اجماع اوپک پلاس بر کاهش تدریجی تولید نفت از ژانویه ۲۰۲۱
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:37 - سه‌شنبه 07 بهمن 1399
کد خبر : ۸۰۵۵۰۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۵
دوازدهمین نشست وزارتی کشور‌های عضو و غیرعضو اوپک(پلاس) با توافق‌نظر بر تسهیل روزانه ۵۰۰ هزار بشکه‌ای توافق کاهش تولید از ژانویه ۲۰۲۱ پایان یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کاهش تولید نفت اعضای اوپک پلاس از ژانویه (اولین ماه سال) ۲۰۲۱ میلادی ۷.۲ میلیون بشکه خواهد بود که نشان دهنده افزایش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت این کشور‌ها است. این در حالی است که بر اساس توافق اولیه در بهار سال جاری، کاهش تولید از ابتدای سال ۲۰۲۱ باید به ۵.۷ میلیون بشکه در روز می‌رسید.

اعضای اوپک پلاس تاکید کردند: این روند تا زمانی که مجموع تسهیل کاهش تولید (افزایش تولید) به مجموع روزانه ٢ میلیون بشکه برسد، ادامه خواهد داشت.

ایران، ونزوئلا و لیبی نیز همچنان از هرگونه کاهش تولید مستثنی هستند.

سرانجام بعد از کش و قوس‌های فراوان، اعضای اوپک پلاس به اجماع رسیدند تا سطح توافق کاهش تولید را بر روی ۷.۲ میلیون بشکه حفظ کنند.

این عدد ۵۰۰ هزار بشکه از توافق فعلی کاهش تولید، نفت بیشتری وارد بازار می‌کند، اما نسبت به توافق اولیه سبب می‌شود تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت کمتری به بازار تزریق شود.

بر اساس توافق اولیه در اوریل سال ۲۰۲۰ (اردیبهشت سال جاری) قرار بود تا سطح توافق کاهش تولید در ابتدای سال ۲۰۲۱ به ۵.۷ میلیون بشکه در روز برسد، اما به دلیل شکننده بودن بازار اوپک و غیر اوپک تصمیم گرفتند تا سطح فعلی عرضه را با کاهشی ۵۰۰ هزار بشکه‌ای برای ژانویه ۲۰۲۱ حفظ کنند و بعد از آن با بررسی بازار، درباره ماه‌های بعدی تصمیم گیری شود.

بر این اساس وزیران عضو اوپک پلاس هر ماه درباره میزان کاهش تولید برای ماه بعد تصمیم می‌گیرند.

با این اقدام عرضه در بازار نفت به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در مقایسه با انتظارات کاهش پیدا می‌کند و این امر می‌تواند در کنار موفقیت در ساخت واکسن کرونا باعث افزایش قیمت نفت شده و توازن عرضه و تقاضا در بازار نفت حفظ خواهد شد.

در این نشست همچنین به وزیر جدید انرژی روسیه خوشآمد گویی شد و بر تعهد ادامه دار کشور‌های اوپک پلاس برای ثبات در بازار و تامین منافع مشترک تاکید شد.

با توجه به تصمیم که در ۱۲ اوریل ۲۰۲۰ برای کاهش تولید و تصمیماتی که در ۶ ژوین ۲۰۲۰ یاداوری شد، از عملکرد و پایبندی مثبت کاهش عرضه استقبال شد.

با نگاه به آینده در این دیدار تاکید شد که حیاتی است تولیدکنندگان با هدف ثبات در بازار به تعهدات خود متعهد بمانند.

با توجه به بنیاد‌های بازار نفت در ۲۰۲۱ سطح تعهد فعلی که تصمیم ان در اوریل ۲۰۲۰ گرفته شد حفظ شود و تولید تدریجی اضافه شود.

برای ژانویه تولید ۵۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا می‌کند و در ماه‌های بعد دیدار‌های وزارتی اوپک پلاس برای تعیین تولید برگزار می‌شود.

افزایش تولید نفت البته در ماه‌های بعد ۵۰۰ هزار بشکه نخواهد بود. 
 
براساس این توافق ، نفت برای ورود به کانال پنجاه دلار آماده می شود.

دوازدهمین نشست وزارتی اوپک پلاس که قرار بود سه‌شنبه (۱۱ آذرماه) برگزار شود برای مذاکرات بیشتر کشور‌های تولیدکننده عضو و غیرعضو اوپک به امروز پنجشنبه، ۱۳ آذر موکول شده بود.
برچسب ها: نفت ، زنگنه ، اوپک
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۱۰°