حذف سودجویان با ساماندهی نظام توزیع و ایجاد شفافیت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۶۱۱۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۹
معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت گفت: حذف دلال برای ساماندهی نظام توزیع مفید است اما تنها راه حل حذف نیست، بلکه فراهم کردن زیرساخت های لازم برای پر کردن فاصله تولید تا مصرف و ایجاد شفافیت در نظام توزیع می تواند مشکل را اساسی حل کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حمید محله‌ای در برنامه تیتر امشب با بیان این مطلب گفت: باید فرهنگی ایجاد کنیم که هر داد و ستدی در اقتصاد کشور شفاف باشد، زیرا این شفافیت است که می‌تواند سود بادآورده سودجویان (دلالان مخرب) را به حداقل برساند.

معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت افزود: برای پر کردن شکاف بین تولید تا مصرف یکسری زیرساخت ها لازم است تا زنجیره تولید را کامل کند و سود منطقی را به تولید کننده بازگرداند و آن ایجاد نظام توزیع صنعتی و مکانیزه است.

او با اشاره به این که در حوزه برخی از تولیدات صنعتی این فاصله برطرف شده است گفت: وزارت صمت همیشه تلاش کرده تا قیمت‌ها را منطقی و معقول نگه دارد و روش وزارت صمت هم نظارت و مدیریت زنجیره تولید و تامین کالا تا توزیع با ایجاد شفافیت از طریق سامانه‌هایی است که راه انداخته و آنها را با سامانه‌های وزارت جهاد کشاورزی و ... مرتبط می‌کند.

محله‌ای تاکید کرد: از نظر اقتصادی تا عرضه کافی نباشد قیمت‌ها تثبیت نمی‌شود.

محمدعلی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات هم با اشاره به جایگاه دلالی و واسطه گری در قانون تجارت گفت: منظور از دلالی در بحث امشب، رفتار مخل اقتصاد و سودجویانی ناشناس و بی هویت است که نظام اقتصادی کشور را دچار مشکل می‌کنند.

معاون سازمان تعزیرات افزود: اشکالی که وجود دارد همان فاصله نامتعارف و غیر منطقی یی است که بین تولید تا مصرف وجود دارد که باعث می‌شود افرادی بدون نام و نشان و هویت و گاهی فقط با یک تلفن کالا را از تولیدکننده بخرند و به قیمتی نامتعارف و گران به فروشندگان خرد بفروشند.

اسفنانی با تاکید بر این که بحث ما راجع به واسطه‌های قانونی و شناخته شده و قابل رصد که مالیاتشان را هم می‌پردازند نیست گفت: بخشی از مشکل هم در همین نبود شفافیت است اگر شفافیت باشد امکان نظارت بهتر فراهم می‌شود همین شفافیت می‌تواند کمک کند که برآورد درستی از میزان تولید و نیاز و مصرف واقعی کشور هم وجود داشته باشد.

او همچنین با اشاره به بخشنامه جدید تعزیرات که به اتاق اصناف ارسال شده گفت: در این بخشنامه خواسته ایم که به همه واحد‌های صنفی اعلام کنند کالا‌ها را نه می‌توانند بالاتر از قیمت مصوب خریداری کنند نه بفروشند، به خصوص کالا‌هایی که قیمت تثبیتی دارند- در هرصورت اگر مرتکب این تخلف شوند مصداق گرانفروشی است و با آن‌ها برخورد می‌شود.

حمیدرضا رستگار نماینده اصناف هم با بیان این که اصناف آماده اند که نقششان را طبق قانون در نظام توزیع به خوبی ایفا کنند گفت: نظیر این مشکلات در کشور ناشی از نظام توزیع است وگرنه ما در حوزه تولید کمبودی نداریم.

رستگار گفت: باید نقش گروه‌های مختلف را در حوزه‌های مختلف اقتصاد دید و پذیرفت، اصناف نقش تعیین کننده‌ای در نظام توزیع دارند و نباید نقش آن‌ها را نادیده گرفت یا کم اهمیت شمرد، اگر همه بر اساس قانون تکالیفی را که مشخص شده انجام دهیم قطعا هر کس در مسئولیت خودش می‌تواند پاسخگو باشد.

نماینده اصناف افزود: مشکل ما این است که نظارت بر تولید، نظارت بر توزیع و نظارت بر مصرف نداریم.

او با تاکید بر لزوم هوشمند سازی نظام توزیع و مهم دانستن نقش اصناف در توزیع گفت: دلال اگر شناسنامه دار باشد و مالیات بدهد فعالیت درست اقتصادی اش هیچ منع قانونی نخواهد داشت.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °