شرایط فاضلاب اهواز از سطح متوسط کشوری بهتر می‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:48 - سه‌شنبه 12 اسفند 1399
کد خبر : ۸۰۵۷۶۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰
استاندار خوزستان ابراز امیدواری کرد که با راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب غرب، شرایط فاضلاب اهواز از سطح متوسط کشوری بهتر شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان با حضور در برنامه "چاپ اول" در خصوص آبگرفتگی شهر‌های استان خوزستان اظهار داشت: ما در اهواز، هم مشکل فاضلاب داریم و هم مشکل آب‌های سطحی؛ اهواز شهر مسطحی است و سطح آب‌های زیر زمینی آن بالاست همچنین نوع خاک آن پَست، شکننده و ریزشی است و همین امر شرایط خاصی را رقم می‌زند از همین رو دفع آب و فاضلاب پرهزینه است و همین عوامل، شرایط را برای اهواز سخت‌تر می‌کند.

وی افزود: مشکلات خوزستان کهنه است و این نیست که در همین یکی دوسال ایجاد شده باشد. ما حدود ۲۰ سال با خشکسالی مواجه بودیم و مشکلات جدی در این زمینه داشتیم البته حتما باید فکری برای این مشکلات شود و حق مردم است که این مسائل حل شود.

شریعتی ادامه داد: در رابطه با فاضلاب، از کانال‌های مختلف پیگیری‌های جدی‌ای صورت گرفت و منجر به این شد که با اختصاص ۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی در سال ۹۹ موافقت شد همچنین بنا شد که در سال ۱۴۰۰ هم ۵۰ میلیون یوروی دیگر اختصاص یابد و ۴۰ میلیون یورو هم قرار شد برای تصفیه خانه فاضلاب غرب از طریق فاینانس خارجی تامین شود.

استاندار خوزستان گفت: ما بیش از یکسال است که بصورت مستمر به دنبال امور تصفیه خانه فاضلاب غرب هستیم. این کار برنامه بسیار پیچیده بروکراتیکی در وزارتخانه‌های مختلف دارد، اما در هر حال کار تصفیه خانه اهواز بزودی شروع خواهد شد.

به گفته شریعتی، اگر این ۱۴۰ میلیون یورو تامین بشود، ۵۰ درصد نیاز مالی فاضلاب اهواز تامین می‌شود.

وی افزود: کارشناسان و مشاوران پیش بینی کرده اند که شرایط فاضلاب اهواز از سطح متوسط کشوری نیز بهتر خواهد شد.

استاندار اهواز ادامه داد: طول پروژه تصفیه خانه غرب با فاینانس خارجی سه ساله است.

استاندار خوزستان در ادامه این گفتگو ابراز امیدواری کرد که موضوع فاضلاب اهواز در سال آینده حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد از شرایط فعلی بهتر شود.

وی با اشاره به موضوع آب‌های سطحی خوزستان هم گفت: جمع آوری آب‌های سطحی وظیفه شهرداری هاست و دولت هم تعهدی به کمک به شهرداری کلانشهر‌ها ندارد هرچند به شهرداری اهواز در مقاطع مختلف کمک‌هایی شده، اما در رابطه با آب‌های سطحی اعتباراتی داده نشده، ولی چون کار سنگینی است و از عهده شهرداری به تنهایی بر نمی‌آید، باید همه دست به دست هم دهیم و کار را انجام دهیم.

وی افزود: الان در بسیاری از نقاط اهواز، آب‌های سطحی از طریق فاضلاب دفع می‌شود که همین امر، مشکلاتی را برای فاضلاب نیز پیش می‌آورد.

شریعتی گفت: زمانی که این هزینه‌ها و اقدامات در زمینه فاضلاب بشود، حتما در دفع آب‌های سطحی هم شرایطمان از الان بهتر خواهد بود، اما این نیست که موضوع به طور کامل حل می‌شود و حتما باید شبکه جمع آوری آب‌های سطحی به صورت مجزا احداث شود.

شریعتی اظهار کرد: جمع آوری آب‌های سطحی به ۱۲ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد و ۱۰ درصد این مبلغ یعنی حدودا سالی ۱۲۰۰ میلیارد تومان هم با اعتبارات عمرانی ما همخوانی ندارد.

وی در پاسخ به سوالی مجری برنامه درباره مهمترین نقد استاندار خوزستان از خودش در دوران مسئولیت گفت: من باید بیش از پیش تلاش می‌کردم برای اینکه حق مردم خوزستان را بگیرم، شاید غفلت و کوتاهی من در بعضی امور باعث رنج برای مردم خوزستان شده باشد که از آنان عذرخواهی می‌کنم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۵°