اختلاف نظر اعضای اوپک برسر کاهش تولید نفت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:43 - دوشنبه 29 دی 1399
کد خبر : ۸۰۵۳۰۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵
وزیر نفت کشورمان با بیان اینکه اعضا برای کاهش تولید نفت به اجماع نرسید، گفت: برای تصمیم گیری نهایی عصر فردا(سه شنبه) با اعضای غیر اوپکی به شور می نشیند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  "بیژن زنگنه" در حاشیه صد و هشتادمین نشست  اعضای اوپک که بصورت مجازی برگزار شد، گفت: مشکلی برای تصمیم گیری برای تمدید در اوپک نبود البته برخی از اعضا از عدم مراعات سهمیه از سوی برخی اعضا گلایه داشتند اما مانع تصمیم نبود.

وی به خبرنگار شبکه گفت: بیشتر نگران همکاری اوپک پلاس بودند زیرا اگر اعضای اوپک پلاس حاضر به کاهش تولید نشود، اعضای اوپک نیز کاهش تولید ۷.۷ میلیون بشکه ای را تمدید نمی کنند.

زنگنه با تاکید بر اینکه جلسه اوپک با عنوان تنفس تعطیل شد تا همزمان با جلسه فردا ادامه پیدا کند و تصمیم گیری انجام شود، گفت: شرط رسیدن به توافق این است که با هم مذاکره کنیم و حوصله داشته باشیم.

وی ادامه داد: بحث مخالفت روسیه و قزاقستان برای تمدید کاهش تولید مطرح است و قزاقستان می خواهد کاهش تولید را ادامه ندهد و همان کاهش ۵.۵ میلیون بشکه در روز ملاک عمل باشد.

به گفته زنگنه بر اساس توافق اولیه قرار بود از اول سال ۲۰۲۱ تا اوریل ۲۰۲۲ کاهش تولید به ۵.۵ میلیون بشکه در روز برسد.

وی با اشاره به اینکه برای تصمیم گیری همه اعضا باید موافق باشند، ادامه داد: فردا روز مهمی است هم باید مذاکره کرد و هم حوصله داشت.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه ایران با نظر اکثریت موافق است زیرا بازار شکننده است، گفت: افزایش تولید و عرضه نسبت به تقاضا زیاد است.

وی افزود: اگرچه امیدی در بازار با توجه به واکسن کرونا ایجاد شده اما بازار شکننده است زیرا ذخایر و تولید بالا است.

زنگنه ادامه داد: برای سال آینده تمام بلوک های اقتصادی دنیا رشد اقتصادیشان مثبت می شود و از منفی ۴ به بالای مثبت ۴ می رسد.

او گفت: با این حال تمدید توافق کاهش تولید احتیاطی است که اوپک می کند و البته احتیاط معقولی است.

وزیر نفت درباره میزان صادرات نفت در بودجه سال اینده نیز گفت: هنوز نهایی نشده و پیچیدگی زیادی دارد. برای قیمت نیز براورد ۴۰ دلار در هر بشکه مطرح شده که قابل دفاع است.

وی در مورد زمان بازگشت ایران به بازار نفت در صورت بر داشته شدن تحریم ها نیز تاکید کرد: تا زمانی که تحریم ها برداشته نشود درباره تولید و صادرات نفت ایران صحبت نمی کنم.

پیش از این روسیه گفته بود: تصمیم اوپک پلاس برای کاهش محدودیت تولید، بر اوضاع بازار جهانی نفت تاثیر منفی نمی‌گذارد.
برچسب ها: اوپک ، زنگنه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°