افزایش ترخیص کالاهای اساسی در گمرکات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۵۴۹۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۲
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران: بیش از ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور موجود است که نسبت به زمان اجرای مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، افزایش پیدا کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"مهرداد جمال ارونقی" در گفتگو با ۱۸:۳۰ گفت: در حال حاضر در حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالای اساسی در ۲۵ گروه کالایی و ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا‌های غیر اساسی، غیر کانتینری در بنادر و گمرکات وجود دارد و ۳۱ هزار دستگاه کانتینری پُر وارداتی که حاوی کالا‌های اساسی و غیر اساسی هستند را در گمرکات و بنادر قابل مشاهده است.

او درباره علت بالا بودن میزان کالا‌های اساسی درگمرکات گفت: آن زمانی که مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصویب و برای اجرا ابلاغ شد، میزان کالا‌های اساسی ۳.۵ تا ۳.۷ میلیون تن بود و یک میلیون تن کالا‌های اساسی هم روی شناور‌هایی بودند که این کالا‌ها را حمل کرده و به بنادر و گمرکات کشور رسانده بودند.

او گفت: بیش از ۵۴ فروند شناور بیش از یک ونیم تن کالای اساسی را به بنادر و گمرکات کشور رسانده اند.

ارونقی در خصوص مشکل ترخیص کالا‌های اساسی گفت: کالا‌های اساسی که در گروه ۲۱ و ارز نیمایی قرار گرفته اند و کالا‌های اساسی که عمده اقلام موجود در بنادر و گمرکات کشور را تشکیل می‌دهند ۲ مشکل دارند که باید بررسی، نتیجه گیری و تصمیم مقتضی گرفته شود که نخستین گروه کالا‌های اساسی، کالا‌هایی هستند که هنوز تامین ارز نشده اند و ارز این کالا‌ها منتقل نشده و اسناد مالکیت در دست صاحبان کالا نیست، بنابراین نمی‌تواند نسبت به تخلیه این کالا‌ها یا اظهار این اقلام به گمرک اقدام کنند.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در ادامه گفت: مورد دوم بحث کالا‌های اساسی است که با اعتبار خریدار، خریداری شده است و به بنادر و گمرکات کشور رسیده است و این‌ها اگر اعلامیه تامین ارز را بصورت اعتبار صادر شود وبه صاحبان کالا اختیار داده شود که ارز آن‌ها در وقت مقرر بعد از ترخیص تامین خواهد شد، نسبت به ترخیص این کالا‌ها اقدام خواهند کرد.
فرهاد منتصر کوهساری، معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی در ارتباط اینترنتی با برنامه گفت: حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالای اساسی در بنادر کشور موجود است و حدود ۴۹۱ هزار تن هم در پای اسکه در حال تخلیه است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °