مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 26 مهر 1400
کد خبر : ۸۰۵۴۶۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
مراسم بهره برداری از ۲۵ طرح بزرگ صنعت برق در استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان و خراسان رضوی، با حضور رئیس جمهور به صورت تصویری در ساختمان حافظیه تهران آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 در سی و پنجمین هفته از افتتاح‌های جهش تولید و سی امین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران ۲۵ پروژه صنعت برق با حضور رییس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح شد.

این پروژه‌ها به ارزش ۵ هزار و ۹۳۶ میلیارد تومان در سه استان خوزستان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد. از این تعداد ۱۵ پروژه در استان سیستان و بلوچستان، یک پروژه در استان خراسان رضوی و ۹ پروژه هم استان خوزستان است.

افتتاح خط ۴۰۰ کیلوولت زاهدان_بم، نیروگاه‌های مقیاس کوچک سراوان، ایرانشهر و نیروگاه بادی میل نادر به ظرفیت ۳۸.۵ مگاوات و ۱۱ پروژه خط انتقال شبکه فوق توزیع برق پروژه‌هایی است که امروز در سیستان و بلوچستان افتتاح شد.

تکمیل رینگ ۴۰۰ کیلوولت شرق کشور، بهبود پایداری و قابلیت اطمینان شبکه برق در استان سیستان و بلوچستان و جنوب‌شرق کشور و تامین نیازمندی صنایع جدید استان در سال جهش تولید از جمله مزایای فنی این پروژه‌ها به شمار می‌رود.

همچنین با بهره‌برداری از فاز نخست نیروگاه بادی میل نادربه ظرفیت ۲.۵ مگاوات و خط انتقال این پروژه، علاوه بر امکان صادرات برق تولیدی نیروگاه‌های بادی به افغانستان، بخشی از نیاز مصرف استان تامین شده و زیرساخت لازم برای سرمایه‌گذاری در منطقه نیز فراهم می‌شود.

امروز همچنین در استان خوزستان ۵ نیروگاه مقیاس کوچک و تجدیدپذیر در شهر‌های اهواز، اندیمشک، شوش و آغاجری به ظرفیت ۶۱ مگاوات و ۴ پروژه خط انتقال و شبکه فوق توزیع برق افتتاح شد.

این طرح‌ها با هدف تامین انرژی پایدار به ویژه در پیک تابستان و رفع افت ولتاژ به ویژه در بخش صنعت و همچنین تقویت زیرساخت‌های لازم برای توسعه صادرات برق به کشور‌های همسایه در دستور کار قرار گرفته است.

امروز همچنین واحد شماره یک بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات در استان خراسان رضوی به بهره برداری رسید. با بهره برداری از این طرح با اعتبار ۳۴۰۰ میلیارد تومان توان تولید انرژی و پایداری شبکه در استان‌های شمال‌شرق کشور ارتقا می‌یابد.

نخستین واحد بخار نیروگاه فردوسی مشهد افتتاح شد
 همزمان با هفته سی‌ام پویش "# هرهفته_الف_ب_ایران"، نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشهد با اعتبار ۳۴ هزار میلیارد ریال صبح امروز به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس‌جمهوری و با حضور استاندار خراسان رضوی افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، مدیر عامل شرکت مادر تخصصی برق حرارتی در این آیین گفت: در راستای افزایش تولید برق، پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و همچنین افزایش بهره‌وری نیروگاه‌های گازی با تبدیل آن به سیکل‌ترکیبی، ساخت سه واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی نیروگاه فردوسی مشهد در قالب طرح‌های بیع متقابل در دستور کار قرار گرفته است.

محسن طرزطلب افزود: ماموریت اصلی طرح‌های بیع متقابل ساخت بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی از محل منابع حاصل از صرفه‌جویی سوخت است و در همین راستا ساخت بخش بخار نیروگاه فردوسی طی قرارداد بیع متقابل با شرکت تولید برق توس مپنا منعقد شده است و مکانیزم بازگشت سرمایه آن از محل صرفه‌جویی سوخت خواهد بود.

وی اضافه کرد: در نیروگاه‌های گازی، حرارت واحد‌ها از اگزوز بخش گاز با درجه حرارتی بین ۵۴۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد به محیط بیرونی خارج می‌شود که علاوه بر هدر رفت انرژی، باعث افزایش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای می‌شود، اما در این طرح با استفاده از حرارت خروجی اگزوز واحد‌های گازی و هدایت آن به تجهیزات بخش بخار، انرژی الکتریکی تولید می‌شود که این میزان انرژی تولیدی در هر واحد بخار سالانه معادل ۲۵۰ میلیون متر مکعب صرفه‌جویی سوخت به همراه دارد.

مدیر عامل شرکت مادر تخصصی برق حرارتی گفت: بر همین اساس با تکمیل واحد‌های بخار این نیروگاه نیز سالانه ۷۵۶ میلیون متر مکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد و از طرفی در حال حاضر نیروگاه فردوسی دارای ۶ واحد گازی به ظرفیت ۹۵۴ مگاوات است که با تکمیل سه واحد بخار نیروگاه، ظرفیت این مجموعه به هزار و ۴۳۱ مگاوات و بهره‌وری آن به حدود ۵۰ درصد خواهد رسید.

نیروگاه گازی فردوسی در کیلومتر ۱۵ جاده مشهد – قوچان در مجاورت نیروگاه قدیم توس قرار گرفته است. سوخت مورد نیاز نیروگاه فردوسی شامل گاز و گازوئیل است که گاز به عنوان سوخت اصلی و گازوئیل نقش جایگزین را دارد.

عملیات اجرایی ساخت نیروگاه فردوسی پنجم اسفند سال ۸۳ آغاز شد و تمامی واحد‌های این نیروگاه تا سال ۱۳۸۷ وارد مدار شده است و تا سال ۱۳۸۸ به طور کامل تحویل دائم شدند.
 
پنج نیروگاه خورشیدی و چهار پروژه خط توزیع برق در خوزستان افتتاح شد
پنج نیروگاه خورشیدی و چهار پروژه خط توزیع برق در استان خوزستان روز پنجشنبه از طریق ویدیو کنفرانس توسط رئیس جمهوری افتتاح شد.

به گزارش ایرنا ۲ نیروگاه برق لور و تنگوان در شهرک صنعتی شماره ۲ اندیمشک در مجموع با ظرفیت ۵۰ مگاوات برق با اعتباری بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال از جمله این طرح‌ها می‌باشند که روز پنجشنبه وارد مدار شدند.

اجرای این طرح‌ها از بهمن ماه پارسال آغاز شده بود.

تولید برق و کاهش پیک برق مصرفی در ساعات اوج مصرف از اهداف این پروژه‌های نیروگاهی است.

تاکنون طرح‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی بسیاری در راستای رونق اشتغال و تولید در شهرستان اندیمشک و شهرک‌های صنعتی اجرا شده و چندین طرح بزرگ دیگر در اندیمشک در حال اجرا است.

اندیمشک دارای ۲ شهرک صنعتی است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۷۹°    ۱۷.۹۹°