چرا فضاپیمای چینی پشت ماه ماند؟
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:42 - جمعه 27 فروردين 1400
کد خبر : ۸۰۵۹۹۴
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۸
سازمان فضایی چین دلیل باقی گذاشتن صعودگر "چانگ‌ای ۵" بر سطح تاریک ماه را فاش کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سازمان فضایی چین (CNSA) اعلام کرد صعودگر "چانگ‌ای ۵" روز دوشنبه و پس از انجام موفقیت آمیز ماموریتش، به عمد و طبق برنامه قبلی روی سطح ماه نشانده شده است.
 
پایگاه خبری "ساوث چاینا مورنینگ پست" گزارش داد دلیل این امر این بوده است که چین تمام تلاش خود را کرده است تا با مأموریت "چانگ‌ای ۵" خود به مشکل فزاینده زباله‌های فضایی که پیش از این، دیگران به آن بی توجه بوده اند، اضافه نکند.

به همین علت سازمان فضایی چین، فرودگر و صعودگر قمری خود را بر سطح ماه نشاند تا در مسیر مداری قرار نگیرد و تبدیل به یک زباله فضایی دیگر نشود.

اداره ملی فضایی چین گفته است: این تعهد مهمی است که چین به عنوان یک کشور بزرگ و مسئولیت پذیر، در خصوص اکتشاف و استفاده صلح آمیز از فضا توسط انسان دارد.

همانطور که "فیوچریسم" گزارش می‌دهد، در سال جاری چندین مورد خطر برخورد احتمالی در مدار وجود داشته است که باعث شده است تا شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و مسئولان، به فکر راهی برای پاکسازی بقایای فضایی در مدار باشند.

برنامه اکتشاف ماه چین (CLEP) روز سه‌شنبه اعلام کرد که مرکز کنترل ماموریت در ساعت ۵:۵۹ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی دوشنبه (۲:۲۹ بامداد سه‌شنبه به وقت تهران) دستوراتی را به کاوشگر ارسال کرد و در نتیجه وسیله صعودگر این کاوشگر ساعت ۶:۳۰ عصر به وقت منطقه زمانی شرقی (سه بامداد به وقت تهران) با ماه برخورد کرد.

این برخورد در صفر درجه طول جغرافیایی و ۳۰ درجه جنوبی رخ داده است. مختصات گزارش شده حاکی از آن است که برخورد بین دهانه‌های برخوردی باستانی "رجیومنتانوس" (Regiomontanus) و "ولتر" (Walther) در ناحیه ارتفاعات جنوبی است.

صعودگر یک مولفه مهم در مأموریت پیچیده ۲۳ روزه این کاوشگر برای جمع آوری نمونه‌های ماه و تحویل آن‌ها به زمین بود. این کاوشگر از بالای سطح نشین "چانگ‌ای ۵" در "اقیانوس طوفان‌ها" در تاریخ ۳ دسامبر جدا شد و حدود دو کیلوگرم نمونه ماه جمع‌آوری شده توسط کاوشگر مذکور را با خود برداشت. این کاوشگر همراه صعودگر مذکور در تاریخ ۱ دسامبر به همراه یکدیگر روی ماه فرود آمده بودند.

در پنج دسامبر، کاوشگر با موفقیت اولین تلاش برای اتصال خودکار در مدار ماه را به پایان رساند. این عملیات اجازه انتقال نمونه‌ها را به کپسول ورود مجدد متصل به مدارگرد "چانگ‌ای ۵" داد. این اتصال، لحظه‌ای حیاتی در ماموریت بازگشت نمونه بود. در حالی که صد‌ها آزمایش و شبیه‌سازی روی زمین انجام شده بود، اما عملیات اتصال ۳۸۰ هزار کیلومتر دورتر انجام شد.
چرا فضاپیمای چینی پشت ماه ماند؟
این سقوط در سمت پنهان ماه رخ داد و چند ساعت بعد، ناسا از محل فرود تصویربرداری کرد.
 
ماموریت فضاپیمای تحقیقاتی "چانگ‌ای ۵" پس از جمع آوری ۲ کیلوگرم نمونه از سنگ و خاک ماه، رو به پایان است و محموله ها در حال بازگشت به زمین است.
 
فضاپیماهای قبلی چین نیز در پایان ماموریتشان، روی ماه ماندند.
 
"چانگ‌ای ۳" که هفت سال پیش در ناحیه دریای رگبار‌ها (Mare Imbrium) ماه فرود آمد، بازنشسته شده است، اما دارای یک میکروترازوی بلور کوارتز چسبناک است که برای تشخیص گرد و غبار استفاده شده بود. سطح نشین "چانگ‌ای ۵" نیز پس از پرتاب صعودگر همچنان فعال است. کاوشگر "چانگ‌ای ۴" نیز در خواب زمستانی است و در همین حال خورشید برفراز محل قرارگیری آن در دهانه "ون کارمن" در سمت پنهان ماه، طلوع می‌کند.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۵°