دستورالعمل جدید برای کاهش رسوب کالا در گمرکات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:38 - پنجشنبه 07 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۵۳۵۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۴
امروز ابلاغ شد
معاون فنی و امور گمرکی ایران دستورالعمل جدیدی را بر اساس تصمیم‌های اتخاذ شده در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای کاهش رسوب کالا و تعیین تکلیف موجودی در بنادر، به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از گمرک، «مهرداد جمال ارونقی» امروز دستورالعمل‌های جدیدی را به گمرکات برای تعیین سرنوشت کالا‌های موجود و جلوگیری از رسوب آن‌ها ابلاغ کرد که خطاب به ناظرین، مدیران کل و مدیران حوزه‌های نظارت و گمرکات اجرایی است.

برابر این دستورالعمل، بر اساس مفاد مواد ۳۸ و ۳۹ قانون، خروج کالا از گمرک، مستلزم انجام تشریفات است که منوط به اظهار کالا با تسلیم اظهارنامه توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی وی انجام می‌شود و پیرو تصمیم‌های اتخاذ شده در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با تأکید بر اجرای دقیق مصوبه‌های ابلاغی و در چارچوب کاهش رسوب کالا و تعیین تکلیف کالا‌های موجود در بنادر و گمرکات کشور، از جمله مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری اقدام‌های لازم در سه محور انجام می‌شود.
 
ارونقی، محور نخست را مربوط به کالا‌های اظهار نشده به گمرک اعلام کرد و افزود: بر اساس مصوبه‌های ابلاغی، مهلت توقف کالا‌های وارد شده به تمام مبادی ورودی کشور، از سرزمین اصلی یا مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دو ماه تعیین شده است که درصورت تأیید بانک مرکزی مبنی بر تبادل نشدن اسناد خرید و انتقال وجه به فروشنده، مهلت توقف، حداکثر تا دو ماه دیگر توسط گمرک و در مناطق، توسط سازمان مسوول منطقه قابل تمدید است.

براساس این دستورالعمل، مراجع تحویل گیرنده کالا‌ها مکلف شده اند پس از پایان مهلت توقف، مراتب را با رعایت سایر مقررات برای انجام تشریفات متروکه به گمرک اعلام کنند و گمرکات کشور با پیگیری و تأکید مراتب فوق به مراجع تحویل گیرنده، درارتباط با کالا‌هایی که به عنوان متروکه اعلام شده به همراه اظهارنامه‌های مربوطه به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی ارسال کنند.

ارونقی، محور دوم را مربوط به کالا‌های اظهار شده به گمرک برای انجام تشریفات معرفی و تصریح کرد: گمرکات اجرایی کشور نسبت به جمع آوری و استخراج تمام اظهارنامه‌های در جریان مربوط به گمرک اقدام و در هر مورد بررسی کنند، زیرا صاحب کالا یا نماینده قانونی وی نسبت به ادامه تشریفات گمرکی و ترخیص قطعی کالا اقدام نکرده است، چنانچه رسیدگی‌های معمول حاکی از نبود معاذیر قانونی صاحب کالا جهت پرداخت حقوق ورودی و ترخیص قطعی کالا باشد، به صورت سیستمی، برای ترخیص کالای اظهاری ظرف حداکثر ۲۰ روز اخطار دهند و در صورتی که صاحب کالا در مهلت اعلامی جهت ادامه تشریفات گمرکی مراجعه نکند، کالای موضوع اظهارنامه مشمول مقررات متروکه خواهد شد که نسبت به انجام تشریفات متروکه اقدام شود.

برابر محور سوم این دستورالعمل جدید، کالا‌هایی که اظهار و پس از انجام تشریفات گمرکی، برای آن‌ها پروانه الکترونیکی و مجوز بارگیری صادر شده، در صورتی که صاحبان این دسته از کالا ظرف مدت یک ماه از تاریخ صدور مجوز بارگیری، نسبت به خروج کالا اقدام نکرده اند با قید فوریت و با اخطار سیستمی هفت روزه برای خروج فوری کالا، اقدام نکنند، مقررات متروکه اعمال و نتیجه به دفاتر ستادی گمرک ایران برای جلوگیری از اعمال هرگونه تسهیلات به صاحبان اینگونه کالا اعلام شود.

همچنین تاکید شده است: با توجه به اینکه اقدام به خارج نکردن کالا پس از یک ماه از تاریخ صدور مجوز بارگیری، گمرک می‌تواند آن کالا را از مصادیق احتکار به شمار آورد و دستور داده شود که اسامی این افراد با قید فوریت برای صدور هرگونه دستور مقتضی به مراجع ذی صلاح از جمله دادستان شهرستان و مراجع نظارتی مرتبط اعلام شود.

علاوه براین اقدام فوری درخصوص صاحبان کالا‌هایی که نسبت به اخذ کد رهگیری بانک عامل اقدام ‏اما اقدام به ترخیص قطعی کالا نکرده اند، نیز به شرح فوق مورد تأکید است.
 
از تیر ماه امسال بر اساس تصمیم دولت و بعد از سفر معاون اول رییس جمهوری به استان هرمزگان دستوراتی مبنی بر ترخیص فوری کالا‌ها ابلاغ شد که در نیمه آبان ماه به اجرا در آمد.
 
در این مدت بر اساس آمار‌های منتشر شده بیش از چهار میلیون تن کالا از جمله کالا‌های اساسی از گمرکات سراسر کشور ترخیص شده است، اما به دلیل اینکه همچنان واردات و صادرات کالا به صورت بی وقفه انجام می‌شود، اقلام مختلف در انتظار تخصیص ارز به کالا‌های باقی مانده در گمرکات کشور اضافه شده اند.
با این وجود طبق اعلام ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روند ترخیص و صادرات ادامه خواهد داشت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۴°