فرود موفق کاوشگر چینی به مدار ماه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:31 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۰۵۲۵۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸
کاوشگر «چانگ ئه ۵» پس از ۱۱۲ ساعت پرواز به دور ماه، دیشب با موفقیت وارد مدار ماه شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
اداره ملی فضایی چین اعلام کرد کاوشگر این کشور به نام «چانگ ئه ۵» پس از حدود ۱۱۲ ساعت پرواز به دور ماه، شب گذشته با موفقیت وارد مدار ماه شد و موتور ۳۰۰۰ N خود را در فاصله حدود ۴۰۰ کیلومتری ماه روشن کرده است.

به گزارش ایرنا، رادیو بین المللی چین روز یکشنبه گزارش کرد این موتور در شرایط عادی پس از ۱۷ دقیقه خاموش می‌شود بر اساس داده‌های کنترل از راه دور، کاوشگر "چانگ ئه ۵ " به صورت عادی و به آرامی وارد مدار ماه می‌شود.

قرار است کاوشگر «چانگ ئه ۵» یک فرودگر روی ماه پیاده کند تا در سطح آن به حفاری بپردازد و نمونه‌هایی از خاک و سنگ را جمع آوری و به یک صعود کننده منتقل کند. سپس این صعود کننده به یک مدل در حال چرخش بر می‌گردد که در آن نمونه‌ها در یک کپسول برای بازگشت به زمین قرار داده می‌شود این ماموریت‌ها برای ۲۳ روز برنامه ریزی شده است.

این اولین بار در چهار دهه گذشته است که کشوری به دنبال آوردن سنگ و آوار از کره ماه به زمین است.

هدف کاوشگر «چانگ ئه-۵»، که به نام الهه ماه باستانی چینی نام گذاری شده است، بازگرداندن ۲ کیلوگرم (۴/۱ پوند) از نمونه سنگ‌های کره ماه از یک منطقه بازدید نشده در یک دشت بزرگ گدازه معروف «اقیانوس توفان ها» است.

کاوشگر «چانگ ئه ۵» پس از پرتاب، سفر حدود ۸۰۰ هزار کیلومتری را آغاز می‌کند و با فرود بر سطح کره ماه، نمونه‌های خاک کره ماه را جمع آوری می‌کند و به زمین بازمی گرداند.

متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می‌گویند بررسی نمونه‌های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری می‌شود، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی فعالیت‌های خورشید کمک زیادی خواهد کرد.

اگر چین در این ماموریت موفق شود، این موفقیت در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد. بشر از سال ۱۹۷۶ که اتحاد جماهیر شوروی سابق در ماموریت رباتیک خود به ماه (Luna ۲۴) مقداری از خاک کره ماه را به زمین منتقل کرد، تاکنون هیچ ماده‌ای را از ماه به زمین منتقل نکرده است.

به دنبال ماموریت «چانگ ئه-۵» برای بازگرداندن نمونه خاک ماه به زمین، ماموریت «چانگ ئه-۶» برای بازگرداندن نمونه خاک از قطب جنوب ماه در سال ۲۰۲۴ انجام می‌شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°