شناسنامه فنی ملکی نیاز واقعی ساختمان ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:44 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۵۲۳۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۷
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران: به تازگی شرایط برای صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان بهتر شده است و در نظر داریم شرایط را برای برخوردار شدن همه ساختمان ها فراهم کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سعید سعیدیان، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در برنامه گفتگوی خبری ۱۸:۳۰ شبکه خبر با بیان اینکه شناسنامه فنی ملکی ساختمان، سندی است که مشخصات ساختمان، ابعاد، اندازه، مصالح به کار رفته و کلیه افرادی که در فرآیند ساخت بنا حضور داشتند را معرفی می‌کند، گفت: کسانی که می‌خواهند اطلاعاتی درباره ملکی کسب کنند، حتما شناسنامه فنی ملکی را مطالبه کنند.
او گفت: به تازگی شرایط برای صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان بهتر شده و در نظر داریم شرایط را برای برخوردار شدن همه ساختمان‌ها فراهم کنیم.
سعیدیان: حدود ۴ سالی می‌شود که پیگیر موضوع شناسنامه فنی ملکی ساختمان هستیم و در این مدت سعی شده که حضور مجری دارای صلاحیت یعنی کسی که صاحب پروانه مورد تایید وزارت راه و شهرسازی باشد الزامی باشد و بدون حضور این فرد شناسامه صادر نشود.
او گفت: یکی از دلایل طرح شناسنامه فنی ملکی این است که تمام عوامل موثر در ساخت یک ساختمان ثبت و ضبط شود تا اگر مشکلی پیش آمد، بتوانیم با عوامل موثر برخورد قانونی کنیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران: ما در شهر تهران سازنده‌های خوبی داریم، اما به دلیل اینکه پروانه مورد تایید وزارت راه و شهرسازی را ندارند از نظر قانونی می‌توان گفت این افراد صلاحیت ندارند و امکان ثبت نام آن‌ها در اطلاعات شناسنامه فنی ملکی ساختمان وجود ندارد.
روانشادنیا، کارشناس مسکن مهمان دیگر برنامه گفت: قطعاً یکی از اهداف تهیه شناسنامه فنی ساختمان، بهره برداری بهتر از ساختمان است.

او گفت: اگر بخواهیم در حوزه ساخت و ساز‌ها آسیب شناسی کنیم نسبت به اجراء، ما در کشورمان از نبود یک قانون جامع ساخت و ساز رنج می‌بریم.

روانشادنیا گفت: شاید یکپارچه نبودن بین قوانین و مقررات حوزه ساخت یکی از علل بنیادین این موضوع باشدکه در کنار علت‌های مدیریتی در دوره‌های مختلف دامن زده باشد.

مهدی صالحی، مدیر کل معماری و شهرسازی شهرداری تهران هم در این برنامه گفت: شناسنامه فنی ساختمان و ملکی یک محصول فرآیند محور است، یعنی در طول فرآیند ساخت، دفترچه‌های اطلاعاتی ملکی باید پر شود و از روی آن دفترچه ها، نوع محصولات بیان، عوامل اجرایی مشخص و نقشه‌ها پیوست می‌شود و در نهایت منطبق با این مشخصات فنی ملک صادر می‌شود و اگر هریک از عوامل تشکیل دهنده شناسنامه فنی ملکی به درستی فراهم نباشد، شناسنامه فنی ملکی صوری خواهد بود.
او گفت: از ابتدای دی ماه صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان‌ها را از سر می‌گیریم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°