در شُرف ورود به مرحله انسانی واکسن کرونا هستیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۸۰۵۶۴۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
عضو کمیته ملی واکسن کرونا با بیان اینکه در شُرف ورود به مرحله انسانی واکسن کرونا هستیم، گفت: در یکی دو هفته آینده یکی از تیم‌های تحقیقاتی ، مرحله انسانی واکسن کرونا را آغاز می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از ایرنا، مسعود سلیمانی عضو کمیته ملی واکسن کرونا اظهار داشت: در شرایط فعلی، هم باید به دنبال تولید واکسن کرونا در داخل باشیم و هم به خرید آن از خارج کشور فکر کنیم تا واکسن مورد نیاز کشور تامین شود.

وی ادامه داد: کمیته ملی واکسن کووید - ۱۹ از ابتدای سال جاری هر دو مسیرِ تامین واکسن اعم از خرید از مجموعه کووکس وابسته به سازمان جهانی بهداشت و سایر فروشندگان معتبر بین المللی و تولید داخل را به صورت همزمان دنبال می‌کند.

سلیمانی ادامه داد: بررسی مجموعه‌هایی که امکان خرید از آن‌ها وجود دارد و حمایت از تیم‌های تحقیقاتی که روی واکسن کار می‌کنند، از جمله موارد دستور کار این کمیته است.

محققان ایرانی توان تولید واکسن کرونا را دارند

سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا از توان، امکانات و تجهیزات لازم برای ساخت واکسن کرونا در کشور برخوردار هستیم، گفت: محققان ما توان تولید واکسن کرونا را دارند و تا به حال هم چند مورد آزمایشی آن را در کشور ساخته اند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان داشت: موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و انستیتو پاستور از مجموعه‌هایی هستند که بخش عمده‌ای از واکسن‌های مورد نیاز کشور را تولید می‌کنند، به عبارتی دانش تولید واکسن در مقیاس صنعتی در کشور وجود دارد. تاکنون واکسن‌های متعددی در داخل کشور ساخته شده و در حال استفاده آن‌ها هستیم.

سلیمانی با اشاره به اینکه محققان ما از توان علمی کافی برای ساخت واکسن کرونا بر اساس پلتفرم‌های موجود برخوردار هستند، گفت: محققان ما حتی توانایی ساخت واکسنی مانند مدرنا و بایون تک را به صورت آزمایشگاهی دارند، اما تولید در مقیاس صنعتی مقوله دیگری است و الزامات و دانشی فراتر از ساخت واکسن را می‌طلبد.

عضو کمیته ملی واکسن کووید - ۱۹ بیان داشت: در شُرف ورود به مرحله انسانی واکسن کرونا هستیم. در یکی دو هفته آینده یکی از تیم‌های تحقیقاتی که موفق به اخذ مجوز کمیته کشوری اخلاق در پژوهش شده است، مرحله انسانی واکسن کرونا را آغاز می‌کند و تیم دوم هم با کمی تاخیر وارد این مرحله خواهد شد. به عبارتی به زودی ۲ تیم، مطالعات انسانی خود را آغاز می‌کنند.

وی ادامه داد: تعدادی از تیم‌های تحقیقاتی ما تقریبا به انتهای مرحله حیوانی واکسن کرونا رسیه اند و در شرایطی هستیم که می‌توانند فعالیت خود را در مرحله انسانی ادامه دهند.

سلیمانی انتقال از مرحله آزمایشات حیوانی به انسانی را یک پله بزرگ در تولید واکسن کرونا اعلام کرد و بیان داشت: محققان ایرانی ما موفق به گذراندن این مرحله بزرگ شده اند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۹.۵۹°    ۳۰.۹۹°