شناسایی اشخاص مرتبط با ترور شهید فخری زاده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:11 - جمعه 08 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۵۴۳۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
سخنگوی دولت گفت: وزارت اطلاعات اشخاص مرتبط با ترور شهید فخری‌زاده را شناسایی کرده و همه ابعاد در حال بررسی است و زمانی که قطعی شود، واکنش متقابل طراحی خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی ربیعی سخنگوی دولت روز چهارشنبه ۱۲ آذر ماه در برنامه تلویزیونی «در انتهای الوند» درباره اتفاقات اخیر از ترور شهید فخری‌زاده تا مصوبه خروج از پروتکل‌های الحاقی صحبت کرد.
ربیعی: در این زمینه شورای‌عالی امنیت ملی قبلاً اطلاع‌رسانی کرده است. وزارت اطلاعات با تلاش‌هایی که داشتند متوجه تحرکاتی شدند و موفق شدند روی منطقه تسلط پیدا کنند. وزارت اطلاعات اشخاص مرتبط را شناسایی کرده‌اند و همه ابعاد در حال بررسی است و زمانی که قطعی شود، واکنش متقابل طراحی خواهد شد. نکته حائز اهمیت این است که همان طور که مقام معظم رهبری اشاره داشتند دانش هسته‌ای ما تحت تأثیر قرار نگرفت و نتوانستند آن را ترور کنند. یکی از برنامه‌های ما تقویت دانش پدافندی پژوهشی است. جذب نخبگان و حتی اعتبار بیشتر برای پیشرفت‌های علمی، همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند ما در فناوری‌مان قطعاً هیچ کوتاهی نخواهیم کرد.

با توجه به اینکه در مجلس مصوبه خروج از پروتکل‌های الحاقی تصویب شد، مهم است بدانیم که آیا دولت با این موضوع موافق است؟

ربیعی: قانون‌گذاری حق مجلس است، اما اساساً ما یک‌سری مسائل و تصمیم‌گیری‌هایی داریم که به چند نحو تأثیر دارند، مانند جنگ و صلح که رهبری تصمیم می‌گیرد. این انتخاب و عدم انتخاب سناریو‌ها به‌نظر می‌رسد فراقوه‌ای است و اصل ششم قانون اساسی نیز به همین منظور پیش‌بینی شده است که این نوع تصمیمات مهم و تأثیرگذار در سیاست خارجی، اقتصاد کشور و حتی مسائل اجتماعی باید در چهارچوب کلی شورای‌عالی امنیت ملی تنظیم شود و در نهایت به تصویب و تأیید مقام معظم رهبری برسد.

همان‌طور که برجام را از این مسیر رفتیم و هیئت وزیران برای آن تصمیم نگرفتند. ما ۳ سال مقاومت کردیم و متعهد ماندیم، مردم سختی کشیدند، آن‌ها تصمیم داشتند با فشار اقتصادی مردم را به خیابان‌ها بکشانند، اما ما تحمل کردیم و امروز می‌توانیم از دستاورد‌های این سه سال استفاده کنیم، در چنین شرایطی ما باید کنار هم باشیم و بتوانیم از دستاورد‌های مردم حفاظت کنیم.

به‌هرحال عنوان طرح هم مقابله با تحریم است، اگر بنا به رفع تحریم است کارشناسان دولت، اعضای دیگر شورای امنیت ملی، مسئولان نیرو‌های مسلح و قوه قضائیه هستند و من اگر نکته‌ای را از سمت دولت عرض کردم بر این اساس بود که شورای‌عالی امنیت ملی جوابگوی بحث و بررسی تغییرات مهم و تأثیر آن در حوزه سیاسی، دفاعی و امنیتی و حتی اجتماعی است.

در مورد محدودیت‌های کرونایی به‌نظر شما چقدر تأثیرگذار بوده است؟

ربیعی: قطعاً تأثیر داشته است الآن شمار مبتلا‌ها کم شده است و بسیاری از شهر‌ها از حالت قرمز خارج شدند، به‌هرحال وضعیت هنوز عادی نیست، اما این طرح تأثیر داشته است و باید آن را تداوم دهیم. مشکل این است که در مقابل این دستورالعمل‌ها عده‌ای خسته شده و عده‌ای به آن باور ندارند. برخی هم مسئولیت پذیر نیستند.

دولت برای اقشار آسیب دیده مثل اصنافی که طی روز همکاری می‌کنند چه حمایت‌هایی را در نظر گرفته است؟

ربیعی: ما برنامه ریزی کرده ایم که تقریبا ۶۵ هزار میلیارد تومان برای مخارج و تسهیلات مقابله با کرونا صرف شود که عمدتا ۲۲ هزار میلیارد تومان آن صرف وام یک میلیون تومانی اول شد و ۸ هزار میلیارد تومان آن صرف مشاغل آسیب دیده. وام دوم هم ۱۳ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده ایم و افراد با پیامک می‌توانند مراجعه و وام بگیرند. منتهی ما هم شغل و هم شاغل را در نظر گرفتیم، بیمه بیکاری را افزایش دادیم و تقریبا ۳ هزار میلیارد تومان به بیمه بیکاری تزریق کردیم که احتمالا ۲ هزار میلیارد تومان دیگر نیاز داشته باشیم. همچنین ۴ هزار میلیارد برای تجهیزات کادر درمانی هزینه داشتیم. در حال حاضر هم روی طرح حمایت معیشتی کار می‌کنیم و از خانوار‌ها تقریبا تمام این افراد را استخراج کردیم که در اثر کرونا زندگیشان آسیب نبیند. این افراد حدود ۳۰ الی ۳۴ میلیون نفر هستند که هدف گذاری شده و در چهار مرحله قرار شده از آن‌ها حمایت شود و امیدواریم بتوانیم به قول‌مان عمل کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۷°