عمر واکسن کرونا سه ماه است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۸۰۶۲۰۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مطالعات بیانگر این واقعیت است که واکسن کرونا حداقل سه ماه یا یک فصل ماندگاری و اثربخشی دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  دکتر محمدرضا هاشمیان افزود: واکسن‌هایی که مورد آزمایش انسانی قرار گرفته اند نیز حداقل تا ٦ ماه برگشت به بیماری گزارش نشده است.

وی اطلاع رسانی صحیح و تلاش برای افزایش سطح سواد سلامت جامعه را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: سطح اطلاعات و سواد جامعه نسبت به واکسیناسیون، نحوه تاثیرگذاری و اثرات مطلوب آن باید ارتقا یابد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پرشکی شهید بهشتی با یادآوری این که لازم است منافع مردم، دولت‌ها و بخش‌های درمانی درمورد واکسن، شفاف و به درستی تبیین شود، خاطرنشان کرد: به طور معمول مردم دنیا در آرامش خاطرکامل واکسینه می‌شوند نه در دلهره و اضطراب.

هاشمیان با تاکید بر این که بسیاری از مردم نسبت به استفاده از واکسن نگران هستند، ادامه داد: باید با آموزش‌های موثر و اطلاع رسانی صحیح اطمینان خاطر بیشتری برای عموم مردم مبنی بر واکسینه شدن ایجاد شود.

وی تزریق واکسن کرونا را ضروری دانست و گفت: باید هر چه زودتر شرایط برای این مهم تسهیل شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: امیدواریم سایه تلخ تحریم‌ها در مورد دارو، توزیع و ورود واکسن موثرکرونا تاثیر چندانی نداشته باشد و هر چه سریع‌تر مردم در برابر این ویروس واکسینه شوند.

فوق تخصص بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با بیان این که کرونا شرایط دشوار و پر درد و رنجی را در دنیا ایجاد کرد، اظهار امیدواری کرد که با ورود واکسن به کشور زمستان گرمی را تجربه و بهار دل انگیزی را آغاز کنیم.

هاشمیان در بخش دیگری با بیان این که هیچ مبتلای به کرونا چنانچه وارد فاز سخت بیماری شود، قطعا و صرفا با یک دارو درمان نمی‌شود، تاکید کرد: فرآیند درمان با مجموعه‌ای از مداخلات درمانی و بهداشتی انجام می‌شود و صرفا یک دارو نمی‌تواند نجات دهنده باشد.

وی توضیح داد: بیشترتجارب ناموفق درمانی مواردی هستند که یا بیماران خیلی دیر به مراکز درمانی مراجعه کرده اند و یا از بخش‌های بستری دیر به بخش‌های مراقبت ویژه ارجاع داده شده اند.

هاشمیان با تاکید بر این که درمان بیماران بدحال کرونایی در آی سی یو‌ها موثرتراست تاکید کرد: بیماران نباید فقط با حال عمومی وخیم به آی سی یو‌ها منتقل می‌شوند.

وی با یادآوری این که کووید ۱۹ با مجموعه‌ای از حملات ویروسی فرد را درگیر می‌کند، گفت: عارضه‌های خطرناک این بیماری همچنان درگیری ریه، کلیه، سیستم خونی و عوارض نورولوژی است.

این استاد دانشگاه رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک را تا زمان دسترسی به دارو یا واکسن قطعی برای مهارکرونا را خواستار شد.

فوق تخصص بخش مراقبت‌های ویژه دانشگاه با اشاره به این که هیچ مبتلا به کرونایی چنانچه وارد فاز سخت بیماری شود، قطعا و صرفا با یک دارو درمان نمی‌شود، گفت: فرآیند درمان مجموعه‌ای از مداخلات درمانی و بهداشتی است و صرفا یک دارو نمی‌تواند نجات دهنده باشد.

هاشمیان با تاکید بر این که هر دارو یا واکسنی علاوه بر فواید فراونی که دارد ممکن است عوارضی هم در پی داشته باشد اظهار داشت: عارضه نادر بیماری‌های عصبی و عضلانی می‌تواند یکی از مضرات واکسن آنفلوآنزا باشد.

وی با بیان این که عوارض واکسن آنفلوآنزا بسیار نادر و محدود است، افزود: در مورد واکسن‌های جدید تقریبا هیچ گزارشی در کشورمبنی بر ایجاد عارضه جدی ارائه نشده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر این سال گذشته ویروس آنفلوآنزا، مرگ و میر فراوانی به همراه داشت، از کاهش موارد ابتلا امسال در سراسر دنیا خبر داد.
برچسب ها: واکسن ، کرونا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °