اتکا بودجه به نفت شر مطلق و تکیه بر باد است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۵۳۹۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۴
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس در بررسی لایحه بودجه در جهت توجه ویژه به طبقات پایین و متوسط جامعه و رفع تبعیض و برداشتن بار مشکلات معیشتی از روی دوش مردم حرکت خواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خانه ملت، آقای قالیباف در نشست علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور، با بیان اینکه بودجه باید آرایش حمایت از محرومترین طبقات را به خود بگیرد، افزود: مجلس در بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ به فضل خداوند در جهت اصلاح ساختار بودجه نویسی با محوریت مردم سالاری، اقتصاد، عدالت، کوچک کردن دولت، کاهش وابستگی به نفت و توجه ویژه به طبقات پایین و متوسط جامعه و رفع تبعیض و برداشتن بار مشکلات معیشتی از روی دوش مردم حرکت خواهد کرد.

تلاش برای کاهش وابستگی لایحه بودجه به نفت و توجه ویژه به طبقات پایین

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: کاری که سرانجام باید در بلندمدت اتفاق بیفتد، اصلاح بودجه به نفع مردم است، بودجه‌ای عادلانه، مردمی و با کاهش وابستگی به نفت می‌تواند اقتصاد ما را قوی کند، ما با توجه به لایحه پیشنهادی دولت تلاش خواهیم کرد تا برخی محور‌های اصلی اصلاح ساختار بودجه را حتی بر مبنای این پیشنهاد فعلی عملی کرده و مقدمات اصلاح نهایی را همین امسال آغاز کنیم.


واگذاری دارایی‌ها به ملت مدنظر مجلس است

وی تاکید کرد: در بسته اقتصاد مردمی توجه به مشارکت مردم در اقتصاد و واگذاری دارایی‌ها به آحاد ملت، مدنظر مجلس است، امیدواریم در لایحه پیشنهادی دولت به این محور‌ها توجه شده باشد. همراهی دولت با برخی موارد اصلی، اصلاح ساختار بودجه که مدنظر مقام معظم رهبری است، یادگارِ ماندگار و نیکی برای آیندگان برجای خواهد گذاشت.

آقای قالیباف تصریح کرد: آنچه در نهایت به طور واقعی در بخش درآمد‌ها باید به آن برسیم، عدم اتکا به نفت است که از موارد اصلی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر است. نفت خیر و برکت است، ولی اتکای به آن شر مطلق و تکیه بر باد است.

تلاش برای کاهش فشار کسری بودجه به عنوان ام المصائب اقتصادی

رئیس مقننه کشورمان اظهار کرد: مجلس و دولتی که هماهنگ با یکدیگر بتوانند به طور عملی عدم اتکای به نفت را اجرا کنند، خدمتی بی نظیر به نسل‌های آینده خواهند کرد و نفت را به جای مصرف عمومی و مایحتاج بودجه ای، به بخش‌های توسعه‌ای منتقل می‌کند.

وی افزود: امیدوارم دولت برای پیش بردن این هدف مهم و سرنوشت ساز اراده لازم و کافی را در مدت پیش رو به خرج دهد. تلاش خواهیم کرد تا در همین لایحه فشار کسری بودجه، به عنوان ام المصائب اقتصادی و خلق نقدینگی و تورم را کاهش دهیم، این هدف با نقش دادن بیشتر به مردم در برداشتن موانع تولید و کسب و کار در کشور و اصلاح ساختار بودجه، ممکن خواهد شد و ابداً این موضوع دور از ذهن نیست.
 

نظارت دقیق مجلس بر مصارف بودجه و پایدار بودن منابع

آقای قالیباف در ادامه گفت: بودجه در مجلس با هدف رفع اشکالات ساختاری درخصوص ساختار بودجه و مباحث مالیاتی بررسی خواهد شد، نظارت دقیق بر متن مالی به ویژه در بخش مصارف و توجه به واقعی بودن و پایدار بودن منابع بودجه از دیگر موارد مدنظر مجلس خواهد بود تا برخی ریخت و پاش‌ها و بی نظمی‌های بودجه‌ای سروسامان بگیرد و نگرانی مردم در این مورد کاهش یابد.

رئیس مجلس با بیان اینکه مردمی کردن اقتصاد و کوچک کردن دولت به نفع مردم و افزایش نقش مردم در اداره اقتصاد کشور از دیگر اولویت‌های مجلس است، بیان کرد: با افزایش نقش مردم در اقتصاد کشور، قوی شدن تک تک مردم محقق خواهد شد و این موضوع به قوی‌تر شدن کشور منجر می‌شود. ما ایران قوی نخواهیم داشت مگر اینکه هدف ما قوی کردن مردم باشد.
 

بسته حمایت معیشتی در بودجه سال آینده دنبال خواهد شد

وی افزود: پیش از این، مجلس بررسی بوجه شرکت‌های دولتی را که تقدیم شده است را آغاز کرده و این نیز بخش مهمی از لایحه بودجه خواهد بود، یکی دیگر از موارد مورد توجه ما در بررسی لایحه بودجه، توجه به اقشار ضعیف خواهد بود و تلاش می‌کنیم تا برخی خسارت‌هایی که ناشی از کرونا و شرایط خاص اقتصادی به وجود آمده است را جبران کنیم. قای قالیباف تصریح کرد: مجلس بسته حمایت معیشتی را در بودجه سال آینده هم دنبال خواهد کرد و تعلل در حمایت از اقشار ضعیف را گناهی نابخشودنی در تصمیم گیری‌های اقتصادی می‌داند. امروز وضعیت معیشتی مردم به خصوص اقشار ضعیف، بسیار تحت فشار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در وضعیت معیشتی مردم به خصوص اقشار ضعیف، بودجه باید آرایش حمایت از محرومترین طبقات را به خود بگیرد. بودجه‌ای که بند به بند آن با هدف حمایت از محرومان نوشته نشده باشد، تبعیض نامه‌ای علیه آرمان‌های جمهوری اسلامی است.

تحقق اصلاح ساختار بودجه به نفع مردم

آقای قالیباف تصریح کرد: دم زدن از عدالت اجتماعی، ادعایی شعاری و غیر واقعی است، تبعیض اژد‌های هفت سری است که در بسیاری از بخش‌ها رسوخ پیدا کرده و باید در تمام تصمیم گیری‌های خود آن را هدف قرار دهیم. مجلس مصمم به کاهش تبعیض‌های اقتصادی است؛ به همین جهت، یکپارچه سازی و هماهنگی‌های سیاست‌های حمایت از موضوعات مهم، مدنظر مجلس است. ضمناً لازم است هدفمند کردن یارانه‌ها به گونه‌ای که عزم بیشتری در اقتصاد حاکم و بهره وری ارتقا یابد، مدنظر قرارگیرد.
 


ابراز امیدواری نسبت به عملیاتی شدن اصلاح ساختار بودجه

وی تصریح کرد: انتظار ما این است که سرفصل‌هایی که به عنوان ساختار بودجه در جلسات منظم ۴ ماه اخیر با دولت و مجلس و بر آن توافق شده بود در این لایحه مدنظر قرار گرفته باشد و امیدواریم در لایحه موجود نیز با همراهی دولت و سازمان برنامه و بودجه، موارد بیشتری از اصلاح ساختار بودجه را عملیاتی سازیم، تحقق اصلاح ساختار بودجه به نفع مردم، عدالت گستری، رفع تبعیض و کاهش فشار‌های معیشتی روی دوش مردم از موارد ضروری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دولت با توجه به جلساتی که طی ماه‌های گذشته برقرار شده است، این موارد را در لایحه پیشنهادی مدنظر قرار داده باشد تا منافع مردم تامین شود، مجلس بر اصلاح ساختار بودجه مُصّر است و اجرای واقعی آن را ضروری می‌داند. ان شالله سال ۱۴۰۰ گام اول ما در این مسیر خواهد بود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °