بهره برداری از بزرگترین واحد تولید کنسرو ماهی خاویاری کشور در ساوه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 14 آذر 1400
کد خبر : ۸۰۶۰۵۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹
در سفر اعضا کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، بزرگترین واحد تولید کنسرو ماهی خاویاری کشور در شهرستان ساوه به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بزرگترین واحد تولید کنسرو ماهی خاویاری کشور، در زمینی به مساحت ۷۱ هزار متر مربع و سرمایه گذاری بیش از ۷۰ میلیارد تومان در ساوه به بهره برداری رسید.

این واحد تولیدی در مرحله اول کاری برای ۲۵۰ نفر بصورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است که در هر شیفت کاری ۶۰ تن ماهی کنسرو ماهی خاویاری تولید می‌کند.

این کارخانه در حال حاضر با ۵۰ درصد ظرفیت اصلی خود مشغول فعالیت است و با تکمیل ظرفیت تا پایان سال به ۱۰۰ درصد تولید می‌رسد.

تولید کنسرو بادمجان و لوبیا هم از مراحل بعدی این کارخانه است که با تو لید این محصولات ۱۵۰ نفر دیگر بصورت مستقیم استغال زایی خواهدشد و تعداد نیرو‌های مشغول به کار در این کارخانه به بیش از ۴۵۰ نفر خواهد رسید.

راه‌اندازی این شرکت از حدود ۲ سال قبل کلید خورد که طی ۳ ماه اخیر بحث آزمایشی تولید انجام و امروز بعد از نهایی شدن تولیدات افتتاح شد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در جریان سفر به ساوه گفت: با مشکل نهاده‌های دامی در کشور رو‌به‌رو هستیم و در حالی که امکان تولید نیمی از نهاده‌های دامی مورد نیاز ما در کشور وجود دارد تنها ۲۰ درصد از نهاده‌های دامی مورد نیاز در داخل تولید می‌شود و ۸۰ درصد دیگر وارد می‌شود.
ساداتی نژاد افزود: قیمت دانه‌های روغنی که در داخل کشور تولید می‌شود هفت هزار تومان و قیمت دانه‌های روغنی که وارد می‌شود سیزده هزار تومان محاسبه می‌شود و این تفاوت قیمت به خاطر اقدامات مجلس است و امیدواریم دولت برای تشویق کشاورزان به تولید دانه‌های روغنی همچون سویا و کلزا را با قیمت مناسب از آن‌ها خریداری کنند.

او در ادامه گفت: برای هدایت کشاورزان به سمت کشت دانه‌های روغنی و گندم مجلس شورای اسلامی قانون قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را اصلاح کرده و پیش از اصلاح قیمت خرید تضمینی قیمت گندم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و هم اکنون به ۴ هزار تومان افزایش یافته است.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هفته پیش قانون قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد و با ایجاد شورای قیمت گذاری توسط وزیر جهادکشاورزی برای تصویب قیمت مناسبی برای دانه‌های روغنی و سویا معین می‌شود تا در سال بعد با اصلاح قانون و سیاست‌گذاری‌های بخش کشاورزی گامی موثر به سمت گسترش و رونق تولید داخلی برداریم
ساداتی نژاد با اشاره حذف ارز ترجیحی از نهاده‌های کشاورزی گفت: حذف ارز ترجیحی از نهاده‌های کشاورزی از جمله سم و کود منجر به افزایش هزینه کشاورزی و معضلی برای کشاورزان منجر شده و اصلاح قانون قیمت محصولاتی کشاورزی می‌تواند عدم تخصیص ارز به کود‌های کشاورزی را تا حدودی جبران کند و دیگر نیاز به تغییر قیمت کود نیست.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: قیمت‌گذاری دولت در خصوص خرید تضمینی کالا‌های استراتژیک بسیار مهم است، زیرا اگر این قیمت اقتصادی و متناسب با هزینه تمام شده برای کشاورزان نباشد، کشاورزان با در نظر گرفتن هزینه سم و کود دیگر به سمت کشاورزی و کشت محصول نمی‌روند.

اعضا کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی پس از افتتاح بزرگترین واحد تولید کنسرو ماهی خاویاری کشوردر ساوه از چند طرح کشاورزی، دامپروری، آبزی پروری بازدید و با حضور در سد الغدیر ساوه در جریان ظرفیت‌ها و مشکلات این حوزه از شهرستان ساوه قرار گرفتند.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در جلسه بررسی مشکلات کشاورزی شهرستان‌های ساوه و زرندیه که با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس در سالن جلسات فرمانداری ساوه برگزار شد گفت: بدلیل عدم عادلانه بودن سیستم توزیع نهادها، کشاورزان و مصرف کنندگان در حال ضرر هستند و باید با بهره گیری از روش‌های سیستمی مانع سود دلالان شد.

حجت الاسلام سبزی افزود: کمیسیون کشاورزی تدبیری اتخاذ کرد تا یکی از دغدغه‌های مهم کشاورزان برطرف شود، به گونه‌ای که خود کشاورزان هم در قیمت گذاری دخیل باشند.

او درخصوص سند دار کردن اراضی کشاورزی گفت: باید نتایج پیگیری‌های مراجع ذیربط برای سنددار کردن اراضی کشاورزی به مردم گفته شود و تعهداتی که در این زمینه صورت گرفته تسریع یابد تا اعتراضی از سوی کشاورزان متوجه متولیان امر نشود. باید تعارضات بین منابع طبیعی و کشاورزان برطرف و تصمیم گیری شود.

عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید بانک‌های غیر تخصصی ۱۵ درصد تسهیلات خود را به بخش کشاورزی تخصیص دهند، گفت: متاسفانه هیچ کدام از بانک‌های غیرتخصصی به این تعهد خود عمل نمی‌کنند که باید ملزم به عمل به تعهدات خود باشند. تسهیل در پرداخت تسهیلات کشاورزی ضروری است و عدم تحقق تعهدات چالش نقدینگی را برای کشاورزان بوجود آورده است.

او خواستار تسریع در ورود سرمایه گذاران برای ایجاد صنایع تبدیلی با توجه به ظرفیت بالای ساوه و زرندیه شد و افزود: نبود پایانه صادراتی انار در قطب تولید انار جهان یک معضل بزرگ برای ساوه است که باید سازوکار لازم برای استقرار پایانه صادراتی انار اندیشیده شود.

نماینده‌ی مردم ساوه و زرندیه در خانه‌ی ملت همچنین خواستار ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای برای اشتغالزایی و توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی شد و افزود: توسعه کشت گلخانه‌ای علاوه بر تقویت تولیدات کشاورزی، مصرف بهینه در مصرف آب زمینه اشتغالزایی بیشتر را فراهم خواهد کرد.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با اشاره به موضوع تفکیک و خرد شدن اراضی کشاورزی، گفت: در زمان اجرای قانون اصلاحات اراضی قرار بود بحث شرکت‌های زراعی اجرایی شود و اراضی به این صورت در اختیار مالکین نباشد که بعد از یک دوره زمین‌ها به شدت خرد شود و یک دوره دیگر که بگذرد اساسا هیچ زمینی برای کشاورزی باقی نماند، در این شرایط هرگونه سرمایه گزاری در این عرصه در واقع مصداق هدر دادن سرمایه است مگر اینکه برای این عرصه چاره‌ای اندیشیده شود.

نظری افزود: در بحث محدودیت کود‌های فسفاته در کشور، بعد از سال‌ها مجوز خرید ۲۰۰ میلیون تن خاک فسفاته از سوریه، اخذ شده که در حال وارد شدن است و در سنوات آتی این مشکل به صورت اساسی رفع خواهد شد.

او اضافه کرد: درخصوص مشکل نهاده‌ها و ارز ۴۲۰۰ تومانی، جمع بندی کمیسیون کشاورزی بر این است که در حوزه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده‌ها از آن جهت که به دست کشاورز نمی‌رسد و رانت ایجاد می‌کند، چاره اساسی، حذف این ارز است و اگر دولت به دنبال کمک در این حوزه است این کمک را به مصرف کننده برساند نه به وارد کننده. هر جا که این اختلاف ایجاد می‌شود قطعا سوءاستفاده هم خواهد بود و نمی‌توان این قضیه را با ابزار بگیر و ببند مدیریت کرد.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی صادرات مازاد محصولات کشاورزی را از مشکلات اساسی عنوان کرد و با بیان اینکه این حوزه حساب و کتابی ندارد و کشور در این بخش عملا فلج است، گفت: واردات بی رویه و بی موقع دیگر مشکل کشاورزان است و مدیریت واردات می‌تواند تغییر جدی در این حوزه ایجاد کند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی هم در این جلسه گفت: استان مرکزی در تنوع، میزان و جایگاه اثر بخشی تولیدات کشاورزی در زمره ۱۰ استان برتر کشور است. این استان کمتر از دو درصد جمعیت کشور را دارد، اما بیش از سه درصد محصولات کشاورزی کشور در این استان تولید می‌شود و در اکثر محصولات، مازاد نیاز استان تولید می‌شود.

آنجفی بیان کرد: در برخی محصولات، استان مرکزی برند ملی دارد برای مثال تولید انار در ۱۲ هزار هکتار سطح زیر کشت و بیش از ۱۵۰ هزار تن که رتبه‌های اول و دوم کشور مربوط به استان مرکزی است و صادرات پسته ارگانیک با ۱۳ هزار هکتار مختص زرندیه است. در حوزه شهرک‌های گلخانه‌ای با شهرک گلخانه‌ای آوه به عنوان بزرگترین شهرک گلخانه‌ای کشور، استان برتر است و افزون بر ۹۰ درصد ماهیان زینتی در استان مرکزی در شهرستان‌های اراک، محلات و خمین انجام می‌شود.

او افزود: کشت ۲۰۰ هکتار سبزی و صیفی، رتبه سوم تولید گوشت قرمز کشور، تولید سالانه ۷۰ هزار تن مرغ در استان که ۳۰ درصد آن مازاد بر تولید است، برخورداری از ظرفیت تولید ۳۸۰ هزار تن شیر، ارتقای رتبه ۱۲ به هشتم کشور در تولید گندم و توسعه کشت گیاهان دارویی از مزیت‌های استان مرکزی است.

ارایه راهکار در خصوص تغییر کاربری‌ها و تعیین تکلیف در اراضی ملی، پیگیری اختصاص ۷۰۰ لیتر پساب آب تهران برای صنایع شهرستان زرندیه، اختصاص اعتبار لازم برای احیا قنوات کشاورزی، ارایه الگوی کشت متناسب با شرایط اقلیمی، ارایه تسهیلات برای ایجاد خدمات مکانیزه‌ی کشاورزی با سود ۱۵ درصد، استقرار ایستگاه تحقیقات انار و اولویت قرار دادن رودخانه قره جای در مرکز کشور از مهمترین موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

پیگیری‌ها و نیازمندی‌های حوزه کشاورزی شهرستان ساوه و زرندیه مقرر شد تا دو هفته‌ی آینده در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با حضور مسولین کشوری و استانی بررسی و تصمیم گیری شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۷۹°    ۵.۹۹°