نگاهی به عملکرد مجلس یازدهم در روز مجلس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:09 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۸۰۵۲۹۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۵
سخنگوی هیات رئیسه مجلس رسیدگی به وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم را در صدر فعالیت ها و نظارت های مجلس یازدهم اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
   همزمان با ۱۰ آذر روز شهادت "سید حسن مدرس" نماینده شجاع و جسور زمان خفقان ستمشاهی و روز مجلس شورای اسلامی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس در گفتگوی ۱۸:۳۰ به بیان عملکرد شش ماهه‌ی مجلس یازدهم پرداخت و گفت: با گذشت حدود شش ماه از عمر مجلس یازدهم اقتصاد و معیشت مردم در اولویت کار مجلس بوده است.

محمدحسین فرهنگی افزود: گرایش مجلس فعلی به سمت حل مسائل مالیات، مسکن و مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم باعث شد به مسائل بانکداری، بورس نیز بپردازد.
او افزود: اقتصاد کشور در سال‌های اخیر با مشکل جدی روبرو شده است. هر چند از عمر این مجلس خیلی نمیگذرد، اما مجلس بعنوان ریل گذار سیاست‌های اقتصادی با تصویب قوانین جدید نقش مهمی در بهبود اقتصاد کشور ایفا کرده است.

محمدحسین فرهنگی گفت: دولت در مسائلی مانند بورس که با مجلس موضع مشترک دارد به سهولت پیگیری و اجرا می‌شود.
فرهنگی از مخالفت با برخی لایحه‌های دولت گفت و افزود: برخی از مسائل مانند کمک معیشتی مردم در شرایط کرونایی در اولویت مجلس است که با شرایط آسان انجام شود.
او گفت: تصویب قوانین در حوزه‌ها مسکن، معیشت مردم، اشتغال جوانان و سایر موضوعات فرهنگی و اجتماعی از اهم اقدامات مجلس یازدهم است.
سخنگوی هیات رئیسه مجلس از بودجه ۱۴۰۰ گفت و افزود: مجلس در چندین موارد می‌تواند در بودجه سال بعد کشور دخالت کند.

فرهنگی افزود: بیشتر درآمد‌ها قبلا معین و درباره تقسیم آن‌ها تصمیم گیری شده است و عملا مجلس در مقدار ناچیزی از بودجه حق تغییر و دخل و تصرف دارد. آنچه که مجلس می تواند در بودجه جدید دولت دخالت کند بررسی چگونگی خلق منابع واقعی درآمد و بودجه های عمرانی است.

فرهنگی با بیان اینکه مجلس انتخابی است، انتصابی نیست، گفت: نگاه ملی به مسائل کشور همان مجموع نگاه منطقه ای است که نمایندگان پیگیر آن هستند. نمایندگان مجلس منتخب مردم منطقه اند که به نوعی وظایف نانوشته ای دارند که مشکلات مردم و منطقه خود را پیگیری می کنند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی به وظیفه نظارتی مجلس در ابعاد گوناگون اشاره کرد و افزود: ابزار‌های نظارتی مجلس از جنس تذکر، سوال و تحقیق و تفحص است که در اکثر مواقع موثر واقع شده است.

او گفت: نظارت عالی مجلس جدای از نظارت هایی مانند دیوان محاسبات نیست. نظارت مجلس از جنس جداگانه ای است. برخی مواقع سوال نمایندگان مجلس از وزیر و عملکرد وزارتخانه ای در صحن مجلس چاره گشا است اگر چه جدیدا مد شده و وزرا به بهانه کرونا در جلسات کمیسیون‌های مجلس شرکت نمی‌کنند.

او از طرح مجلس با موضع جمعیت و اطاله خانواده گفت و افزود: در پیگیری این طرح مجلس کمیسیون های مشترکی تشکیل شده است و امیدواریم در این دوره مجلس به نتیجه برسد.

 
برچسب ها: روز مجلس ، قالیباف
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°