داده و در حال ارائه داده‌های بیشتر است.

این شرکت همچنین اعلام کرد که در مراحل پایانی بازاریابی است و دریافت تائیدیه اولویت اصلی این شرکت است و در عین حال انتظار دارد داده‌های فاز سوم واکسن خود را پس از تایید دولت منتشر کند.

شرکت‌های داروسازی چینی به علت نرخ پایین ابتلا به کووید-۱۹ در این کشور، واکسن خود را به صورت بین‌المللی آزمایش می‌کنند.

مقامات چینی در ژوئیه سال جاری میلادی واکسن کرونا توسعه یافته توسط سینوفارم را پیش از تائید نهایی، برای شماری از مردم شامل مقامات دولتی، دانش آموزان و کارکنان شاغل در کشور‌های دیگر ارائه کردند.

با این وجود تقریبا به یک میلیون نفر در چین واکسن اضطراری کرونا شرکت«سینوفارم» تزریق شده است.

به گفته مقام‌های چینی، واکسن‌های کرونا ساخت این کشور در مرحله آزمایشی بر روی بیش از ۶۰ هزار نفر آزمایش شده است و هیچ کدام از آن‌ها دچار اثرات جانبی نشده‌اند شهروندان چینی بین ۱۸ تا ۵۹ سال می‌توانستند برای دریافت این واکسن داوطلب شوند این واکسن در دو نوبت ۱۴ تا ۲۸ روزه به آن‌ها تزریق شد.

مقامات چینی تاکنون جزییات قیمت گذاری برای واکسن‌های احتمالی کووید-۱۹ را به طور دقیق منتشر نکرده اند پیش از این شرکت سینوفارم(۱۰۰۰ یوان برابر با ۱۴۴ دلار برای دو بار تزریق) را تعیین کرده بود، اما بعد‌ها مقامات چین اعلام کردند واکسن‌های COVID-۱۹ براساس هزینه آن‌ها قیمت گذاری می‌شوند که این قیمت پایین‌تر از آن چیزی است که داروسازی سینوفارم اعلام کرده است.

با این حال اگرچه واکسیناسیون عمومی واکسن کرونا در چین آغاز نشده است، اما طرح واکسیناسیون در بخشی از یک برنامه ملی در شهر «جیاشینگ» در شرق چین انجام شده است.
 
در چارچوب این طرح، مقامات چین واکسن کرونای شرکت «سینوواک» را در یکی از شهر‌های این کشور برای تزریق به افرادی که در معرض بیشترین خطر ابتلا به کرونا قرار دارند، حدود ۶۰ دلار می‌فروختند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در شهر جیاشینگ در بیانیه‌ای اعلام کرد که قیمت هر دوز این واکسن که «کرونا واک» (CoronaVac) نام دارد ۲۹.۷۵ دلار (۲۰۰ یوان) و در فرایند این واکسیناسیون که به گروه‌های در معرض خطر از جمله پزشکان ارائه می‌شود، به دو دوز از این واکسن نیاز است.

جزئیات کمی درباره برنامه استفاده اضطراری از واکسن‌های بالقوه چین منتشر شده است، اما گزارش‌ها حاکی است چین از واکسن‌های آزمایشی به امید محافظت از کارگران در برابر بیماری کووید-۱۹ استفاده می‌کند، حتی با وجود این که آزمایشات بالینی این واکسن‌ها هنوز به طور کامل انجام نشده و به پایان نرسیده است.

این برنامه برای گروه‌های خاص از جمله کادر درمان و کسانی که در بازار‌های مواد غذایی و در بخش‌های حمل و نقل و خدماتی کار می‌کنند، در نظر گرفته شده و این دسته از شهروندان را در صف اول هدف قرار داده است.

به رغم اینکه کار واکسیناسیون در هیچ جای دنیا حتی آمریکا و اروپا به دلیل اینکه واکسن‌ها به مرحله تائید نهایی نرسیده اند، آغاز نشده، اما یکی از مقامات بهداشتی چین ادعا کرد که این کشور قبل از آغاز برنامه استفاده اضطراری واکسن کووید۱۹ روی داوطلبان در مرداد سال جاری، تفاهم و پشتیبانی سازمان جهانی بهداشت را دریافت کرده است.

«ژنگ ژونگوی» یکی از مقامات حاضر در کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرد کابینه دولت این کشور طرح آزمایشی برای استفاده از واکسن کووید- ۱۹ را در پایان ماه ژوئن(خرداد) تائید کرده است.

وی گفت: پس از تایید طرح، ما به مقامات مرتبط در سازمان جهانی بهداشت در چین اطلاع رسانی کرده و پشتیبانی و تفاهم آن‌ها را دریافت کردیم.

در کنار عرضه واکسن در بازار چین، این کشور قصد دارد واکسن کرونا را به عنوان یک کالای عمومی در اختیار سایر کشور‌ها قرار دهد به طوری که "شی جین پینگ" رئیس جمهوری چین قول داده است واکسن تولید چین را به یک کالای عمومی برای همۀ جهان تبدیل کند.

او قول داده است که یک میلیارد دلار به کشور‌های آمریکای لاتین و حوزه کارائیب وام بدهد تا بتوانند واکسن را تهیه کنند.
 
او بتازگی هم گفته بود که چین این واکسن را در اختیار کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های و همچنین اپک و اتحادیه آسیا و اقیانوس آرام موسوم به «آ. سه. آن» قرار خواهد داد.

با این حال چین با هدف بازاریابی و معرفی واکسن‌های خود به کشور‌های مختلف، در حال همکاری با چند است در قاره‌های مختلف است به طوری که ۱۸ کشور از جمله آرژانتین، مکزیک، بحرین، بنگلادش، برزیل، مصر، اندونزی مراکش، پاکستان، پرو، روسیه، عربستان سعودی، ترکیه و امارات متحده عربی در مرحله سوم آزمون بالینی واکسن چینی هستند.

به رغم پیشرفت چین در ساخت و تولید واکسن کرونا، این کشور تا کنون برنامه‌ای برای واکسیناسیون عمومی اعلام نکرده است، ولی برخی از پیش بینی‌ها حاکی است که چین این کار را در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی انجام خواهد داد.
برچسب ها: چین ، ساخت ، واکسن ، جهان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۲°