نقص مدارک عامل کندی تشکیل پرونده متقاضیان تابعیت است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 مرداد 1400
کد خبر : ۸۰۶۱۴۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه نام‌نویسی متقاضیان دریافت تابعیت ایرانی، اینترنتی انجام می‌شود، گفت: فراهم نبودن تمام مدارک و مستندات متقاضیان یکی از مهمترین عوامل کندی تشکیل پرونده‌ها است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  سید سلمان سامانی با اشاره به اجرای قانون جدید تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی غیر ایرانی اظهار کرد: مادران ایرانی مزدوج با مردان غیر ایرانی و خانواده‌هایشان همواره نگرانی‌هایی درباره تعیین تکلیف تابعیت فرزندان خود و برخورداری آنان از حقوق شهروندی داشتند از این رو به دنبال تصویب قانون مورد نظر بخشی از این نگرانی‌ها مرتفع شد.

سخنگوی وزارت کشور افزود: وزارت کشور به عنوان متولی اصلی اجرای قانون و آیین‌نامه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی و با توجه به لزوم پاسخگویی به مطالبه این بخش از جامعه ایرانی اقدامات مناسبی به‌ویژه در همکاری و هماهنگی دستگاه‌های ذیربط انجام داده است.

سامانی افزود: وزارت کشور با تعریف فرایند یکپارچه برای اجرایی کردن قانون و آیین‌نامه با برگزاری جلسات متعدد کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف و نظرخواهی از استانداری‌های سراسر کشور شیوه‌نامه هماهنگی در اجرای آیین‌نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را تصویب و برای اجرا به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ کرد.

وی ادامه داد: به منظور سهولت در ارائه خدمات به فرزندان دارای مادر ایرانی و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به دلیل شیوع بیماری کرونا، فرایند ثبت نام از متقاضیان در وب سایت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی (اینجا) برای تشکیل پرونده انجام می‌شود.

معاون هماهنگی وزارت کشور یادآور شد: برای سرعت بخشیدن و آسان کردن فرآیند انجام کار و همچنین پیشگیری از تراکم جمعیت در ادارات کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری‌های سراسر کشور و پیشگیری از گسترش بیماری کرونا تشکیل پرونده متقاضیان در استان‌هایی که دارای دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی هستند واگذار شده است و در استان‌های بدون دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی تصمیم گرفته شد تا علاوه بر اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی در مرکز استان، فرمانداری‌ها هم بتوانند نسبت به دریافت مدارک و مستندات درخواست کنندگان و تکمیل و ارسال پرونده به استانداری‌ها اقدام کنند.

سامانی تاکید کرد: با دستگاه‌های اجرایی از جمله مراجع امنیتی و سازمان ثبت احوال به منظور تسریع در انجام فرایند انجام استعلام‌ها و پاسخ دادن به استانداری‌ها تعامل بسیار خوبی برقرار شده است.

سخنگوی وزارت کشور خاطرنشان کرد: هرچند تشکیل و تکمیل پرونده‌ها و انجام استعلام‌های لازم براساس قانون دارای فرایند طولانی است، اما خوشبختانه تلاش‌های دستگاه‌های ذیربط در راستای اجرایی کردن قانون مذکور و ارج نهادن به جایگاه و حقوق مادران ایرانی مزدوج با مردان غیر ایرانی و حل مشکلات آنان نتایج بسیار خوبی داشته است.

معاون هماهنگی وزارت کشور اظهار کرد: از آغاز ابلاغ آیین‌نامه تاکنون تعداد حدود ۵۰ هزار فرزند مادر ایرانی زیر ۱۸ سال و همچنین ۳۰ هزار فرزند مادر ایرانی بالای ۱۸ سال در وب سایت مذکور ثبت نام کرده‌اند که تاکنون بیش از ۱۲ هزار پرونده تکمیل و برای استعلام ارسال شده است.

سامانی با بیان اینکه فراهم نبودن تمام مدارک و مستندات متقاضیان یکی از مهمترین عوامل کندی تشکیل پرونده‌ها است، یادآور شد: اجرای قانون مذکور در فرآیندی که توضیح داده شد در سراسر کشور در حال انجام است و افراد مشمول قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی می‌توانند در فرآیند قانونی نسبت به دریافت تابعیت اقدام کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °