۴۰ درصد بیکاران کرونا، اشتغال مجدد داشتند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۸۰۶۲۲۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۵
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کرونا در بخش خدمات خسارات زیادی را وارد کرد و از مجموع ثبت‌نام کنندگان در سامانه بیکاری، ۴۰ درصد از اشتغال مجدد داشتند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "محمد شریعتمداری" در حاشیه مراسم امضای قرارداد نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۶ مگاواتی اندیمشک در جمع خبرنگاران اظهارداشت: در پرداخت بیمه بیکاری اجباری، مسیر قانونی طی می‌شد و اگر فردی مشمول دریافت بیمه بیکاری بود، مبلغ ماهیانه پرداخت می‌شود.

وی افزود: با شیوع بیماری کرونا، ستاد ملی مقابله با کرونا برای کمک به بیکاران تصمیم گرفت مبلغی را به عنوان کمک معیشتی به افراد بپردازد که این میزان متفاوت از میزان بیمه بیکاری اجباری بود و همانطور که ذکر شد بیشتر جنبه حمایتی داشت.

وزیر تعاون گفت: با تصمیم ستاد ملی مقابله کرونا به یکباره پرداخت بیمه بیکاری از ۲۵۰۰ میلیارد تومان به ۳۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت و ۸۰۰ هزار کارگر بیکارشده متقاضی دریافت بیمه بیکاری شدند و، چون منابع محدود بود پرداخت‌ها با تاخیر انجام شد.

وی افزود: طبق مصوبه ستاد تمام پرداخت‌های مشمولان بیمه بیکاری کرونا انجام شده است و وزارت تعاون معوقی ندارد، اما چنانچه فردی نسبت به پرداخت اعتراض داشته باشد، تقاضای وی دوباره بررسی می‌شود.

جلسات دستمزد پایان سال برگزار می‌شود
شریعتمداری درباره برگزاری جلسات دستمزد کارگران گفت: کمیته دستمزد همواره جلسات مختلفی را درباره مزد موضوعی، منطقه‌ای برگزار می‌کند، اما تصمیم‌گیری برای تعیین دستمزد سال آینده در روز‌های پایانی سال انجام می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه شاخص بهای کالا‌ها و خدمات در پایان سال به واقعیت نزدیک است، بنابراین جلسات دستمزد نیز در این مقطع زمانی برگزار می‌شود تا فشار کمتری به کارگران وارد شود.

کمک هزینه یکصد هزارتومان آخرماه پرداخت می‌شود
وزیر تعاون درباره پرداخت کمک هزینه یکصد هزار تومانی خانوار توضیح داد: قرار شد سازمان برنامه و بودجه الگویی درباره پرداخت به وزارت تعاون معرفی کند بنابراین مذاکرات با مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه در جریان است.

وی افزود: چنانچه دولت ابلاغ کند، به زودی کمک معیشتی به خانوار‌ها پرداخت می‌شود و ممکن است حتی به آخر ماه (آذرماه) هم برسد البته این موارد را باید از سازمان برنامه و بودجه پیگیری کنید.

دولت به دنبال تقویت پرداخت‌ها به طبقات پایین جامعه است
شریعتمداری در مورد حذف یارانه دهک‌های بالای درآمدی اظهارداشت: مجلس شورای اسلامی مصوبه حذف یارانه سه دهک بالای درآمد را در سالی مصوب کرد که امکان حذف وجود داشت، اما هم اکنون با توجه به شرایط دشوار اقتصادی حذف غیرمتعارف موجب نارضایتی افراد و موجب زیان آن‌ها می‌شود.

وی افزود: البته دولت تلاش کرد با تقویت پرداخت‌ها به دهک‌های کم درآمد جامعه، به جبران هزینه‌ها بپردازد، در این زمینه به ۳ میلیون خانوار کم درآمد ماهیانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض پرداخت شد.

وزیر تعاون اظهارداشت: همچنین دولت برای جبران هزینه اقشار آسیب دیده تصمیم گرفت یارانه معیشتی به ۵۸ میلیون خانوار پرداخت کند در حالیکه ۷۶ میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می‌کنند؛ بنابراین دولت درصدد است با پرداخت به اقشار ضعیف جامعه قدرت خرید آن‌ها را تقویت کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °