لاوروف: اروپا دنباله‌رو آمریکا شده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 13 آذر 1400
کد خبر : ۸۰۵۸۱۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۸
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که اتحادیه اروپا در سیاست خارجی دنباله‌رو آمریکا شده و از سیاست‌های واشنگتن پیروی می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا، لاوروف در یک نشست وبیناری اندیشکده سیاسی «شورای امور بین المللی روسیه» گفت: اتحادیه اروپا از ادعای ایفای نقش به عنوان یک قطب از نظام چندقطبی جهان صرف نظر کرده است و بطور کامل از آمریکا پیروی می‌کند.

وزیر خارجه روسیه به عنوان مثال به آلمان اشاره کرد که بزرگترین قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا است و خاطرنشان کرد که آلمان از چنین رویکردی (دنباله روی سیاست‌های آمریکا) پیروی می‌کند. در همین حال برلین همچنان داعیه رهبری اتحادیه اروپا را دارد.

لاوروف افزود: فرانسه رویکرد اندکی متفاوت دارد، اما در مجموع سیاست حاکم بر اتحادیه اروپا شامل انصراف از ادعای نقش آفرینی به عنوان یک قطب مستقل جهان می‌شود.

به گفته لاوروف، غرب برای توجیه اقدامات خود به نظام جهانی استناد می‌کند که بر اساس برخی اصول فعالیت می‌کند. این اصول من درآوردی را تعدادی از کشور‌های غربی ابداع کرده اند.

وزیر خارجه روسیه گفت: اتحادیه اروپا همینک ساز و کار برای اعمال تحریم‌ها بخاطر نقض حقوق بشر را تایید کرد که تحسین مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا را برانگیخت.

وی گفت که اتحادیه اروپا این ساز و کار را در یک محفل کوچک خود تایید کرد و به خود زحمت نداد برای این منظور به سازمان‌های بین المللی که تحت نظارت سازمان ملل ایجاد شده اند، مراجعه کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت که غرب تلاش می‌کند از هر شیوه ممکن برای بی اعتبار کردن سازمان‌های بین المللی با مطیع کردن این سازمان‌ها از طریق تحت کنترل گرفتن دبیرخانه‌های این سازمان‌ها استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد که غرب چنین اقدامی را در مورد سازمان منع تسلیحات شیمیایی انجام داد و آن را تحت کنترل در آورد و اگر نتواند سازمان بین المللی را تحت کنترل خود در آورد، موضوع مربوطه را در خارج از چارچوب سازمان‌های تابعه سازمان ملل مطرح می‌کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۹۹°    ۵.۹۹°