سهم حقوق‌بگیران از هزینه‌های جاری ۱۴۰۰
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 29 خرداد 1400
کد خبر : ۸۰۵۷۶۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۲
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: هزینه‌های جاری در بودجه امسال ۶۳۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که ۵۴۲ هزار میلیارد تومان آن برای حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان هزینه می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهرداد لاهوتی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این مطلب و اشاره به افزایش ۱۷ درصدی هزینه‌های جاری در بودجه ۱۴۰۰ گفت: دولت چاره‌ای ندارد و باید متناسب با نرخ تورم و طبق قانون، امسال ۲۵ درصد حقوق بازنشستگان و کارکنانش را افزایش دهد و اگر هزینه‌های جاری دولت افزایش پیدا کرده به این معنی نیست که دولت می‌خواهد مثلا ساختمانی بخرد یا خودرو بخرد و ...

لاهوتی گفت: بودجه امسال ۲ هزار و ۴۳۵ هزار میلیارد تومان است که نسبت به پارسال ۴۷ درصد رشد داشته است.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: جهت گیری دولت در بودجه عمومی اصلاح ساختار‌ی بودجه بوده است.

لاهوتی گفت: ۳ منبع درآمد دولت نفت، مالیات و اوراق است.

او افزود: پارسال حدود ۱ میلیون بشکه نفت فروخته شد و امسال پیش بینی فروش ۲.۳ میلیون بشکه شده که اگر شرایط سیاسی حاکم تعدیل شود بیشتر از این هم  می‌توانیم بفروشیم.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر این که به هیچ وجه دولت خلق پایه پولی نمی‌کند گفت: سهم صندوق توسعه ملی ۳۸ درصد است که با اذنی که دولت از مقام معظم رهبری گرفته سهم صندوق ۲۰ درصد واریز خواهد شد.

محمد حسین معماریان کارشناس بودجه هم در ادامه گفت: در بودجه شرکت‌های دولتی ارقام دو منظوره حذف شده که اقدام مثبتی است هر چند این یک اصلاح شکلی است.

این کارشناس افزود: افزایش هزینه‌های جاری در بودجه حدود ۶۰ درصد است که یک رکورد محسوب می‌شود.

معماریان افزود: نکته دیگر سهم مالیات‌ها از منابع عمومی است که در لایحه ۱۴۰۰ زیر ۳۰ درصد است که نشان می‌دهد در اصلاح ساختار بودجه یک عقب گرد داشته ایم.

کارشناس بودجه گفت: اوراق نفتی کارکرد بیشتری نسبت به اوراق مالی و اسلامی ندارد و از طرف دیگر اوراق به قیمت ارز و نفت وابسته است و با افزایش نرخ نفت و ارز، مبلغ تعهدات دولت افزایش می‌یابد.

معماریان با بیان این که اتکای بودجه به نفت بیشتر شده افزود: چشم اندازی برای فروش بالای ۲ میلیون بشکه نفت وجود ندارد و کارشناسان حوزه نفت باید نظر بدهند که آیا این رقم تحقق می‌یابد یا نه، اما به نظر می‌رسد که بخش قابل توجهی از آن محقق نخواهد شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °